اکونومی نیوز / سیاسی

لبنان خواهان موفقیت مذاکرات ترسیم مرز دریایی جنوب است

کد خبر 68694 1399-09-12 14:12
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس جمهور لبنان در دیدار با رئیس هیات آمریکایی میانجی گر مذاکرات غیرمستقیم ترسیم مرز دریایی جنوب لبنان با رژیم صهیونیستی، گفت: لبنان بر حاکمیت بر اراضی و آبهای خود اصرار دارد.
لبنان خواهان موفقیت مذاکرات ترسیم مرز دریایی جنوب است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، میشل عون رئیس جمهور لبنان در دیدار با جان دروشر رئیس هیات آمریکایی میانجی گر مذاکرات غیرمستقیم ترسیم مرز دریایی جنوب لبنان با رژیم صهیونیستی، گفت: لبنان بر حاکمیت بر اراضی و آبهای خود اصرار دارد و خواهان موفقیت مذاکرات ترسیم مرزی برای ثبات در جنوب لبنان و بهره برداری از منابع طبیعی خود است.
وی افزود: با تکیه بر حقوق بین الملل و مواد قانون دریاها می تواند موانعی که در دور آخر گفتگوها بروز پیدا کرده است را رفع کرد.
ازسوی دیگر رئیس هیات آمریکایی هم ابزار امیدواری کرد که روند گفتگوها به گونه ای که به نفع همه طرفها باشد، ادامه پیدا کند.
این در حالی است که یک منبع نظامی روز دوشنبه گذشته از تعویق مذاکرات ترسیم مرز دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی خبر داده و اعلام کرده بود که طرف آمریکایی تعویق دور آتی مذاکرات غیر مستقیم که قرار بود طی این هفته میان لبنان و رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرز دریایی میان طرفین انجام شود را به اطلاع مقامات لبنانی رسانده است.
چهارمین دور از مذاکرات غیرمستقیم ترسیم مرزهای آبی میان لبنان و رژیم صهیونیستی اوایل ماه جاری میلادی برگزار شد و قرار بود پنجمین دور از مذاکرات دوم دسامبر (۱۲ آذر) برگزار شود.
منابع لبنانی به جزئیات این مذاکرات و نتایج حاصله از آن اشاره‌ای نکرده اند.
نخستین دور از مذاکرات میان دو طرف در مقر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در لبنان (یونیفیل) در شهرک ساحلی الناقوره در جنوب این کشور و با نظارت دیوید شنکر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور میانه برگزار شد، کوتاه بوده و تنها نزدیک به یک ساعت به طول انجامیده است.
اسرائیل از سال ۱۹۴۸ به خاک لبنان با اهداف امنیتی، آبی و اقتصادی نظر داشته است و بر این اساس بارها در مراحل مختلف تاریخی درصدد تحقق اهداف خود در این باره بوده است؛ اما مقاومت لبنان همواره در مقابل این رژیم ایستاده است. در سال ۲۰۰۰ نیز ارتش لبنان با وجود تلاش آمریکا برای تحمیل خط مرزی طبق زیاده خواهی‌های اسرائیل و یا همان خطی که به «خط آبی» معروف است، در برابر تلاش‌های اسرائیل ایستادگی کرد.
لبنان به دنبال حل و فصل اختلافات مرزی دریایی است تا به این ترتیب بتواند تلاش خود برای جست و جوی نفت و گاز در دریا را آغاز کند.

کلمات کلیدی » آمریکا | طلا | نفت | مرز | اقتصاد | حقوق |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


آمریکا یک دایناسور بزرگ است با مغزی کوچک / جنگ‌هایی که به خانه کشیده شد
فارین پالیسی در گزارشی به قلم استفان والت نوشت:دولت آمریکا اکنون شبیه یک دایناسور بزرگ و سنگین است که بدنی حجیم و مغزی کوچک دارد،حفاظت فزاینده ای از آن می‌شود اما از مردم عادی فاصله می‌گیرد.

مسئله سردشت نباید مشمول مرور زمان شود
رییس قوه قضاییه در دیدار با جمعی از خانواده های بمباران سردشت گفت: مسئله سردشت نباید به دست فراموشی سپرده شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید