اکونومی نیوز / سیاسی

دولت مصوبه مجلس را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند

کد خبر 68540 1399-09-12 11:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رییس جمهوری، دلیل حاضر نشدن در جلسه امروز مجلس را مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد و گفت: دولت با مصوبه دیروز مجلس موافق نیست و آن برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.
دولت مصوبه مجلس را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند


حجت الاسلام حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران با اشاره به ارائه لایحه بودجه به مجلس، گفت: علاقه مند بودم مانند روال گذشته سخنان امروزم خطاب به مردم و نمایندگان در خانه ملت باشد. حاضر نشدن من در مجلس شورای اسلامی صرفا به دلیل ستاد کرونا و دستور ستاد ملی کروناست. همه موظف هستیم دستوراتی که ستاد ملی مقابله با کرونا برای سلامت جامعه صادر می کند به عنوان وظیفه قانونی و حداقل وظیفه شرعی آن را اجرا و پیاده کنیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: گمانه زنی هایی که ممکن است در رسانه ها مطرح شود مبنی بر اینکه عدم حضور من در مجلس شورای اسلامی به خاطر مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی است، درست نیست. البته دولت با آن مصوبه موافقت ندارد و آن را برای روند فعالیتهای دیپلماتیک مضر می داند اما به دلیل پروتکل های بهداشتی به مجلس نرفتم و نه مساله دیگر .
سال ۱۴۰۰ از جهاتی سال ممتاز و حائز اهمیتی است
روحانی، سال ۱۴۰۰ را سال ممتاز و حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: سال آینده سال پایانی قرن است و قرن چهاردهم پایان می پذیرد و در آستانه ورود به قرن جدید و قرن پانزدهم خواهیم بود. از طرف دیگر این بودجه در زمانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود که ما احساس می کنیم شرایط سال آینده با دهه ای که گذشت از آغاز سال ۹۰ تا امروز، کمی متفاوت خواهد بود.
رییس دولت تدبیر و امید افزود: دشمنان ما در این دهه همه توان خودشان را برای فشار به مردم و تسلیم شدن مردم به کار گرفتند و به ویژه در سه سال  ۹۷ تا ۹۹ تحریم را به یک جنگ تمام عیار اقتصادی تبدیل کردند. 
روحانی ادامه داد: در عین حال ما فکر می کنیم با شکست این جنگ و فشار حداکثری شرایط در سال آینده شرایط متفاوتی خواهد بود. نه تنها به دلیل اینکه سیاست های غلط ترامپ درباره ایران و جهان شکست خورد بلکه هر دولتی روی کار می آمد، در آمریکا به دلیل شکست جنگ اقتصادی و فشار حداکثری ناچار بود برابر ملت ایران سر تسلیم فرود آورد.
رییس جمهوری گفت: مردم عزیز ما مستحضر باشند که دولت ما در شرایطی کار خود را در سال ۹۲ آغاز کرد که برای نخستین بار بعد از جنگ تحمیلی ما شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشورمان شاهد بودیم.
 روحانی یادآور شد: با تورم بیش از ۳۴ درصدی و با رشد اقتصادی منهای ۷.۷ درصد که یک شرایط رکود توام با تورم مواجه شدیم برای نخستین بار بود که بعد از جنگ تحمیلی دولت چنین شرایطی را تحویل می گرفت و کار خود را آغاز می کرد. دولت در تلاش ۶ ماهه اول خود و با ورود به سال ۹۳ در هر دو مساله یعنی تورم و رکود، تغییرات اساسی را ایجاد کرد.
وی با بیان اینکه در زمینه تورم در همان سال ۹۳ به عدد ۱۵.۶ رسیدیم، اظهار کرد: ما تورم را از آن رشد بی سابقه مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به رشد اقتصادی رسیدیم. یعنی شرایطی که ما در سال ۹۱ و ۹۲ داشتیم در سال ۹۳ کاملاً تغییر کرد و رشد اقتصادی ما مثبت ۳.۲ دهم شد.
رییس دولت تدبیر و امید اظهار کرد: دولت زمانی کشور را در دست گرفت که  کشور تورم بیش از ۳۴ درصدی و با رشد اقتصادی ۷.۷_ درصدی را تجربه می کرد و این شرایط رکود توام با تورم نخستین بار بعد از جنگ جهانی دوم در کشور بود که دولتی آن را تحویل می گرفت و کار خود را آغاز می کرد.
وی با بیان اینکه دولت در ۶ ماهه نخست فعالیت خود در سال ۹۳ در دو مساله تورم و رکود تغییرات اساسی ایجاد کرد، ادامه داد: در زمینه تورم در همان سال ۹۳ به تورم ۱۵.۶ رسیدیم و تورم را از آن رشد بی سابقه اش مهار کردیم و همزمان در سال ۹۳ به ر شد اقتصادی رسیدیم؛ یعنی شرایطی که در سال های ۹۱ و ۹۲ داشتیم در سال ۹۳ کاملا تغییر کرد و رشد اقتصادی ما ۳.۱ شد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد:علی رغم اینکه در نیمه دوم سال ۹۳ با سقوط شدید قیمت نفت مواجه شدیم که  قیمت نفت ۱۲۰ دلاری به تدریج به ۳۰ دلار رسید و به یک چهارم قیمت کاهش یافت. اما  در این شرایط توانستیم کشور را بدون تکانه اقتصادی اداره کنیم و در عین حال مذاکره هسته ای را هم در سال های ۹۳ و ۹۴ ادامه دادیم.
وی افزود: در سال ۹۴ که به توافق هسته ای دست یافتیم، گشایش هایی در کشور ایجاد شد و اقتصاد شرایط جدیدی پیدا کرد و در این شرایط توانستیم فازهای بوشهر را انجام داده و پتروشیمی ها را تکمیل کنیم و پالایشگاه ستاره خلیج فارس را افتتاح کنیم .
 ادامه دارد...
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | حسن روحانی | ایران | آمریکا | دلار | ارز | نفت | دونالد ترامپ | مجلس |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


واکنش وزارت ‌خارجه به خبرهای درگیری‌ سراوان در رسانه های پاکستانی
سخنگوی وزارت امور خارجه به برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌های پاکستان درباره چگونگی وقوع درگیری‌های اولیه با قاچاقچیان سوخت در مرز مشترک ایران و پاکستان واکنش نشان داد.

پیام مولوی عبدالحمید به مسئولان و جوانان سیستان‌وبلوچستان در پی تیراندازی به سوخت‌بران
با توجه به حادثه روز دوشنبه در منطقه‌ی مرزی سراوان، مولوی عبدالحمید با صدور پیامی از مردم به‌ویژه جوانان درخواست کرد احساسات‌شان را کنترل کنند و پاسگاه‌ها و سایر اماکن عمومی را مورد تعرض قرار ندهند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید