اکونومی نیوز / سیاسی

رئیس‌جمهوری در دوراهی ابلاغ قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها یا مسکوت نگه داشتن آن کشدار شدن تقابل مجلس و دولت؛ چه کسی پیروزی را به نام خود ثبت می‌کند؟

کد خبر 68858 1399-09-12 21:02
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
طرح جنجالی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که با مخالفت دولت همراه شده بود با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل و برای اجرا به رئیس‌جمهوری ابلاغ شد.
رئیس‌جمهوری در دوراهی ابلاغ قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها یا مسکوت نگه داشتن آن کشدار شدن تقابل مجلس و دولت؛ چه کسی پیروزی را به نام خود ثبت می‌کند؟


 طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها طی مدت ۲ روز تایید و ابلاغ شد. عباسعلی کدخدایی عصر امروز خبر از تایید این طرح در شورای نگهبان داد و بلافاصله از طرف محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، به دولت ابلاغ شد.
این در حالی است که صبح امروز در جلسه هیات دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری، تاکید کرده بود که دولت با این طرح مخالف است و عقیده دارد که برای دیپلماسی کشور مضر است.
 
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری هم در حاشیه هیات دولت با تاکید بر مخالفت دولت گفته بود که دولت درصدد است تا نامه ای برای آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان ارسال و دلایل مخالفت خود را در آن اعلام کند. اما کدخدایی عصر امروز عنوان کرده بود که هنوز نامه دولت به شورای نگهبان ارسال نشده است. او در ادامه گفته که به محض بازگشت طرح از مجلس به شورای نگهبان، این شورا امکان تشکیل جلسه و بررسی مجدد طرح را دارد.
تقابل دولت و مجلس؛ چه کسی پیروزی را به نام خود ثبت می کند 
به هر صورت این طرح یکی از چند رویارویی پرچالش مجلس و دولت است؛ ۲ قوه ای که از ابتدای روی کار آمدن مجلس یازدهم در هفتم خردادماه سال جاری همان طور که پیش بینی می شد در جنگ تمام عیار با یکدیگر هستند. طرح های متعدد و برخلاف میل و توانایی دولت، در مجلس یکی پس از دیگری در دستور کار قرار می گیرد، دولت با آن مخالفت می کند، اما در نهایت تصویب و به دولت ابلاغ می شود. به علاوه اینکه رئیس جمهوری منتخب کشور در معرض بیشترین و تندترین توهین ها از طرف نمایندگان مجلس قرار می گیرد. این روندی است که به نظر می رسد ناظران و افکارعمومی باید تا پایان دوره دولت دوازدهم آن را تحمل کنند و تاب بیاورند.
تقابلی که این روزها از هر زمان دیگری علنی تر است. تا جایی که امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس گفته است دولت و مجلس سیاسی کاری و لجبازی می کنند. او عنوان کرده که دولت نمی خواهد پیروزی به نام مجلس یازدهم نوشته شود. 
از سوی دیگر بعد از تایید و ابلاغ این قانون، حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری در صفحه توییتر خود نوشت: «بازی زیرکانه ای است. احتمال می دهند که بایدن در یک ماه اول کار خود بعضی گشایش های اقتصادی را ایجاد خواهد کرد. طبق طرح مجلس، دو ماه فرصت خواهیم داشت برای جلوگیری از تعلیق پروتکل الحاقی. فرضاً که اول دی ماه ابلاغ شود تا اول اسفند فرصت هست یعنی یک ماه بعد از شروع دوران بایدن.»
مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: «به عبارت دیگر، گشایش های قطعی بایدن را نه بخاطر تحلیل درست دولت و وزارت خارجه و سه سال استقامت ملی بلکه بخاطر طرح مجلس و فشار تهدید، به نفع خودشان مصادره خواهند کرد و تاییدی بر درستی تفسیر خودشان در نظر خواهند گرفت؛ لابد این بازی برای انتخابات ۱۴۰۰ هم مصرف خوبی خواهد داشت.»
ماجرای بررسی، تصویب و ایراد شورای نگهبان به طرح مجلس
به هر روی، مجلس یازدهم این طرح را روز سه شنبه ۱۱ آذرماه در ۲ شیفت کاری صبح و عصر ارائه کرد و کلیات و جزئیات آن را به تصویب رساند.
صبح امروز چهارشنبه ۱۲ آذرماه شورای نگهبان ۲ ایراد جزئی به این طرح وارد کرد و آن را به مجلس بازگرداند. به گفته سخنگوی شورای نگهبان، ماده ۶ این طرح دارای ابهام بوده است. کدخدایی درباره این ابهام گفت که مهلت یک ماهه برای خروج داوطلبانه از پروتکل های الحاقی فرصت کمی است و به همین دلیل طرح را رد کرده و به مجلس بازگرداندند. بر همین اساس، صبح امروز مجلس ابهام واردشده را رفع کرد و مهلت یک ماهه را به ۲ ماه ارتقا داد. با توجه به گفته های سخنگوی شورای نگهبان، گویا طرح به سرعت به این شورا ارسال شده و بار دیگر مورد بررسی قرار گرفته و تایید شده است. بنابراین طرح اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها در حال حاضر به قانون تبدیل شده است. حال تصمیم با حسن روحانی رئیس جمهوری است که آن را ابلاغ کند یا مانند قانون یارانه به کالاهای اساسی ٖمسکوت نگهش دارد.
اگر رئیس جمهوری از ابلاغ این قانون سر باز زند و مجلس بر اجرا اصرار کند، قالیباف می تواند خود آن را برای اجرا ابلاغ کند و در صورت اجرا نشدن در دولت آن را به شورای حل اختلاف قوا بکشاند. 
ابهامات طرح مورد نظر مجلس و نامه دولت که به مقصد نرسید
اما در میان این همه کشمکش دولت و مجلس ۲ ابهام باقی می ماند: اول اینکه چطور قرار است طرح مصوب مجلس با توجه به نامش که به نظر می رسد هدف از آن لغو تحریم ها باشد، به این امر کمک و تحریم ها را خنثی یا لغو کند. چراکه بنا بر اظهارات بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی این طرح بار دیگر ایران را به نقطه شروع دولت یازدهم بازمی گرداند، جایی که تحریم های شورای امنیت گریبان گیر ایران بود و جامعه جهانی بر سر آن اجماع داشت. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این حوزه، تا آنجا که از مواد این طرح برمی آید، بیشتر مواد بر زیر پا گذاشتن تعهدات ایران در پروتکل الحاقی و برجام تاکید دارد.
دوم اینکه چطور پستچی های مجلس و دولت تا این حد متفاوت عمل می کنند! مجلس طرحی را بررسی کرده و ۲ بار به شورای نگهبان ارسال می کند، اما نامه دولت طی یک روز کاری به شورای نگهبان نمی رسد. اگرچه به نظر می رسد تصمیم شورای نگهبان از قبل مشخص بوده و رسیدن نامه و حتی ایرادات و ابهامات هم نمی توانسته آن را تغییر دهد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » حسن روحانی | اسحاق جهانگیری | ایران | مجلس | دولت | وزارت | جهان | خرداد | اقتصاد |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


بادامچیان: با زیباکلام هم‌سلولی بودم
اسدالله بادامچیان، دبیر کل حزب موتلفه اسلامی گفت: وقتی وارد سلول انفرادی شدم دیدم زیباکلام آنجاست و با هم گپ زدیم. به دلیل کثرت مبارزان بازداشت شده در زمان طاغوت، انفرادی ما گاهی ۱۳ تا ۱۴ نفره می‌شد.

واکنش وزارت ‌خارجه به خبرهای درگیری‌ سراوان در رسانه های پاکستانی
سخنگوی وزارت امور خارجه به برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌های پاکستان درباره چگونگی وقوع درگیری‌های اولیه با قاچاقچیان سوخت در مرز مشترک ایران و پاکستان واکنش نشان داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید