اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

شوک مجلس به سکه و ارز

کد خبر 68553 1399-09-12 11:09
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
قیمت هر دلار آمریکا دیروز بعد از تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس دست‌کم 1000تومان افزایش یافت و تا لحظه تنظیم این گزارش به 26هزارو400تومان رسید
شوک مجلس به سکه و ارز


به دنبال تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها از سوی مجلس دیروز قیمت طلا و ارز دوباره سیر صعودی را طی کرد به طوری که قیمت دلارتا لحظه تنظیم این گزارش به محدوده 26هزارو400تومان و قیمت هر سکه به 12میلیون و400هزا تومان رسید.به گزارش همشهری، نمایندگان مجلس دیروز کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را تصویب کردند. نمایندگان همچنین در بررسی ماده۶ این طرح به دولت یک ماه برای توقف پروتکل الحاقی فرصت دادند. براساس این پیشنهاد به طرف های برجامی یک ماه فرصت داده می شود تا تحریم های بانکی و نفتی ایران را به طور کامل برطرف کنند و در صورت تحقق نیافتن این موضوع دولت موظف است یک ماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند. این موضوع صرف نظر از اثرات سیاسی که منجر به موضع گیری دولت و سخنگوی وزارت خارجه شد به طور مستقیم بر بازار طلا و ارز هم اثرگذاشت و در آخر وقت معاملات دیروز حتی منجر به خروج 220میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام شد.
میزان رشددیروز بازار طلا و ارز بلافاصله به مصوبه مجلس برای لغو تحریم ها واکنش نشان دادند به طوری که قیمت هر دلار آمریکا که روز دوشنبه در محدوده 25هزارو400تومان دادوستد می شد تا ظهر دیروزدست کم 1000تومان رشد کرد و حتی در برخی ساعات به 26هزارو500تومان هم رسید. اثرات رشد قیمت در بازار آزاد به بازار متشکل ارزی هم رسید و درحالی که قیمت هر دلار آمریکا در یک هفته گذشته در بازار متشکل ارزی در کانال 24هزار تومان دادوستد شده بود دیروز قیمت هر دلار در این بازار که قرار است مرجعی برای تعیین قیمت اسکناس ارز باشد به 25هزارو370تومان رسید. صرافی بانک ملی هم دیروز تحت تأثیر رشد قیمت در سایر بازار ها قیمت هر دلار آمریکا را دست کم 620تومان افزایش داد و نرخ فروش را 25هزارو625تومان تعیین کرد. همگام با رشد قیمت دلار قیمت سکه هم که تابعی از رشد قیمت دلار است با افزایش مواجه شد و به 12میلیون و400هزار تومان تا ساعت17 و تا لحظه تنظیم این گزارش رسید. اما علت واکنش فوری بازار طلا و ارز به مصوبه مجلس چه بود؟
علت واکنش بازار طلا و ارزآنطور که مقامات بانک مرکزی بارها اعلام کرده اند ریشه افزایش قیمت دلار را باید در کاهش درآمد های ارزی جست وجو کرد و علت کاهش درآمد های ارزی هم افزایش تحریم هاست. آنطور که قبلا عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گفته بود دلیل افزایش نرخ ارز صدور بخشنامه های متعدد ارزی نبوده است بلکه دلیل آن کاهش درآمدهای ارزی کشور است. او همچنین بارها تأکید کرده که شدید ترین تحریم ها علیه ایران اعمال شده است.آمار ها نشان می دهد تحریم ها از یک طرف مسیر صادرات نفت را بسته و از سوی دیگر جریان ورود ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور را محدود کرده است همین عامل منجر شده است جریان ورود ارز به کشور محدود و در نتیجه هر تقاضای فصلی ارز منجر به رشد قیمت دلار شود. حالا اما از بعد از انتخابات آمریکا در 13آبان ماه و شکست دونالد ترامپ اوضاع تغییر کرده است. با خداحافظی او از کاخ سفید دوران سیاست فشار حد اکثری به پایان می رسد و این خود می تواند دریچه ای برای کاهش تحریم ها باشد. به زعم کارشناسان سیاسی رویکرد جو بایدن که احتمال داده می شود به زودی و بعد از ژانویه فعالیتش را در کاخ سفید آغاز کند با جمهوریخواهان متفاوت است. او حتی از بازگشت به برجام سخن گفته است. در نتیجه پس از مشخص شدن نتایج اولیه انتخابات آمریکا نوعی خوش بینی سیاسی بازار طلا و ارز را فرا گرفت و همین عامل منجر به افت قیمت دلار تا محدوده 24هزار تومان شد. حالا اما فعالان بازار ارز بیم آن را دارند که با مصوبه مجلس و تکالیفی که برای دولت به ویژه برای خروج از پروتکل الحاقی تعریف شده سطح تنش ها کاهش نیابد و حتی تحریم ها به روال قبل ادامه یابد. در واقع مصوبه روز گذشته مجلس سطح امیدواری را برای کاهش تنش ها و تحریم ها نزول داد و چون کاهش نیافتن تحریم ها به معنای محدود ماندن جریان ورود ارز به کشور است منجر به افزایش دوباره قیمت دلار و به دنبال آن طلا شد.
آنچه در پیش استیک کارشناس بازار های مالی درباره اثر گذاری مصوبه مجلس بر قیمت دلار به همشهری گفت:این مصوبه البته یک اثر هیجانی و مقطعی دارد و بعد از ژانویه و با آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا شرایط تغییر خواهد کرد.بهزاد صمدی در پاسخ به این پرسش که اگر در نتیجه مصوبه مجلس میزان تحریم ها کمتر نشود و به همان روال سابق باقی بماند و منجر به کاهش جریان ورود ارز به کشور شود آیا می تواند منجر به رشد قیمت دلار شود گفت: بله این استدلال می تواند درست باشد. اما توجه کنید همیشه قیمت دلار از اواخر شهریور تا دی ماه یعنی ژانویه و سال نو میلادی رشد می کند امسال هم با وجود کرونا این رویه ادامه دارد و هر چقدر به ژانویه نزدیک تر شویم تقاضا برای دلار افزایش می یابد اما به نظر من این روند مقطعی است و طبق روال سال های گذشته بعد از آن با کاهش مواجه می شود.او با بیان اینکه قیمت دلار بعد از ژانویه و با آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا می تواند به سمت 18 تا 20هزار تومان حرکت کند گفت: امسال سال عجیبی نه فقط برای بازار های مالی و سرمایه گذاری ایران بلکه برای بازار های جهانی هم بود چون کل سناریو های بازار های جهانی، دلار وسرمایه گذاری بورس را تغییر داد چرا که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب نشد و به جای او جو بایدن باید به عنوان رئیس جمهوری آمریکا فعالیتش را آغاز کند.او افزود: با وجود رفتار های هیجانی دیروز در بازار ارز، قیمت دلار می تواند تا بعد از ژانویه و با آغاز به کار رئیس جمهوری آمریکا دوباره کاهش یابد. این شیب نزولی حتی می تواند تا بعد از سال1400 ادامه یابد و به اعمال سیاست های کنترلی توسط دولت بعدی ایران قیمت هر دلار آمریکا بعد از سال1400 حتی به 17هزار تومان هم برسد.او درباره اینکه اگر تحریم ها شدت   یا همچنان با روال قبلی ادامه پیدا کند آیا باز هم قیمت دلار کاهش خواهد یافت گفت: دیگر تحریمی برای اعمال باقی نمانده است و تحریم های جدید صرفا بازی کردن با اسامی و تکرار تحریم های قبلی است مثلا دیگر قرار است چه تحریم جدیدی بر صنایع ایران اعمال شود که اثرگذار تر از وضع فعلی باشد ضمن اینکه در هر صورت سیاست جو بایدن به مراتب بهتر از سیاست دونالد ترامپ و مایک پمپئو خواهد بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | بورس | سهام | ایران | آمریکا | عبدالناصر همتی | بانک مرکزی | رئیس بانک مرکزی | دلار |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه


عرضه خودرو در بورس باید بدون سقف قیمت باشد کاهش قیمت در بلندمدت
یک کارشناس صنعت خودرو گفت: عدم تعیین سقف قیمت و دامنه نوسان، تداوم عرضه در بورس و عرضه همه محصولات در بورس از جمله الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا است‌.

کاهش نرخ ارز در بازار
در صرافی‌های رسمی  هر دلار آمریکا به قیمت ۲۵ هزار و  186.3 تومان و هر یورو  نیز به نرخ ۳۰ هزار و447.7 تومان ارزش‌گذاری شده که نسبت به روز گذشته در همین ساعت، نرخ ها روند کاهشی طی کرده است. 


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید