اکونومی نیوز / سیاسی

حضور ۲۰ هزار مزدور خارجی در لیبی یک «بحران جدی» است

کد خبر 68881 1399-09-12 23:47
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نماینده موقت سازمان ملل در لیبی حضور نیروهای جنگجو و مزدور خارجی در مناطق تحت حاکمیت این کشور آفریقای شمالی را یک «تخلف فاحش» خواند.
حضور ۲۰ هزار مزدور خارجی در لیبی یک «بحران جدی» است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «استفانی ویلیامز» نماینده موقت سازمان ملل برای لیبی روز چهارشنبه هشدار داد که دست کم ۲۰ هزار نیروی جنگجو و مزدور خارجی در لیبی حضور دارند که با توجه به سرازیر شدن تسلیحات به این کشور جنگ زده در آفریقای شمالی، این نیروها عامل بروز یک «بحران جدی» هستند.
این مقام سازمان ملل در یک نشست آنلاین با عنوان «همایش گفتگوی سیاسی لیبی» گفت: «این نقضِ تکان دهنده حاکمیت لیبی است… نقضِ فاحش تحریم تسلیحاتی».
گفتنی است، ۷۵ عضو شرکت کننده در این همایش می کوشند تا طرفهای درگیر در لیبی را متقاعد کنند که بر سر سازوکارِ تشکیل یک دولت انتقالی برای هدایت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی دسامبر ۲۰۲۱ به توافق برسند.
شایان ذکر است که برگزاری این همایش بخشی از اقدامات سازمان ملل با هدف پایان دادن به خشونت و ناآرامی ها در لیبی، یکی از تولیدکنندگان مهم نفت است که از سال ۲۰۱۱ و در پی برکناری و قتل «معمر قذافی» رهبر این کشور تاکنون شاهد ناآرامی و خشونتهای بسیاری بوده است.
این کشور از سال ۲۰۱۵ تحت سلطه نیروهای مسلح به دو بخش با دولتهای کاملاً مخالف یکدیگر تقسیم شده است: یک طرف دولت وفاق ملی لیبی که مورد تأیید و پشتیبانی سازمان ملل است و دیگری دولت رقیب و حاکم در شرق که تحت حمایت و هدایت فرمانده نظامی ژنرال «خلیفه حفتر» قرار دارد.

کلمات کلیدی » نفت | دولت | انتخابات |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید