اکونومی نیوز / سیاسی

بازگشت به برجام مشکل خواهد بود/ دنبال تشدید و تمدید محدودیت های هسته ای ایران خواهیم بود

کد خبر 68683 1399-09-12 13:57
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
«بایدن» در مصاحبه ای بر رویکرد قبلی خود مبنی بر بازگشت به برجام تاکید کرد و عنوان داشت: با متحدان و شرکای خود، وارد توافقات بعدی برای تشدید و تمدید محدودیت‌های هسته‌ای ایران خواهیم بود.
بازگشت به برجام مشکل خواهد بود/ دنبال تشدید و تمدید محدودیت های هسته ای ایران خواهیم بود

به گزارش خبرگزاری مهر، «جو بایدن» در مصاحبه با «توماس فریدمن» خبرنگار نیویورک تایمز در مورد مسائل مختلفی از جمله رویکرد دولت آتی آمریکا در قبال ایران سخن گفت.  
فریدمن در این رابطه می نویسد: در مصاحبه با بایدن بر روی دو نکته تاکید شد، اول اینکه از او سوال کردم آیا همچنان بر مواضع خود در خصوص توافق هسته ای ایران بر اساس آنچه که در تاریخ ۱۳ سپتامبر در مصاحبه با سی ان ان گفته بود، قرار دارد، که وی در پاسخ گفت:  بازگشت به برجام مشکل خواهد بود اما بله ما این کار را انجام می دهیم.  
فریدمن در ادامه می نویسد: دیدگاه بایدن و تیم امنیت ملی او این است که وقتی توافق از سوی دو طرف احیا شد، باید یک دور بسیار کوتاهی از مذاکرات برگزار شود تا زمان محدودیت‌ها بر تولید مواد شکاف‌پذیر در ایران که می‌تواند برای ساخت بمب [اتم] به کار رود، افزایش یابد _ زمانی که طبق توافق کنونی ۱۵ سال است _ و همچنین به فعالیت‌های منطقه‌ای مخرب ایران نیز بپردازد.
آنچه فریدمن در مصاحبه با بایدن در خصوص ایران به آن رسیده شامل این موضوع می شود که در حالت ایده‌آل، تیم بایدن می‌خواهد شاهد این باشد که مذاکرات آتی نه تنها شامل امضاکنندگان اصلی برجام باشد، بلکه همسایگان ایران مخصوصاً عربستان سعودی و امارات را نیز دربرگیرد. نگرانی امنیت ملی آمریکا اکنون تحت کنترل درآوردن مجدد برنامه هسته‌ای ایران و نظارت کامل بر آن است.
در ادامه این مطلب به نقل از بایدن آمده است: «صحبت‌های زیادی درباره موشک‌های نقطه‌زن و تمام چیزهای دیگر که منطقه را بی‌ثبات می‌کند، وجود دارد. اما حقیقت اینجاست که بهترین راه برای رسیدن به ثبات نسبی در منطقه، مقابله با برنامه هسته‌ای (ایران) است. اگر ایران به بمب [اتم] برسد، فشار عظیمی بر سعودی‌ها، ترکیه، مصر و دیگران وارد می‌شود تا آنها نیز تسلیحات اتمی خود را به‌دست بیاورند. آخرین چیزی که ما در این نقطه از جهان به آن نیاز داریم، تجمع تسلیحات اتمی است. ما از طریق مشورت با متحدان و شرکای خود، وارد مذاکرات و توافقات بعدی برای تشدید و تمدید محدودیت‌های هسته‌ای ایران خواهیم بود و همچنین به برنامه موشکی ایران نیز خواهیم پرداخت».

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | عربستان سعودی | ترکیه | دولت | جهان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


دولت روحانی با افزایش قیمت دلار فضا را برای شورش فراهم می‌کند؟
اظهارات محمود واعظی درباره افزایش عمدی قیمت دلار می‌تواند عواقبی بدتر از آبان ۹۸ نیز داشته باشد. واعظی با این دست سخنان با اعصاب و روان مردم بازی کرده است.

نگرانی‌ها بابت رد صلاحیت‌های فله‌ای همچنان پابرجاست الان زمان خوبی برای اعمال نظارت استصوابی نیست
عضو حزب اتحاد ملت گفت: کشور در حالی به استقبال سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری می‌رود که نگرانی‌ها بابت رد صلاحیت‌های فله‌ای همچنان پابرجاست.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید