صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

عبدالله ناصری: آش و کاسه همین است اگر نهادهای اطلاعاتی ادغام نشوند

کد خبر 69001 1399-09-13 11:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
عبدالله ناصری می‌گوید که سیستم ایران همیشه قدرت موساد را با پنهان کردن اخبار جاسوسی اسرائیل در ایران مخفی کرده است.
عبدالله ناصری: آش و کاسه همین است اگر نهادهای اطلاعاتی ادغام نشوند


او می گوید تا هدف گذاری دستگاه های امنیتی تغییر نکند وضعیت به همین صورت خواهد ماند و می گوید: «از راس حکومت تا بدنه ی دستگاه های امنیتی مصادیق نفوذ را در جامعه مدنی جستجو می کنند. من معتقدم گفتمان نفوذ که رسانه های حکومت دنبال می کنند و آن را باور دارند خودش از طریق نفوذ در ذهن حکومت گران نشسته است.
متن پرسش و پاسخ کوتاه با این فعال سیاسی اصلاح طلب را در ادامه بخوانید.
در تحلیل ها از نوع ترور آقای فخری زاده بعضا به فاکتور حفره های امنیتی و نفوذ اشاره می شود؛ تحلیل شما از اين موضوع چيست و از شکل ترور باتوجه به پیشینه و هشدارهایی که وجود داشته؟
عبدالله ناصری: با یک صفحه از تاریخ آغاز کنم؛ در دهه ی ۸۰ میلادی سازمان اطلاعات سوریه – که همیشه از دستگاه های امنیت ایران قوی تر بود – پس از ۱۷ سال پی برد نظافتچی حلقه‎ی اول کاخ حافظ اسد مامور موساد است.
همیشه موساد قوی ترین بوده، اما ایران همیشه این قدرت موساد را با مخفی کردن اخبار جاسوسی اسرائیل در ایران مخفی کرده است؛ رئیس دفتر فلان فرمانده ی ارشد – که خودش هم از معاودین عراقی بوده – پس از چند سال شناسایی و در کمال سکوت اعدام شد. دستگاه های اطلاعاتی ایران هیچگاه نخواستند بپذیرند در برابر موساد درزهای زیادی دارند. ترور شهید فخری زاده اصلا در محاسبات دستگاه امنیت ایران و در راس آن سازمان اطلاعات سپاه بود؟ پس چرا تناقض گویی شد؟
بنظر اینگونه ترور _البته روایت های گوناگونی از آن هست_ اما همگی حكایت از عملیاتی گسترده دارد. آیا نمونه ای به این گستردگی را بخاطر دارید؟
به نظرم ترور فخری زاده در ایران متاسفانه بی نظیر است. شاید شبیه ترین به این ترور، ترور رفیق حریری در بیروت باشد که من هنوز نقش اصلی را و طراح اصلی و مجری را سوریه می دانم ولی حزب الله نامش در رفت. به این خاطر که حریری برای جداکردن بند ناف لبنان از سوریه برنامه داشت و از طرف دیگر حیات سیاسی سوریه، در لبنان بود.
 اگر نفوذی در كار باشد پیشینه و منشاء آن را تا كجا و از چه زمانی می توان واکاوی كرد؟ جراحی سیستم برای یافتن عوامل احتمالی ممکن است؟
عبدالله ناصری: تا یک توهم و یک رفتار در حکومت باقی است هیچ اتفاقی نمی افتد؛ توهم اینکه از راس حکومت تا بدنه ی دستگاه های امنیتی مصادیق نفوذ را در جامعه مدنی جستجو می کنند. من معتقدم گفتمان نفوذ که رسانه های حکومتی دنبال می کنند و آن را باور دارند خودش از طریق نفوذ در ذهن حکومت گران نشسته است! رفتار اینکه اکثریت سرمایه ی انسانی و بودجه ی امنیت کشور صرف کارهای غیر ضروری در داخل و خارج می شود. مثلا فلان ماجرای انجام نشده که اتفاقا هم آن طرف قوی تر شد و هم اعتبار گذرنامه ی دیپلماتیک وزارت خارجه خیلی کمتر شد! سه دهه ی اول پس از انقلاب ترورها بیشتر داخلی بود، هرچند گاهی در زمان جنگ ایران و عراق سازمان امنیت عراق سرمایه گذاری می کرد. ولی مثلا همه ی ترورها و عملیات انتحاری در بلوچستان توسط ریگی ها داخلی بود، البته و احتمالا منابع مالی خارج در آنها دخیل بوذ. من البته بدبینم و معتقدم روس ها و ک گ ب در مورد ایران با اسرائیل همکاری دارند.
جراحی هم تا مبانی و گفتمان از یک سو و  راس سازمان اصلی اطلاعات کشور از سوی دیگر عوض نشود و از همه مهم تر تا نهادهای اطلاعاتی در هم ادغام و یکی نشود همین آش و همین کاسه است.
نحوه ی برخورد و پیگیری عوامل ترورها از ابتدا تاکنون چه روند و صورتی داشته است؟
پیگیری ترورها غالبا منحرف و به همین دلیل غیرقابل باور شده است؛ هنوز در مورد ترور شهیدان رجایی و باهنر بعضی دنبال بهزاد نبوی و خسرو تهرانی اند! در مورد ترور دانشمندان هسته ای انحراف تا کجا بود. در جمهوری اسلامی ایران همیشه عوامل اصلی ترور در لابلای مسیر معامله با دولت ها، گم شده اند. یک محقق دو تابعیتی را می گیرند به عنوان جاسوس تا با نیروهای اطلاعاتی برون مرزی زندانی ایرانی مبادله کنند! مواردی اینطوری است. این دو دستگاه اطلاعاتی (واج و ساس) که من در ۸۸ تا ۹۲ در زندان و بیرون از زندان دیدم پر از کارشناس و بازجوی نپخته و کم سواد است که نمی توانند مانع ترورهای بزرگ شوند.
آقای شمخانی گفته که «این بار دشمن از سبک و شیوه کاملاً جدید، حرفه ای و تخصصی استفاده کرد». تحلیل شما از این گفته چیست؟ آیا فاصله ای بین توانایی تروریست ها و دستگاه های حافظ امنیت ایجاد شده و راه جبران آن چیست؟
چون آقای شمخانی با مقوله ی امنیت و اطلاعات و جاسوسی مدرن بیگانه است فکر کرده روش ترور فخری زاده خیلی نو بوده؛ از دو دهه ی پیش ما شاهد روش های جدید _لااقل در فیلم و سریال های غربی_ هستیم. این یعنی شمخانی اصلا در جایگاه مطلوبی نیست. فاصله ی توانایی سازمان های جاسوسی خارجی مثل موساد با مشابه ایرانی اش زیاد است؛ امنیتی های ایران بالاترین کاری که کردند یکی نشاندن هواپیمای حامل عبدالمالک ریگی در فرودگاه کرمان و دیگری کشاندن روح الله زم به عراق؛ که از نظر من بیگانه با این مقولات، کار ساده ای است و ما در فیلم و سریال های ۴۰ سال قبل می دیدیم.
آقای شمخانی قبلا گفته بود که باید حفاظت مسئولان را برداشت و امنیت را بالا برد. منظور او احتمالا تلاش برای کاهش فاصله ی مسئولان و مردم بوده است. نظر شما به صورت کلی درباره ی حفاظت مسئولان چیست و چه باید کرد؟
آن هم یک بلوف تبلیغاتی بود هرچند یک ضرورت جدی است. با شناختی که از آقای شمخانی دارم به احتمال زیاد بعد از ترور فخری زاده تیم حفاظتش را تبدیل و تقویت خواهد کرد.
مسئولان کشورهای فاصله دار از مردم چون به مردم و مطالباتشان توجهی ندارند لذا غالبا ترسان اند و چون غالبا زندگی شفاف و سالمی ندارند از سایه ها هم می ترسند. در ایران ما هم تا نگاه بنیادی به مقام و مردم عوض نشود همیشه ترس وجود خواهد داشت.
تحلیلتان از نوع اطلاع رسانی صورت گرفته و بی اعتمادی و حس ناامنی که می تواند این نوع اطلاع رسانی ایجاد کند چیست؟
اطلاع رسانی و خبر رسانی در مورد ترور شهید فخری زاده بسیار مغشوش و غیرحرفه ای بود و حتی این گمان را در من تقویت کرد که پوشش اطلاع رسانی ترور همانند خود ترور تحت مدیریت بیگانه و یا جاسوسان بوده است!
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید