اکونومی نیوز / اجتماعی

ماسک‌های غیراستاندارد در بازار نهادهای نظارتی ورود کنند

کد خبر 68527 1399-09-12 10:32
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
نایب رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: اگر داروخانه‌ها از شرکت‌های رسمی پخش، ماسک خریداری کرده‌اند، استاندارد در آن‌ها قطعا رعایت شده است.
ماسک‌های غیراستاندارد در بازار  نهادهای نظارتی ورود کنند


دکتر بهمن صبور درباره کیفیت ماسک هایی که در بازار وجود دارد، گفت: باید توجه کرد که میزان تولید ماسک قبل از شیوع کرونا، روزانه کمتر از ۵۰۰ هزار عدد بود. بر همین اساس با شیوع کرونا در کشور، میزان مصرف به شدت بالا رفت و به نوعی با کمبود ماسک به ویژه در مراکز درمانی مواجه شدیم.
وی با بیان اینکه باید توجه کرد که انواع مختلف ماسک ها کاربردهای متفاوتی دارند، افزود: به عنوان مثال ماسک های N۹۵ در بخش های جراحی، بیمارستان ها و... به کار می روند و نیازی نیست که مردم در سطح شهر این ماسک را استفاده کنند. ماسک استانداردی که مردم می توانند استفاده کنند، ماسک های سه لایه پرستاری است که استانداردهای آن هم به این صورت است که لایه بیرونی و داخلی آن باید اِسپان باند و لایه وسط آن هم مِلت بلون باشد. البته لایه های بیرونی و داخلی می تواند اس ام اس هم باشد که ترکیبی از ملت بلون و اسپان باند است که ضریب محافظت ماسک را بالا می رود. این ماسک ها استاندارد بوده و مشکلی ندارند.
صبور ادامه داد: البته در فاز اول تولید ماسک در ابتدای کرونا، از آنجایی که با کمبود ماسک مواجه شدیم، بسیاری از تولیدی ها به سمت تولید ماسک رفتند و در فاز اول برایمان کمیت مهم بود. البته در همان زمان هم وزارت بهداشت دستورالعملی به تولیدی ها ارائه داده بود که بر اساس آن ماسک تولید کنند، اما در حال حاضر به نقطه ای رسیدیم که اعلام می شود که حتی تا ۳۰ میلیون ماسک هم در روز تولید می کنیم و حالا باید بر روی کیفیت کار کنیم.
نایب رئیس انجمن داروسازان تهران افزود: بر همین اساس هم وزارت بهداشت به کارخانه هایی اجازه تولید و توزیع ماسک می دهد که استانداردهای وزارت بهداشت را رعایت می کنند؛ به طوری که ماسک ها را به مراکز کنترل کیفیت مانند سازمان انرژی اتمی و مراکز دیگر می فرستند و گواهی هایی می گیرند که نشان دهد میزان محافظت آن ها بالای ۶۰، ۷۰ تا ۸۰ درصد است. البته تاسف مان از این بابت است که نهادی نیست که یک کنترل کلی بر ماسک هایی داشته باشد که وارد بازار می شود. زیرا ماسک دو لایه، یک لایه و ماسک هایی که پارچه آن ها از اسپان نیست نیز در بازار وجود دارد.
صبور تاکید کرد: البته سازمان غذا و دارو سامانه ای را به داروخانه ها معرفی کرده است که می توانند از طریق آن ماسک های سه لایه ای را که کد IRC دارند و در سامانه تی تک ثبت شده اند، چک کرده و از این طریق کیفیت ماسک را بررسی کنند. بنابراین نظارتی روی این ماسک ها وجود دارد که نشان می دهد جنس ماسک چیست و گِرَم ملت بلون آن چقدر است. حال اگر ماسک ها این استانداردها را داشته باشند، توسط شرکت های پخش رسمی مجاز به توزیع در سطح داروخانه ها هستند. این ماسک ها هم کد IMED دارند و هم در سامانه تی تک ثبت شده اند و طبق فاکتور رسمی توزیع می شوند. ماسک های دیگری که دارند تولید می شوند نیز باید به سمت دریافت این استانداردها روند و در این صورت وارد چرخه توزیع شوند که در این زمینه وزارت صمت، وزارت بهداشت و نهادهای ناظر باید نظارت کافی داشته باشند که ماسک های غیراستاندارد وارد چرخه مصرف نشوند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ماسک های غیر استاندارد هم در بازار وجود دارند، گفت: برخی تولیدی های ماسک در جایی ثبت نشده اند و همچنان کار می کنند. حال یک نهاد بالادستی باید بر روی نحوه تولید و استاندارد این ماسک ها هم نظارت داشته باشند که خارج از چارچوب استاندارد نباشند. ماسک استاندارد، در کمترین حالت ۶۰ تا ۷۰ درصد محافظت می دهد و اگر همه افراد استفاده کنند و پروتکل ها را هم رعایت کنند، به احتمال ۹۹ درصد به کرونا مبتلا نمی شوند، اما اگر ماسک غیراستاندارد باشد، ذرات ریز و قطرات تنفسی با یک عطسه و سرفه از ماسک عبور می کند. پیشنهادمان این است که نهادهای نظارتی که به تولید ورود کردند و تولید کمی ماسک مناسب شد، به کیفیت هم ورود کنند و استانداردهای سختگیرانه ای اعمال کنند تا ماسک های فاقد استاندارد از چرخه تولید خارج شوند.
صبور تاکید کرد: اگر داروخانه ها  در دو سه ماهه اخیر که سازمان غذا و دارو وارد استاندادسازی و نظارت بر کیفیت ماسک ها شده است، از شرکت های رسمی پخش، ماسک خریداری کرده اند، استاندارد در آن ها قطعا رعایت شده است. برندها و کارخانه هایی هم که ماسک استاندارد تولید می کنند و کد IRC دارند، در سامانه سازمان غذا و دارو مشخص شده اند. در کل کشور تعدادی شرکت ثبت شده که استانداردها را رعایت کردند و مجوز توزیع در دراوخانه و مراکز درمانی را دارند.
وی تاکید کرد: در عین حال راهکار اصلی برای استانداردسازی سایر ماسک هایی که در بازار وجود دارد، نظارت است.
صبور درباه قیمت ماسک های سه لایه، گفت: قیمت ماسک سه لایه پرستاری درب کارخانه ۱۰۵۰، قیمت پخش ۱۱۵۵ و قیمت مصرف کننده ۱۳۰۰ تومان است.
وی همچنین گفت: مردم اگر خواستند بررسی کنند، ماسک سه لایه ای را بشکافند پارچه ملت بلون مانند دستمال کاغذی باشد و اگر این پارچه وسط لایه بیرونی و داخلی است، استانداردهای وزارت بهداشت را دارا است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | صمت | بازار | تهران | وزارت | ماسک | تومان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


ارسال پرونده واکسن "روتا" به سازمان غذا و دارو چالش صادرات کیت‌های تشخیصی کرونا
سلامت ایسنا نوشت: دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ کیت تشخیصی کرونا به کشور وارد نمی‌شود و چالش اصلی در این حوزه صادرات است، گفت: در حوزه واکسن‌ها علاوه بر رفع تست بالینی واکسن آنفلوآنزا پرونده واکسن "روتا" تا پایان سال به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.

۱۰ حقیقت شگفت‌انگیز درباره سبزیجات
سلامت باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سبزیجات دارای خواص بی‌شماری هستند که می‌توانند برای سلامت بدن مفید باشند.

ماجرای سختگیری در تایید پرونده «شهدای مدافع سلامت» چیست؟
سلامت ایسنا نوشت: عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: بین تعداد پرستارانی که به عنوان شهدای سلامت اعلام شده اند و تعدادی که پرونده هایشان بررسی شده است اختلاف وجود دارد. شایسته نیست در موضوع شهادت مدافعان سلامت سختگیرانه عمل شود؛ زیرا این عزیزان با ویروسی در حال مبارزه هستند که هر روز قوی‌تر می‌شود.

درخواست ناجا برای اختصاص واکسن کرونا به مأموران پلیس
فرمانده نیروی انتظامی از درخواست این نیرو از وزارت بهداشت برای اختصاص سهمیه واکسن کرونا به مأموران پلیس خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید