صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط با ترور شهید فخری زاده را شناسایی کرده است

کد خبر 68774 1399-09-12 16:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
سخنگوی دولت گفت: وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط با ترور شهید فخری زاده را شناسایی کرده و همه ابعاد در حال بررسی است و زمانی که قطعی شود، واکنش متقابل طراحی خواهد شد.
وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط با ترور شهید فخری زاده را شناسایی کرده است


علی ربیعی سخنگوی دولت روز چهارشنبه 12 آذر ماه در برنامه تلویزیونی «در انتهای الوند» درباره اتفاقات اخیر از ترور شهید فخری زاده تا مصوبه خروج از پروتکل های الحاقی صحبت کرد.
آنچه در ادامه می آید متن گفتگوی ربیعی در برنامه انتهای الوند است:
 آیا وزارت اطلاعات به سرنخی در مورد ترور شهید فخری زاده رسیده است؟
در این زمینه شورای عالی امنیت ملی قبلا اطلاع رسانی کرده است. وزارت اطلاعات با تلاش هایی که داشتند متوجه تحرکاتی شده و موفق شدند روی منطقه تسلط پیدا کنند. وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط را شناسایی کرده و همه ابعاد در حال بررسی است و زمانی که قطعی شود، واکنش متقابل طراحی خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که همان طور که مقام معظم رهبری اشاره داشتند دانش هسته ای ما تحت تاثیر قرار نگرفت و نتوانستند آن را ترور کنند. یکی از برنامه های ما تقویت دانش پدافندی پژوهشی است. جذب نخبگان و حتی اعتبار بیشتر برای پیشرفت های علمی، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما در فناوریمان قطعا هیچ کوتاهی نخواهیم کرد.
با توجه به اینکه چند وقت پیش در مجلس مصوبه خروج از پروکل های الحاقی تصویب شد، مهم است بدانیم که آیا دولت با این موضوع موافق است؟
 قانون گذاری حق مجلس است اما اساسا ما یک سری مسائل و تصمیم گیری هایی داریم که به چند نحو تاثیر دارند، مانند جنگ و صلح  که رهبری تصمیم می گیرد. این انتخاب و عدم انتخاب سناریوها به نظر می رسد فرا قوه ای است و اصل ششم قانون اساسی نیز به همین منظور پیش بینی شده که این نوع تصمیمات مهم و تاثیر گذار در سیاست خارجی، اقتصاد کشور و حتی مسائل اجتماعی باید در چهارچوب کلی شورای عالی امنیت ملی تنظیم شود و در نهایت به تصویب و تایید مقام معظم رهبری برسد.
همان طور که برجام را از این مسیر رفتیم و هیات وزیران برای آن تصمیم نگرفتند. ما 3 سال مقاومت کردیم و متعهد ماندیم. مردم سختی کشیدند. آنها تصمیم داشتند با فشار اقتصادی مردم را به خیایان ها بکشانند. اما ما تحمل کردیم و امروز می توانیم از دستاورد های این سه سال استفاده کنیم. در چنین شرایطی ما باید کنار هم باشیم و بتوانیم از دستاوردهای مردم حفاظت کنیم.
به هر حال عنوان طرح هم مقابله با تحریم است، اگر بنا به رفع تحریم است کارشناسان دولت، اعضای دیگر شورای امنیت ملی، مسئولان نیروهای مسلح و قوه قضاییه هستند و من اگر نکته ای را از سمت دولت عرض کردم بر این اساس بود که شورای عالی امنیت ملی جوابگوی بحث و بررسی تغییرات مهم و تاثیر آن در حوزه سیاسی، دفاعی و امنیتی و حتی اجتماعی است.
در مورد محدودیت های کرونایی به نظر شما چقدر تاثیرگذار بوده؟
 قطعا تاثیر داشته الان شمار مبتلاها کم شده و بسیاری از شهرها از حالت قرمز خارج شدند. به هر حال وضعیت هنوز عادی نیست اما این طرح تاثیر داشته و باید آن را تداوم دهیم. مشکل این است که در مقابل این دستورالعمل ها عده ای خسته شده و عده ای به آن باور ندارند. برخی هم مسئولیت پذیر نیستند.
دولت برای اقشار آسیب دیده مثل اصنافی که طی روز همکاری می کنند چه حمایت هایی را در نظر گرفته است؟
 ما برنامه ریزی کرده ایم که تقریبا 65 هزار میلیارد تومان برای مخارج و تسهیلات مقابله با کرونا صرف شود که عمدتا 22 هزار میلیارد تومان آن صرف وام یک میلیون تومانی اول شد و 8 هزار میلیارد تومان آن صرف مشاغل آسیب دیده. وام دوم هم 13 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده ایم و افراد با پیامک می توانند مراجعه و وام بگیرند. منتهی ما هم شغل و هم شاغل را در نظر گرفتیم، بیمه بیکاری را افزایش دادیم و تقریبا 3 هزار میلیارد تومان به بیمه بیکاری تزریق کردیم که احتمالا 2 هزار میلیارد تومان دیگر نیاز داشته باشیم. همچنین 4 هزار میلیارد برای تجهیزات کادر درمانی هزینه داشتیم. در حال حاضر هم روی طرح حمایت معیشتی کار می کنیم و از خانوار ها تقریبا تمام این افراد را استخراج کردیم که در اثر کرونا زندگیشان آسیب نبیند. این افراد حدود 30 الی 34 میلیون نفر هستند که هدف گذاری شده و در چهار مرحله  قرار شده از آنها حمایت شود و امیدواریم بتوانیم به قول مان عمل کنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | طلا | مجلس | دولت | مردم | وزیر | وزارت | درمان | تسهیلات |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است برای تصمیم‌گیری به پایتخت‌ها برمی‌گردیم
رئیس تیم مذاکره کننده ایران اظهار کرد: بعد از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام چند روزی مذاکرات را متوقف می کنیم تا هیات‌های مذاکره کننده به پایتخت‌هایشان مراجعه کنند، نه فقط برای مشورت‌های بیشتر، بلکه برای تصمیم گیری.

رییس‌جمهور منتخب فردا نخستین کنفرانس خبری خود را برگزار می‌کند
اولین نشست خبری حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم ایران فردا دوشنبه با حضور خبرنگاران برگزار می‌شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید