صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تصویب ۵ قطعنامه ضد اسرائیلی در سازمان ملل؛ تاکید بر اشغالی بودن «جولان سوریه»

کد خبر 68939 1399-09-13 09:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مجمع عمومی سازمان ملل شامگاه چهارشنبه، پنج قطعنامه ضد رژیم صهیونیستی تصویب کرد.
تصویب ۵ قطعنامه ضد اسرائیلی در سازمان ملل؛ تاکید بر اشغالی بودن «جولان سوریه»


به نوشته وبگاه «یو.اِن واچ»، در این جلسه که به مناسبت روز همبستگی با فلسطین در سازمان ملل (۲۹ نوامبر ۱۹۴۷) برگزار شد، پنج قطعنامه پیشنهادی علیه رژیم صهیونیستی به رأی گذاشته شد.
لازم به ذکر است که این قطعنامه های مجمع عمومی، غیر الزام آور هستند، و مانند سال های قبل با تداوم بی اعتنایی رژیم اشغالگر قدس و قانون شکنی آن مواجه خواهند شد.
قطعنامه موسوم به «جولان سوری»، که با ۸۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۶۲ رأی ممتنع تصویب شد، تاکید می کند که جولان سوریه از سال ۱۹۶۷ توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده است.
این قطعنامه، با یادآوری قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت به سال ۱۹۸۱، ضمن ابراز از عدم عقب نشینی رژیم صهیونیستی از این اراضی، هرگونه شهرک سازی و ساخت وساز صهیونیست ها در جولان سوریه را غیرقانونی دانست.
بر این اساس، مجمع عمومی سازمان ملل با این رأی خود، اعلام کرد که رژیم صهیونیستی نه تنها از قطعنامه شورای امنیت تبعیت نمی کند بلکه اعمال حاکمیت آن بر این مناطق از سال ۱۹۸۱، باطل و بی اعتبار است.
این قطعنامه مجمع از رژیم صهیونیستی خواست از تمام جولان اشغالی سوریه تا مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ عقب نشینی کند.
دیگر قطعنامه این نشست، «کمیته اجرای حقوق غیرقابل انکار مردم فلسطین» بود که با ۹۱ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۵۴ رأی ممتنع تصویب شد.
این قطعنامه با تاکید بر مسئولیت دائمی سازمان ملل در قبال مسئله فلسطین تا زمان حل شدن آن، از کمیته اجرای حقوق فلسطینی ها می خواهد که تمام تلاش ها برای احقاق این حقوق را انجام دهد که شامل حق تعیین سرنوشت و راهکار دو دولتی بر مبنای مرزهای پیش از ۱۹۶۷ است.
قطعنامه دیگر، بخش مخصوص برای حقوق فلسطینی ها در دبیرخانه سازمان ملل بود که با ۸۴ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۵۳ رأی ممتنع تصویب شد.
این قطعنامه خواستار تشکیل بخش مخصوص برای تداوم نظارت بر تحولات مرتبط با مسئله فلسطن، سازمان دهی دیدارها و فعالیت های بین المللی در حمایت از مأموریت کمیته اجرای حقوق فلسطینی ها و همچنین تسهیل همکاری با جوامع مدنی در این زمینه شده است.
در ادامه، قطعنامه موسوم به «حل مسالمت آمیز مسئله فلسطین» با ۱۴۵ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع مورد تصویب قرار گرفت.
مجمع عمومی سازمان ملل در این قطعنامه، بر غیرقانونی بودن شهرک سازی های رژیم صهیونیستی و تمام اقدامات یکجانبه این رژیم با هدف تغییر ترکیب جمعیتی شهر قدس اشغالی و کرانه باختری تاکید شده است.
این قطعنامه همچنین خواستار توقف فوری ساخت وساز واحدهای مسکونی صهیونیست نشین در قدس اشغالی و بخش هایی از کرانه باختری شد.
در این نشست همچنین قطعنامه ای برای ایجاد برنامه اطلاعاتی ویژه درخصوص مسئله فلسطین ذیل بخش اطلاعات عمومی در دبیرخانه سازمان ملل تصویب شد.
این قطعنامه که از حمایت ۱۴۲ رأی برخودار بود و با ۸ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع نیز مواجه شد، نظر دیوان بین المللی دادگستری درباره عواقب قانونی ساخت دیوار حائل در اراضی اشغالی فلسطینیان را یادآور می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید