اکونومی نیوز / سیاسی

رایزنی داماد ترامپ با امیر قطر در دوحه

کد خبر 68830 1399-09-12 18:39
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
جرد کوشنر داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا امروز با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در دوحه دیدار و گفتگو کرد.
رایزنی داماد ترامپ با امیر قطر در دوحه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از القدس العربی، جرد کوشنر داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا امروز با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در دوحه دیدار و گفتگو کرد.
بر اساس این گزارش در این دیدار، روابط راهبردی میان قطر و آمریکا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
همچنین در این دیدار، تحولات منطقه و اوضاع بین المللی به ویژه تحولات خاورمیانه مورد رایزنی قرار گرفت.
از جزییات این نشست خبری مخابره نشده است.


این در حالی است که عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب در مطلبی در این باره نوشته بود: ما اعتقاد نداریم که داماد ترامپ در آخرین سفر خود پیش از خداحافظی از کاخ سفید مشتاق باشد که گامی در جهت خدمت به برخی از اعراب و به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس بردارد زیرا هدف اصلی وی شکست انزوای رژیم صهیونیستی و انحلال آرمان فلسطین است و حضور دو تَن از بزرگترین شخصیت‌های ضد عرب مانند «آوی بیرکوویچ» مشاور ترامپ در امور خاورمیانه و «برایان هوک» نماینده سابق رئیس جمهور آمریکا در امور ایران، این واقعیت را تأیید می‌کنند.
وی اعلام کرده بود: اینکه این سفر در کمتر از یک هفته پس از ترور «محسن فخری زاده» دانشمند هسته‌ای ایران توسط موساد اسرائیل و عوامل آن انجام می‌شود، بیانگر اهداف این سفر یعنی تلاش برای گسترش حلقه ائتلاف رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی است.
عطوان به چهار دلیل گفته بود که کوشنر به دنبال آشتی میان قطر و عربستان نیست و این 4 دلیل عبارتند از؛ نخست اینکه کوشنر در طی چهار سال گذشته که در کاخ سفید حضور داشته است هیچ تلاش جدی برای ایجاد مصالحه میان قطر و عربستان انجام نداده است و اگر او قصد این کار را داشته است چرا ۶ هفته قبل از ترک قدرت می‌خواهد آن را انجام دهد؟
دوم ، اگر او واقعاً خواهان این آشتی بود چرا سفر وی سه کشور دیگر شریک عربستان سعودی در اختلاف با کشور قطر یعنی مصر، امارات و بحرین را شامل نمی‌شود؟
سوم ، تلاش برای حل اختلاف کشورهای خلیج فارس با دو بخش آن یعنی قطر و عربستان به منزله در انزوا قراردادن طرف‌های دیگر و کاشتن بذر اختلاف در محور دشمنی با قطر است مگر اینکه «کوشنر» آگاه است که عربستان می‌خواهد ائتلاف خود با امارات، مصر و شاید بحرین را بشکند و به ائتلاف قطر ترکیه بپیوندند و او شخصاً به این سمت فشار می‌آورد و این یک احتمال غیرواقعی است.
چهارم، آنچه این روزها منطقه خلیج فارس و خاورمیانه را به خود مشغول کرده است، حل اختلاف کشورهای خلیج فارس نیست بلکه وضعیت در حال افزایش تنش کنونی به علت اقدامات اسرائیل است.

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | عربستان سعودی | دونالد ترامپ | ترکیه | نماینده |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


 آمریکا بدون جبران خسارت‌های گذشته نمی‌تواند به میز مذاکرات بازگردد
یک مقام ارشد ایرانی در گفت‌وگو با یک شبکه خبری قطری گفت که آمریکا بدون جبران خسارت‌های گذشته نمی‌تواند به میز مذاکرات بازگردد.

بازگشت آمریکا به برجام نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام مناسب نمی داند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید