صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

رئیس جمهور لبنان خواستار مساعدت بین المللی برای عبور از بحران شد

کد خبر 68908 1399-09-13 06:52
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس جمهور لبنان دریافت کمک بین المللی جهت فائق آمدن بر بحران اقتصادی در این کشور را «بی نهایت مهم» خواند.
رئیس جمهور لبنان خواستار مساعدت بین المللی برای عبور از بحران شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان شامگاه چهارشنبه در دومین کنفرانس آنلاین خود که به ابتکار دولت فرانسه برگزار شد، اظهار داشت که «کمک و مساعدت جامعه بین الملل در هر شکل و فرمی در فرآیند بهبود وضعیت اقتصادی و احیای شهر بیروت پس از انفجار مهیب در بندر آن، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است».
عون در ادامه گفت: «کمک و همیاری شما [جامعه بین الملل] در میانه بحرانهایی که رو به وخامت می رود، برای تمام مردم لبنان در هرکجا که هستند، حائز اهمیت است. کمک و پایمردی شما صرفنظر از اینکه به چه شیوه ای صورت می گیرد و از چه سازوکارهای استفاده می شود، از آنجا که تحت نظارت شما و تحت نظارت سازمان ملل است، یک امر ضروری بشمار می رود».
میشل عون همچنین با اشاره به گفتگوهای جاری لبنان با بانک جهانی جهت دریافت وام ۲۴۶ میلیون دلاری برای بحران اضطراری لبنان و پروژه مقابله با کووید _۱۹، نسبت به موافقت فوری رئیس هیأت مدیره بانک جهانی با اعطای این وام ابراز امیدواری کرد.
این مقام لبنانی همچنین گفت که به ویژه با توجه به پیشینه شمار بالای پناهجویان از سوریه، کمک بین المللی موردنیاز است.
کشور لبنان سالهاست که با بحرانهای متعدد اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می کند؛ بحرانهایی که به استعفای دولت این کشور در میانه اعتراضات مردمی در سال ۲۰۱۹ انجامید. و استعفای دولت جدید این کشور به نخست وزیری «مصطفی ادیب» اندکی پس از انفجار بندر بیروت در ماه آگوست_ با بیش از ۲۰۰ کشته و هزاران زخمی_ بحران اقتصادی لبنان را عمیق تر کرده است.
همچنین در پی برگزاری کنفرانس کمکهای مالی بین المللی به میزبانی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه، صندوق بین المللی پول در یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد که لبنان باید برای آغاز بازسازی اقتصاد خود یک دولت تشکیل دهد.
در همین راستا، منابع آگاه سیاسی اعلام کردند که سعد الحریری نخست وزیر مکلف لبنان به محض پایان یافتن نشست بین المللی روز چهارشنبه در پاریس که مربوط به کمک های بشردوستانه به لبنان می شود، فهرست اعضای کابینه خود را ارائه می دهد.
بر اساس این گزارش، قرار است لیست کابینه حریری متشکل از ۱۸ وزیر به میشل عون رئیس جمهور لبنان تقدیم شود.
این منابع اعلام کردند که علت آنکه سعد الحریری موضوع را به پس از نشست پاریس موکول کرده، آن است که نمی‌خواهد در صورت مخالفت عون با کابینه، این مساله بر کنفرانس حمایت از لبنان که رئیس جمهوری فرانسه میزبانی آن را برعهده دارد، اثر گذارد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید