صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

مصوبه‌ مجلس رونمایی از چهره‌ کاسبان‌ تحریم بود مشخص نیست چه نفعی از ادامه تحریم می‌برند

کد خبر 69002 1399-09-13 11:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: مصوبه اقدام راهبردی ایران برای لغو تحریم‌ها رونمایی از کاسبان تحریم است. مشخص نیست چه نفعی از ادامه تحریم می‌برند باید به‌سمت لغو تحریم‌ها با اقدامات عملی در این مصوبه برویم.
مصوبه‌ مجلس رونمایی از چهره‌ کاسبان‌ تحریم بود مشخص نیست چه نفعی از ادامه تحریم می‌برند


کاظم انبارلویی در گفت وگویی به تحلیل اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر مضر بودن مصوبه مجلس پیرامون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها پرداخت و در این زمینه از رویکرد دولت انتقاد کرد و گفت که ایشان توضیح دهند چرا با اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها مخالفت می کند، مگر ایشان مخالف لغو تحریم هاست؟
مشروح گفت وگو با انبارلویی در ادامه از نگاه تان می گذرد.
باتوجه به مخالفت علنی و رسانه ای روحانی با مصوبه مجلس ارزیابی شما چیست؟ چرا به رغم اینکه این مصوبه دست مذاکره کنندگان و دیپلمات ها را پر می کند با آن مخالف هستند و این تضادها را به رسانه ها آورده اند؟
نام این مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» و صیانت از حقوق ملت ایران است. مفاد آن با شورای امنیت ملی هماهنگ و بر اساس دیدگاه های آنها تصویب شده است.
چرا دولت با اقدام انقلابی مجلس برای صیانت از حقوق ملت ایران مخالف است؟
رئیس جمهور می گوید این مصوبه را برای فعالیت های دیپلماتیک مضر می دانم، باید او توضیح دهد چرا با اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها مخالفت می کند، مگر او مخالف لغو تحریم هاست؟ اگر چنین نیست، چرا با اقدام انقلابی مجلس برای صیانت از حقوق ملت ایران مخالف است؟
ما شاهد بودیم فعالیت های دیپلماتیک دولت فعلی طی هفت سال گذشته منجر به برجام، بدعهدی آمریکا و انجام یک سویه تعهدات ازسوی ایران شد و براساس آخرین برآورد کارشناسان بیش از 150 میلیارد دلار خسارت از بدعهدی آمریکا به ایران وارد شده است. باوجود این، چرا دولت با لغو تحریم ها مخالف است، درحالی که این اقدام مجلس برای لغو تحریم ها بوده است.
مخالفت دولت با مصوبه مجلس علامت دادن به دشمن برای انجام مذاکرات مجدد است
دولت توضیح دهد فعالیت های دیپلماتیک در 5_4 ماهه آخر کار دولت چیست که می تواند برای مردم مفید باشد؟ اگر این اقدامات مفید بود، باید در هفت سال گذشته جواب می داد. اگر مفید نیست که واقعا هم نیست، این نوع مخالفت علامت دادن به دشمن برای انجام مذاکرات مجدد است که یک بلاهت دیپلماتیک است. رئیس جمهور نباید حرفی بزند که نشان دهد به مذاکره اشتیاق دارد، چراکه ما مذاکره کردیم و توافق هم شده است و همین تیمی که قرار است مذاکره را با آنها انجام دهند، در گذشته با آنها مذاکره را پیش برده بودیم.
    مصوبه مجلس دست دولت را برای مذاکره احتمالی پر می کند
آنها نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند، بلکه به حجم تحریم ها نیز افزودند و درحال حاضر دست دولت برای مذاکره خالی است، اما این اقدام مجلس دست دولت را برای مذاکره احتمالی پر می کند. البته تا زمانی که دشمن به تعهدات خود عمل نکرده، صحبت از هرگونه مذاکره ای به قول رئیس جمهور همان طور که درباره کره شمالی گفتند، دیوانگی است.
    دولت نتوانست از حقوق ملت صیانت کند، پس اجازه بدهند مجلس دست دولت را پر کند
درحالی که اقدام مجلس یک کار انقلابی برای لغو تحریم ها است، دولت نتوانسته تحریم ها را لغو کند و از این رو حداقل باید اجازه دهد نمایندگان ملت در خانه ملت این کار را انجام دهند؛ دولت نتوانست از حقوق ملت صیانت کند، لذا اجازه دهند مجلس با اقدامات انقلابی هم دست دولت را پر کند و هم مسیر لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت را باز کند.
   اگر قرار بود دموکرات ها تحریم ها را بردارند در زمان اوباما این کار را می کردند
به نظر می رسد دولت نگران روابط خود با دولت آینده بایدن است.
هیچ علامتی از دولت جدید آمریکا که هنوز در کاخ سفید مستقر نشده، مبنی بر پایبندی به برجام و برداشتن تحریم ها نشان داده نشده است و اینها معلوم نیست دل به چه کسی بسته اند. اگر قرار بود دموکرات ها تحریم ها را بردارند، در زمان اوباما این کار را می کردند. در دولت اوباما فقط برجام را پاره نکردند، آنها هیچ یک از تعهدات خود را انجام ندادند و حتی اجازه ندادند اروپایی ها تعهدات خود را انجام دهند.
    دموکرات ها حتی اجازه ندادند یک حساب بانکی در لندن برای حقوق کارمندان سفارت باز شود
بالاتر از این مساله آنها تمام شرکت ها و بنگاه هایی را که با ایران معاملات داشتند، تهدید و حتی مجازات کردند و جلوی فروش نفت ما را گرفتند و به قول آقای ظریف اجازه نمی دهند یک حساب بانکی در لندن باز کنیم که حقوق کارمندان سفارت خود را پرداخت کنیم، بنابراین این امر در دوره اوباما صورت گرفت. آن زمان بایدن نیز معاون رئیس جمهور بود که مقام دوم کاخ سفید محسوب می شد.
بنابراین اکنون نیز که بایدن رای آورده، هیچ علامتی برای رفع تحریم ها وجود ندارد. آقای رئیس جمهور پاسخ دهد از چه فعالیت های دیپلماتیکی صحبت می کند که که این اقدام مجلس را مضر می داند؟ این فعالیت های دیپلماتیک اگر فایده داشت در زمان اوباما جواب می داد.
    دولت اگر هنری در فعالیت دیپلماسی دارد به دنبال رابطه راهبردی با چین و روسیه باشد
بنابراین اگر هنری در فعالیت دیپلماسی دولت فعلی دارند، به دنبال رابطه راهبردی با چین، روسیه، هند، کشورهای آمریکای لاتین و همسایگان کشور باشند.  اکنون حجم مبادلات اقتصادی ما با افغانستان سه برابر حجم مبادلات ما با اروپا است. با عراق بیش از این است، لذا باید قدر همسایگان خود را بدانیم و توجه کنیم آبی از برجام برای ما گرم نشده و هیچ سیب و گلابی ای از برجام به بار نیامده است، از این رو مشخص نیست رئیس جمهور به دنبال چیست.
خیلی از کارشناسان معتقدند سیاست خارجی عرصه اجماع است. باتوجه به اینکه روسای قوا درمورد برجام یا بنزین علیه دولت صحبت نکردند و سعی کردند با اجماع کار را پیش ببرند، تحلیل شما از رفتار دولت چیست؟
اجماع ما در سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی صورت می گیرد که رئیس آن رئیس جمهور است و متشکل از عناصری است که در قانون اساسی به آن اشاره شده است. مصوبات شورای عالی امنیت ملی بعد از تصویب و تایید رهبری جنبه اجرایی پیدا می کند.
شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفته و گفته بود یکی از بندهای مصوبه با توصیه شورای امنیت ملی ابهام دارد که مجلس این ابهام را هم رفع کرد و شورای نگهبان آن مصوبه را تایید کرد، بنابراین مجلس در حرکت احترام به اجماع چنین مصوبه ای دارد.
    مصوبه مجلس رونمایی از کاسبان تحریم است
مصوبه مجلس هم تحت عنوان لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت است. تدبیری که داشتند این بود که به سمت لغو تحریم ها رفتند، چرا رئیس جمهور با لغو تحریم ها مخالف است؟ ازسوی دیگر سوال اینجاست که چرا برخی رسانه های اصلاح طلب با لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت مخالف هستند؟
این مصوبه مجلس رونمایی از کاسبان تحریم است. مشخص نیست چه نفعی از ادامه تحریم می برند که باید به سمت لغو تحریم ها با اقدامات عملی در این مصوبه برویم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید