اکونومی نیوز / اجتماعی

هنرمندانی که دست‌فروشی می‌کنند!

کد خبر 68407 1399-09-11 23:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک هنرمند باسابقه در عرصه صنایع‌دستی با اشاره به وضعیت هنرمندان صنایع‌دستی در روزگار کرونا، اظهار کرد که متاسفانه عده ای از هنرمندان هم اکنون در خیابان ها و مترو دست فروشی می کنند.
هنرمندانی که دست‌فروشی می‌کنند!


سمیرا پورشریفیان، هنرمند صنایع دستی که نزدیک به ۲۰ سال است در رشته گلیم و گبه فعالیت دارد، درباره وضعیت این روزهای هنرمندان صنایع دستی، اظهار کرد: به طور کلی صنایع دستی حتی پیش از شیوع ویروس کرونا نیز مشکلات خاص خودش را دست داشت، اما در ایام کرونا وضعیت هنرمندان و صنعتگران سخت تر هم شده است. 
او یکی از اصلی ترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی را در روزگار کرونا، فروش محصولات عنوان و خاطرنشان کرد: بسیاری از هنرمندان به ویژه آنهایی که در شهرستان ها و روستاها کار می کنند، امکان عرضه و فروش محصولاتشان را ندارند. پیشتر به واسطه نمایشگاه های صنایع دستی که برگزار می شد می توانستند محصولاتش را به فروش برسانند، اما در شرایط کنونی چنین فرصت هایی را از دست داده اند. البته الان با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به طور کلی اولویت ها تغییر کرده است و حتی اگر زمینه فروش محصولات صنایع دستی فراهم شود، دیگر اولویت خانواده ها خرید صنایع دستی نیست. اما از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشت که بسیاری از افرادی که مشغول فعالیت در حرفه صنایع دستی هستند، تنها از طریق فروش محصولاتشان درآمدزایی و قطعا در چنین روزهایی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
پورشریفیان یادآور شد: تمامی ارگان ها و اصناف باید از فعالینشان حمایت کنند، اما متاسفانه معاونت صنایع دستی هیچ گاه چنین نگاهی نداشته است و الان هم که شرایط بدتر شده است. معاونت صنایع دستی نتوانست به صورت دقیق و برنامه ریزی شده از صنعتگران و هنرمندان خود حمایت کند؛ کسانی که بعضا تنها راه گذران زندگی شان تولید و فروش صنایع دستی است و لازم است در شرایط پیش آمده به آن ها کمک شود؛ این درحالی است که متاسفانه هم اکنون برخی از آنها دستفروش شده اند و محصولاتشان را در خیابان ها یا مترو می فروشند. 
این هنرمند صنایع دستی با بیان اینکه «حرفه صنایع دستی روز به روز به سمت تاریکی می رود»، گفت: بسیاری از صنعتگران به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، دیگر کار تولید انجام نمی دهند و از سوی دیگر حجم زیادی از صنایع دستی چینی وارد ایران می شود و تمام بازار را قبضه کرده است. در شرایطی که از تولیدکننده حمایت نمی شود و از واردکننده صنایع دستی همه جوره حمایت می شود، طبیعتاً نمی توان آینده خوبی برای صنایع دستی ایران متصور شد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | بازار | ویروس | اقتصاد |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تکمیل ظرفیت سردخانه ایذه تکذیب شد ثبت روز بدون فوتی کرونایی در ایذه
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در واکنش به خبر و انتشار فیلمی درباره اشباع سردخانه ایذه گفت: این خبر از اساس صحت ندارد و امروز ایذه هیچ فوتی ناشی از کرونا نداشته است.

چرا کودکان زیادی در برزیل بر اثر کرونا می‌میرند؟
مرگ و میر در برزیل بر اثر کرونا در حال حاضر در بالاترین سطح است. اما با وجود این که کرونا بندرت باعث مرگ کودکان می‌شود، در برزیل تا کنون ۱۳۰۰ نوزاد بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

زنجیره کرونا با واکسینه شدن ۷۰ درصد مردم قطع می شود ­
رییس کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا گفت: با واکسینه کردن ۱۶ و نیم میلیون نفر، حدود ۲۰ درصد از مردم در معرض خطر، شانس مرگ کاهش می‌یابد ولی آمار ابتلا تغییری نمی‌کند.

برای خرید ۶۰ میلیون دُز واکسن اسپوتنیک با روسیه مذاکره کرده‌ایم
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: برای تامین ۶۰ میلیون دُز با طرف های روسی برای چند ماه آینده مذاکره شده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید