اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

روند پروانه های خروجی در گمرک طی آبان ماه تغییری نداشته است

کد خبر 68747 1399-09-12 15:35
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
کارشناس ارشد ارزی بانک مرکزی با ارائه توضیحاتی در خصوص کد رهگیری کالاهای وارداتی، چگونگی تأمین ارز توسط بانک مرکزی را تشریح کرد.
روند پروانه های خروجی در گمرک طی آبان ماه تغییری نداشته است

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین تاجیک کارشناس ارشد ارزی بانک مرکزی در برنامه «چاپ اول» شبکه خبر، با ارائه توضیحاتی در خصوص کد رهگیری کالاهای وارداتی، چگونگی تأمین ارز توسط بانک مرکزی را تشریح کرد و گفت: هر فردی که عملیات ارزی انجام می‌دهد و اقدام به واردات کالا می‌کند در صورتی که شفاف و قانونی عمل کرده باشد، ظرف ۲۴ ساعت می‌تواند کد رهگیری را دریافت کند.
وی افزود: سالهاست کد رهگیری در فرایندهای ارزی وجود دارد و حداقل از ابتدای سال ۹۷ این مهم برقرار بوده است. این موضوع که کد رهگیری موجب رسوب کالا شده است ادعای صحیحی نیست، چراکه اگر اینگونه بود، در دو سال اخیر باید منجر به رسوب کالا می‌شد. ضمن اینکه در سال ۹۹ و تا انتهای آبان ماه، بانک مرکزی و بانک‌های عامل ۲۳.۲ میلیارد یورو کد رهگیری صادر کردند.
تاجیک گفت: صدور کد رهگیری به این معناست که فرایند بانکی به پایان رسیده است و مجوز ترخیص از طرف بانک مرکزی صادر شده است. وی افزود: مدیریت واردات در شرایط تحریم امری بسیار جدی و مهم تلقی می‌شود. در چنین شرایطی به میزان درآمدهای ارزی، ثبت سفارش انجام می‌شود و بخشی از کالاهای غیر ضرور ممکن است به دلیل اینکه اولویت کشور نیست، وارد نشود. لذا واردکنندگان کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات، در اولویت هستند و می‌توانند راحت‌تر نسبت به ورود کالا و خدمات خود اقدام کنند. به گفته این کارشناس، در مورد کالاهای اساسی که گفته می‌شود در گمرک رسوب کرده است، این توضیح ضروری است که بر اساس مصوبات در سال جاری مقرر شده بود، ۸ میلیارد دلار واردات انجام شود که از این میزان تاکنون حدود ۷ میلیارد دلار تأمین ارز از سوی بانک مرکزی انجام شده است و در خصوص تأمین ارز برای کالای اساسی مطابق مصوبه دولت عمل کرده‌ایم و مشکلی از این باب وجود ندارد.
وی ادامه داد: بر اساس مصوبه‌ای که ۱۲ آبان ماه سال جاری اعلام شد، هر واردکننده‌ای که به هر طریقی اقدام به تأمین ارز کرده است، می‌تواند کالای خود را ترخیص کند و عملاً در چنین فرایندی کد رهگیری کنار گذاشته شد. از این رو پس از مصوبه یاد شده انتظار می‌رفت، ترخیص کالا از اواسط آبان ماه با روند افزایشی همراه شود.
تاجیک افزود: همانطور که در نمودار «ارزش دلاری کالاها در پروانه‌های خروجی گمرک در ماه مختلف سال ۱۳۹۹» مشاهده می‌شود، انتظار می‌رفت که پروانه‌های خروجی در گمرک از اواسط آبان ماه افزایش یابد اما همچنان این روند تغییری نکرده است.

وی ادامه داد: در نمودار تعداد پته‌های عبوری از گمرک، مجدداً مشاهده می‌شود که علی رغم حذف کد رهگیری از نیمه آبان، همچنان اتفاق خاصی در خروج کالا از گمرک رخ نداده است. لذا با توجه به این شواهد نمی‌توان مشکل عدم ترخیص کالا را در کد رهگیری و مباحث مرتبط با آن جست‌وجو کرد.تاجیک گفت: ذکر این نکته ضروری است که پروانه خروجی به این مهم اشاره دارد که تشریفات گمرکی برای کالا تمام شده است اما کالا هنوز خارج نشده است. پته های عبوری از گمرک نیز به خروج کالا از گمرک اشاره دارد. با این حال دو احتمال در مورد عدم ترخیص کالا وجود دارد: یا اینکه کالایی به معنای رسوبی نبوده وکالای در جریان بوده و روند معمول را طی کرده است یا اینکه مشکل از سمت کدرهگیری نیست و مشکل از سمت صادرکننده یا واردکننده و یا سایر سازمان‌هاست.  


کلمات کلیدی » دلار | ارز | یورو | بانک | بانک مرکزی | واردات | دولت |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید