صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

روانشناسی معنوی یا دینی و مذهبی کدامیک؟

کد خبر 68923 1399-09-13 08:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک روانشناس گفت: روانشناسی معنوی چیزی فراتر از مشاوره دادن با رویکرد دینی خاصی است و به طور کلی همه مذاهب می‌توانند براساس آموزه‌های خود از آن استفاده کنند.
روانشناسی معنوی یا دینی و مذهبی کدامیک؟


مریم کاووسی اظهار کرد: از نظر علم روانشناسی پرداختن به بُعد روحانی و معنوی وجود، لازمه ارتقای سلامت روان است که در همین راستا شاخه ای به عنوان روانشناسی معنوی شکل گرفته است که در جلسات درمان بیشتر به معنویات می پردازد و از این طریق تلاش می کند تا به سلامت روان افراد کمک کند.
وی افزود: روانشناسی معنوی چیزی فراتر از مشاوره دادن با رویکرد دینی خاصی است و به طور کلی همه مذاهب می توانند براساس آموزه های خود از آن استفاده کنند.
کاووسی عنوان کرد: در حقیقت روانشناسی معنوی شاخه ای مدرن از روانشناسی است که به عنوان روانشناسی فراشناختی شناخته می شود و در چارچوب علم به ابعاد متعالی و معنوی انسان نیز می پردازد.
این روانشناس تصریح کرد: در روانشناسی معنوی به مسائلی مانند بررسی میزان رشد معنویت در فرد، بررسی تجارب معنوی خاص مانند احساس ارتباط گرفتن با خدا یا یک نیروی برتر در جهان، بررسی تجارب عرفانی، پرداختن به بحران های روحانی و معنوی و ... پرداخته می شود.
آیا علم روانشناسی مغایر با آموزه های اسلامی است؟
وی بیان کرد: ممکن است شما فردی مذهبی باشید و به یک روانشناس متخصص در حوزه مذهبی و دینی دسترسی نداشته باشید، در نتیجه به روانشناسی بدون رویکرد مذهبی مراجعه کنید در این شرایط ممکن است از خود بپرسید آیا توصیه های این اشخاص برخلاف مذهب و اسلام است یا خیر؟
کاووسی افزود: اگر شما این توصیه ها را خلاف مذهب بدانید مسلماً نمی توانید روند درمان و مشاوره را پیگیری کنیدف برای پاسخ به این سؤال باید به شما بگوییم در وهله اول همه روانشناسان وظیفه دارند که درمان خود را با بافت فرهنگی و مذهبی مراجعشان تنظیم کرده و این مسائل را در روند مشاوره لحاظ کنند.
این روانشناس افزود: همچنین روان شناسی به عنوان یک علم تلاش می کند تا در مسائل مذهبی ورود چندانی نکرده و انتخاب های دینی را به خود افراد واگذار کند، به همین خاطر اگر شما مشکلاتی را در زمینه های مذهبی تجربه می کنید درمانگر با آموختن مهارت هایی مانند مهارت تصمیم گیری درست، حل مسئله و مدیریت استرس به شما کمک خواهد کرد که خودتان بتوانید شرایط زندگی تان را به بهترین شیوه مدیریت و با کمک او به بهترین انتخاب دست پیدا کنید.
کاووسی تصریح کرد: عمده تفاوت روان شناسی در حوزه دین و روان شناسی غربی و غیردینی در خداباوری است، چرا که روان شناسی غربی با کنار گذاشتن خدا و علمی بررسی کردن علل روانی فرد یک تجویز علمی و تجربی در اختیار وی قرار می دهد، در حالی که در روان شناسی دینی اصولی که ارائه می شود براساس مبانی دینی است که به فرد در راستای حل و اقدام پیشگیرانه تجویز می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید