صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

سیاهی لشکران آژانس چرا امضای پروتکل الحاقی برای دیگر کشورها چندان مهم نیست؟

کد خبر 68907 1399-09-13 06:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» دیروز درحالی ابلاغ و دولت مکلف به توقف اجرای پروتکل الحاقی شد که تاکنون 153کشور آن را تصویب، 150کشور امضا و 136کشور نیز آن را به اجرا گذاشته‌اند.
سیاهی لشکران آژانس  چرا امضای پروتکل الحاقی برای دیگر کشورها چندان مهم نیست؟


به این ترتیب مجلس شورای اسلامی در شرایطی که نسبت به 5سال پیش، کشورهای بیشتری حاضر به اجرای این پروتکل شده اند، خواهان کنار گذاشتن آن شده است.
براساس این پروتکل، آژانس در «بازرسی»های خود حق دارد به هر جایی که برای انجام وظایفش ضروری می داند، دسترسی پیدا کند. بازرسان آژانس برای این بازرسی ها تنها موظف هستند، 2ساعت زودتر به کشور مقصد اطلاع دهند
بازرسان آژانس می توانند علاوه بر نمونه برداری از مناطق مورد بازرسی، تجهیزات مانیتورینگ (نظارت) برای کشف فعالیت های احتمالی خارج از چارچوب را نصب کنند.
153 کشور پروتکل الحاقی را تصویب کرده اند و 136کشور نیز درحال اجرای مفاد پروتکل هستند. آیا تمام این 136کشور، برنامه هسته ای، غنی سازی یا سلاح هسته ای دارند؟ خیر. بین کشورهای جهان آمریکا، روسیه، کره شمالی، چین، پاکستان، انگلیس و کره شمالی دارای تسلیحات هسته ای هستند. علاوه بر این کشورها، رژیم صهیونیستی نیز دارای سلاح هسته ای است. این رژیم به همراه هند و پاکستان حتی حاضر به پیوستن به رژیم منع اشاعه و گسترش سلاح هسته ای (NPT) نیز نشده است.
دسته دوم کشورهای دارای توان غنی سازی هسته ای هستند که تقریبا تمامی آنها دارای برنامه تسلیحات هسته ای نیز هستند. بین کشورهایی که توانایی غنی سازی دارند و رسما به سمت تسلیحات نرفته اند، آرژانتین، برزیل و ژاپن دارای توان غنی سازی هستند. ژاپن قرارداد دوجانبه به شدت سختگیرانه ای با آمریکا دارد ولی با وجود پذیرش پروتکل الحاقی و فشارها، اجازه خروج موادی را که برای ساخت چندهزار بمب اتم کفایت می کند، نداده است.
آرژانتین و برزیل دارند و اگر بخواهند ذخایر را هر کاری بکنند باید با آنها هماهنگ کنند. اما دو کشور آرژانتین و برزیل که برنامه هسته ای شان همچون ایران است، حاضر به پذیرش پروتکل الحاقی نشده اند.
دسته سوم اما کشورهای کوچک یا فقیری هستند که اساسا فاقد انرژی هسته ای هستند. این کشورها به پروتکل الحاقی پیوستند تا از این طریق بتوانند از آمریکا کمک و تسهیلات دریافت کنند. کشورهایی همچون افغانستان، بروندی، چاد و... پول و دانش دستیابی به انرژی هسته ای را نداشتند و بر همین اساس درازای دریافت کمک های مالی به پروتکل الحاقی پیوستند.
روزنامه فرهیختگان در این مورد نوشت: عملا یعنی با وجود اجرای پروتکل الحاقی در 136کشور به جز ایران، تنها این پروتکل به صورت کامل در برنامه هسته ای ایران اعمال می شود و سایر کشورها یا اساسا فاقد انرژی هسته ای هستند یا اگر انرژی هسته ای دارند، به بمب اتم دست پیدا کرده اند و نظارت ها درقالب پروتکل الحاقی، بی معناست!
به این ترتیب روشن است در میان همه کشورهای امضاکننده، عملا تنها ایران است که مشمول بندهای سخت گیرانه این پروتکل می شود و حساسیت های داخلی بر روی آن، ریشه در همین واقعیت دارد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید