اکونومی نیوز / اجتماعی

زلزله تهران فیلم سینمایی می شود

کد خبر 68739 1399-09-12 15:22
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ، از ساخت فیلم سینمایی با موضوع زلزله تهران به منظور اصلاح فرهنگ عمومی درباره زلزله خبر داد.
زلزله تهران فیلم سینمایی می شود

به گزارش خبرگزاری مهر، حیدر کلهری، با بیان اینکه ساخت فیلم درباره زلزله تهران می تواند منافع آموزشی و پژوهشی بسیاری داشته باشد، گفت: این فیلم بر اساس داستان های آینده نگرانه درباره ی زلزله ی احتمالی تهران ساخته می شود و روایت آن به سه بخش پیش از وقوع، حین وقوع و پس از وقوع زلزله می پردازد.
وی همچنین در خصوص ضرورت پرداختن به زلزله تهران، اظهار داشت: زلزله تهران بزرگ ترین حادثه طبیعی شهر تهران شناخته شده است این حادثه احتمالی دارای ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و امنیتی و … که است که متاسفانه به دلیل پیچیدگی های موضوع مدیریت بحران هیچ تصور روشنی از ابعاد و تبعات این حادثه در دست نیست. بر همین اساس تولید فیلم سیتمایی می تواند زمینه عمیق شدن در موضوع و پرداختن به بخشی از ابعاد و تبعات وقوع و چگونگی مدیریت این حادثه را فراهم کند.
کلهری افزود: ساخت فیلم زلزله تهران موجب می شود موضوع مدیریت بحران در اولویت برنامه های کلان کشور قرار گیرد که متاسفانه با وجود حادثه خیزی کشور و خسارت های سنگین ناشی از حوادث طبیعی در برنامه ریزی های کلان مدیریت بحران صرفاً به بحث مقابله در زمان بحران محدود می شود و سایر فازهای مدیریت بحران از جمله پیشگیری و آمادگی مورد توجه قرار نمی گیرد.
معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص ضرورت و چرایی ساخت فیلم درباره زلزله تهران، گفت: به علت پیچیدگی های موضوع مدیریت بحران شناختی درستی از این موضوع در بین مردم و مسئولان وجود ندارد و این امر موجب شده که انتظارات روز افزون و غیرقابل انجامی از سیستم مدیریت بحران در اذهان عمومی شکل بگیرد که ضرورت دارد این امر در فرهنگ عمومی کشور به شکل مناسبی اصلاح شود.
کلهری تصریح کرد: بالا بردن حساسیت و اصلاح باور جامعه نسبت به ضرورت اقدامات پیشگیرانه وآمادگی مواجهه با بحران منجر به کاهش چشمگیر خسارت های ناشی از حوادث خواهد شد.
وی با بیان اینکه بر اساس مستندات علمی، هر واحد هزینه در زمان قبل از بحران یعنی فاز پیشگیری برابر با ۱۰ واحد هزینه در زمان بحران یعنی فاز مقابله است، گفت: این امر نشان می دهد چنانچه بتوانیم جامعه را نسبت به این موضوع حساس کنیم از اتلاف ده ها برابری هزینه ها در زمان بحران ها جلوگیری کرده ایم.
کلهری در مورد چرایی ساخت این فیلم توسط سازمان مدیریت بحران تهران، افزود: از جمله رسالت های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ارتقای سطح آگاهی عمومی شهروندان از طریق توسعه آموزش های همگانی مدیریت بحران است که بکارگیری روش الگوهای سنتی آموزشی زمان بسیار زیادی شاید بیش از ۱۰ سال لازم است تا این آموزش ها درصد قابل توجهی از شهروندان را پوشش دهد در صورتی که با بهره مندی از سایر الگوها نظیر ساخت فیلم این زمان کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

کلمات کلیدی » تهران | بحران | زلزله |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران با توجه به تورم انقباضی بسته شد
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تصویب بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری گفت: هرچند بودجه نسبت به سال ۹۹ تقریباً ۲۴ درصد افزایش یافته اما با در نظر گرفتن تورم، انقباضی بسته شده است.

برگزاری ۲۲ هزار برنامه «روز شهید» در سراسر کشور
معاون آموزشی و فرهنگی بنیاد شهید گفت: همزمان با روز شهید و سالروز افتتاح بنیاد شهید و امور ایثارگران ۲۲ هزار عنوان برنامه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

بهره برداری از سامانه ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه‌های پایتخت
مدیرکل محیط زیست گفت: با توجه به ضرورت بررسی پروژه‌های شهرداری از حیث انجام مطالعات محیط زیستی سامانه ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه‌های شهری تهران به بهره برداری می‌رسد.

توزیع ۲۰ هزار ماسک میان رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، از توزیع ۲۰ هزار عدد ماسک میان رانندگان اتوبوسرانی در آستانه موج چهارم کرونا خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید