اکونومی نیوز / اجتماعی

هنرمندانی که دست‌فروشی می‌کنند!

کد خبر 68407 1399-09-11 23:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک هنرمند باسابقه در عرصه صنایع‌دستی با اشاره به وضعیت هنرمندان صنایع‌دستی در روزگار کرونا، اظهار کرد که متاسفانه عده ای از هنرمندان هم اکنون در خیابان ها و مترو دست فروشی می کنند.
هنرمندانی که دست‌فروشی می‌کنند!


سمیرا پورشریفیان، هنرمند صنایع دستی که نزدیک به ۲۰ سال است در رشته گلیم و گبه فعالیت دارد، درباره وضعیت این روزهای هنرمندان صنایع دستی، اظهار کرد: به طور کلی صنایع دستی حتی پیش از شیوع ویروس کرونا نیز مشکلات خاص خودش را دست داشت، اما در ایام کرونا وضعیت هنرمندان و صنعتگران سخت تر هم شده است. 
او یکی از اصلی ترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی را در روزگار کرونا، فروش محصولات عنوان و خاطرنشان کرد: بسیاری از هنرمندان به ویژه آنهایی که در شهرستان ها و روستاها کار می کنند، امکان عرضه و فروش محصولاتشان را ندارند. پیشتر به واسطه نمایشگاه های صنایع دستی که برگزار می شد می توانستند محصولاتش را به فروش برسانند، اما در شرایط کنونی چنین فرصت هایی را از دست داده اند. البته الان با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به طور کلی اولویت ها تغییر کرده است و حتی اگر زمینه فروش محصولات صنایع دستی فراهم شود، دیگر اولویت خانواده ها خرید صنایع دستی نیست. اما از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشت که بسیاری از افرادی که مشغول فعالیت در حرفه صنایع دستی هستند، تنها از طریق فروش محصولاتشان درآمدزایی و قطعا در چنین روزهایی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
پورشریفیان یادآور شد: تمامی ارگان ها و اصناف باید از فعالینشان حمایت کنند، اما متاسفانه معاونت صنایع دستی هیچ گاه چنین نگاهی نداشته است و الان هم که شرایط بدتر شده است. معاونت صنایع دستی نتوانست به صورت دقیق و برنامه ریزی شده از صنعتگران و هنرمندان خود حمایت کند؛ کسانی که بعضا تنها راه گذران زندگی شان تولید و فروش صنایع دستی است و لازم است در شرایط پیش آمده به آن ها کمک شود؛ این درحالی است که متاسفانه هم اکنون برخی از آنها دستفروش شده اند و محصولاتشان را در خیابان ها یا مترو می فروشند. 
این هنرمند صنایع دستی با بیان اینکه «حرفه صنایع دستی روز به روز به سمت تاریکی می رود»، گفت: بسیاری از صنعتگران به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، دیگر کار تولید انجام نمی دهند و از سوی دیگر حجم زیادی از صنایع دستی چینی وارد ایران می شود و تمام بازار را قبضه کرده است. در شرایطی که از تولیدکننده حمایت نمی شود و از واردکننده صنایع دستی همه جوره حمایت می شود، طبیعتاً نمی توان آینده خوبی برای صنایع دستی ایران متصور شد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | بازار | ویروس | اقتصاد |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


وقوع زلزله چهار و ۲ دهم ریشتری در منطقه آذربایجان
حوادث مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک، دانشگاه تهران اعلام کرد: زلزله‌ای به بزرگی چهار و دو دهم ریشتری در منطقه آذربایجان به وقوع پیوست.

پیشگیری از عود ملانوم با استفاده از یک واکسن
محققان یک موسسه سرطان شناسی در آمریکا واکسنی ابداع کردند که با هدف قرار دادن پروتئین های خاص موجود در سلول های تومور هر بیمار مبتلا به ملانوم می‌تواند تا چهار سال از عود این بیماری پیشگیری کند.

تشریح اقدامات روانشناسی برای کودکان سوگوار تبعات سرکوب احساسات
عصو سازمان نظام روانشناسی به انواع واکنش های کودکان در برابر از دست دادن عزیزانشان اشاره کرد و گفت: سوگواری کودکان متفاوت بوده و اقداماتی که برای آنها می توان انجام داد نیز متفاوت است.

کرونا درمان سرطان را هم به تاخیر انداخت
بازرس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: با همه‌گیری ویروس کرونا در کشور، بسیاری از جراحی‌های مربوط به سرطان در مراکز درمانی به تاخیر افتاد که این اقدام موجب پیشرفت بیماری در مبتلایان شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید