اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

درخواست ۲ هزار میلیارد تومان برای افزایش تسهیلات کشاورز کارت

کد خبر 68617 1399-09-12 12:43
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک مقام مسئول گفت: دو هزار میلیارد تومان تسهیلات در مرحله نخست به منظور خرید کود و سم با اولویت دو محصول گندم و دانه های روغنی از طریق کشاورز کارت در نظر گرفته شده است.
درخواست ۲ هزار میلیارد تومان برای افزایش تسهیلات کشاورز کارت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمد خالدی گفت: کشاورزان زیادی در حوزه کشت گندم و دانه‌های روغنی متقاضی دریافت تسهیلات کشاورز کارت هستند، اما به دلیل محدودیت منابع مالی در حال حاضر مبلغ دو هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد برای کشاورز کارت پیش بینی شده است تا تولیدکنندگانی که کشت پاییزه دارند در تأمین نقدینگی دچار مشکل نشوند که برای افزایش سطح پوشش محصولات راهبردی، این مبلغ دست کم باید به دو برابر افزایش یابد.
وی افزود: با بالا رفتن قیمت نهاده‌های ضروری کشاورزی مانند کود، سم و بذر و افزایش هزینه تولید، کشاورز کارت برای پرداخت تسهیلات در قالب سرمایه در گردش از سوی وزارت جهاد کشاورزی طراحی شد و به دلیل محدودیت منابع قرار شد در فاز نخست، تسهیلات به دو محصول استراتژیک گندم و دانه‌های روغنی و برای تأمین نهاده کود و سموم کشاورزی اختصاص یابد.
خالدی ادامه داد: در صورت تأمین منابع مالی در آینده، تسهیلات کشاورز کارت در مرحله دوم برای تأمین نهاده‌های کود، سم و بذر و محصولات استراتژیک ذرت، جو، برنج، علوفه و چغندرقند نیز اختصاص خواهد یافت.
وی درباره منابع جدید مالی برای کشاورز کارت اظهار داشت: ما به منظور تأمین منابع مالی جدید برای کشاورز کارت، مبلغ دو هزار میلیارد تومان نیز از کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از کرونا درخواست کردیم که در صورت موافقت، متقاضیان بیشتری در حوزه محصولات راهبردی تحت پوشش تسهیلات کشاورز کارت برای تأمین کود و سم قرار می‌گیرند.
مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر سقف تسهیلات به ازای هر کشاورز کارت حداکثر ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و مدت زمان بازپرداخت آن یک ساله است که با برداشت محصولات بازپرداخت‌ها آغاز می‌شود.
وی اذعان داشت: قرار شده بررسی درخواست‌ها برای کشاورز کارت، سه روز بیشتر طول نکشد و متقاضیانی که به شعب بانک عامل حوزه کشاورزی در استان‌ها مراجعه می‌کنند، اطلاعات شأن از طریق سامانه پهنه بندی وزارت جهاد کشاورزی برای تعیین اهلیت فرد، دریافت و سپس تسهیلات در قالب کشاورز کارت پرداخت می‌شود.
خالدی با بیان اینکه در آینده قابلیت‌های کشاورز کارت توسعه خواهد یافت، گفت: ما به دنبال این هستیم که کشاورز کارت را به کارت هوشمند تبدیل کنیم تا بسیاری از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی از طریق این کارت اجرا شود.
وی افزود: کشاورز کارت علاوه بر تسهیل دسترسی به نهاده‌ها، می‌تواند قابلیت‌های دیگری مانند شفاف سازی و پیوند هزینه‌های تولید و بیمه کشاورزی به فروش محصولات را داشته باشد.
مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، پیوند کشاورز کارت با شناسنامه و هویت کشاورزان و یا کاداستر مزرعه و ساماندهی کشاورزی قراردادی را از دیگر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های کشاورز کارت هوشمند در آینده نام برد.

کلمات کلیدی » کرونا | طلا | بانک | کارگر | تومان | تسهیلات |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


وام ۱.۲ میلیارد یورویی روسیه برای ساخت نیروگاه سیریک
وزیر نیرو از تحویل گرفتن ضمانت نامه بانکی وام ۱.۲ میلیارد یورویی روسیه، برای ساخت نیروگاه سیریک هرمزگان خبرداد.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن تبعات دارد/ ذخایر روغن مکفی است
معاون وزیر صمت گفت: با تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی برای واردات روغن، باید منتظر افزایش قیمت خیلی چیزها باشیم، زیرا روغن در تولید بسیاری اقلام کاربرد دارد.

صنعت برق در بالاترین سطح بهره‌وری قرار دارد
مدیرعامل توانیر گفت: امروز صنعت برق در بالاترین سطح بهره‌وری قرار دارد؛ چرا که با راه‌اندازی سامانه‌های مختلف، توانسته است بهره‌وری را افزایش دهد.

افزایش ۳۵ درصدی تورم تولید کننده مرغداری‌های صنعتی
تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده در فصل زمستان در بخش مرغداری های صنعتی نسبت به فصل قبل در فصل تابستان ١٣٩٩ به ٣٤.٧ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ٣٣.٥ واحد درصد افزایش دارد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید