صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

هیاهوی اسرائیل در سوریه برای چیست؟

کد خبر 68966 1399-09-13 10:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رژیم اسرائیل هر بار که در داخل سوریه اهدافی را مورد تهاجم و تجاوز قرار می‌دهد از طریق رهبران سیاسی و نظامی‌اش علناً و به صراحت مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرد و دوباره برای دولت سوریه خط و نشان می‌کشد.
هیاهوی اسرائیل در سوریه برای چیست؟


رژیم اسرائیل هر بار که در داخل سوریه اهدافی را مورد تهاجم و تجاوز قرار می دهد از طریق رهبران سیاسی و نظامی اش علناً و به صراحت مسئولیت آن را بر عهده می گیرد و دوباره برای دولت سوریه خط و نشان می کشد.
حملات انجام گرفته طی چند سال اخیر در خاک سوریه به هر شکل و با هر بهانه ای تجاوز به تمامیت ارضی یک کشور دیگر محسوب می شود و گرچه در حال حاضر این حملات با حمایت دونالد ترامپ از تل آویو صورت می گیرد، اما به طور حتم با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری او نیز همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.
به زعم کارشناسان، اسرائیل بیش از آنکه از حملات کور خود در صدد رساندن زیان های مادی و نظامی باشد، در پی کسب دستاوردهای تبلیغاتی سیاسی است، به خصوص که در هر تهاجمی حتی اگر موشک های مهاجم در هوا هم منفجر شوند، به نوعی آن را به ایران و نیروهای مستشاری ایران در سوریه مرتبط می کنند.
شکی نیست که روابط ایران و سوریه یکی از مستحکم ترین روابط بین کشورهای منطقه خاورمیانه محسوب می شود؛ استحکام این روابط به دوره بشار اسد و جنگ با تروریسم و تکفیری ها در سوریه بازنمی گردد بلکه به اعتقاد کارشناسان عرب، از زمان آغاز جنگ عراق علیه ایران در سال ۱۹۸۰، سوریه برخلاف آنچه که در آن زمان به اجماع عربی در کنار صدام حسین شهرت یافته بود، روابط خود را با ایران گسترش داد و روزبه روز هم بر قدرت این روابط افزوده شد.
خروج سوریه از مذاکرات سازش در سال ۱۹۹۶ نیز گام دیگری بود که زیربنای اصلی شکل گیری محور مقاومت را بنا گذاشت، تا اینکه با حضور مستشاران ایرانی در سوریه و کمک به دولت این کشور خطر تروریسم تکفیری بین المللی از مردم سوریه دور شد گرچه همچنان هم خطر آنها را تهدید می کند.
با نگاهی به اقدامات تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی طی ۱۱ ماه گذشته از سال میلادی جاری، آنچه به چشم می آید این است که سوریه دست کم شاهد یک تهاجم موشکی و هوایی رژیم صهیونیستی بوده است، امری که نشان می دهد این رژیم بیش از آنکه ادعای نظامی بودن هدف گذاری در سوریه را داشته باشد بیشتر در صدد ضربه زدن به همکاری های مستحکم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دمشق و تهران است.
هرچند رسیدن روابط ایران و سوریه به این سطح از گستردگی بیانگر عبور سربلندانه از چالش های مختلف و متعدد است و بر پویایی این رابطه صحه می گذارد، اما تلاش های رسانه ای_روانی طرف های متخاصم کماکان ادامه دارد و به طور حتم در دوره پیش رو و حضور جو بایدن در قدرت شکل جدیدی به خود خواهد گرفت.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید