اکونومی نیوز / سیاسی

نامه نماینده ایران در ژنو به رئیس جنبش عدم تعهد در مورد ترور شهید فخری‌زاده

کد خبر 68388 1399-09-11 21:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، با ارسال نامه ای به نمایندگی جمهوری آذربایجان بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد، واکنش قاطع جنبش عدم تعهد در قبال ترور دانشمند برجسته کشورمان شهید محسن فخری زاده را خواستار شد.
نامه نماینده ایران در ژنو به رئیس جنبش عدم تعهد در مورد ترور شهید فخری‌زاده


 در این یادداشت، نمایندگی ایران با اشاره به وجود قرینه های جدی مبنی بر دست داشتن رژیم صهیونیستی در این اقدام شنیع، آن را "نقض فاحش حقوق بین الملل، حقوق بشر و همه ارزش های اخلاقی" توصیف نموده و نسبت به عواقب خطرناک تروریسم دولتی جنگ طلب بر حاکمیت قانون و صلح و امنیت بین المللی هشدار داد. 
در بخشی از این یادداشت آمده است: "کمتر از یک سال پس از ترور وحشیانه شهید قاسم سلیمانی توسط ایالات متحده، یکی مقام رسمی دیگر ایرانی، آقای محسن فخری زاده، یک دانشمند برجسته و رئیس گروه تحقیقات و نوآوری وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، قربانی تروریسم وحشیانه دولتی شد."
نمایندگی ایران در فرازی از این یادداشت با تشریح خدمات علمی و پژوهشی شهید فخری زاده از جمله در تولید کیت های تشخیص کرونا و همچنین مدیریت پروژه تولید واکسن کووید ۱۹ در ایران، ترور سبعانه وی را نشانه بارز خبث باطن بانیان این ترور برای ممانعت از رشد و شکوفایی علمی و تکنولوژیک ایران دانسته و تاکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران به رغم همه فشارها و تضییقات تحمیلی مسیر بالندگی علمی خود را ادامه خواهد داد.
نمایندگی ایران مسئولیت همه کشورها در برابر چنین اقداماتی که مصداق واقعی تروریسم دولتی بوده و با نقض حق حیات انسان های بیگناه همه موازین و قواعد حقوق بشری و اخلاقی را زیر پا گذارده است یادآور گردید و از  همه کشورها خواست این ترور را محکوم نماید.
در بخشی دیگر از این یادداشت تاکید شده است که سکوت در برابر این ظلم، تنها موجب عادی شدن و اشاعه آن خواهد شد. اقدام سبعانه تروریسم دولتی  نشان از بی اعتنایی عاملان آن به حقوق بشر و ارزش های اساسی مدنی دارد که مستلزم محکومیت قاطع آن از سوی همه کشورها است. شایان ذکر است خانم اگنس کالامارد گزارشگر قتل های خودسرانه سازمان ملل متحد دو روز قبل در رشته توییت هایی ترور دکتر فخری زاده را مصداق بارز قتل خودسرانه و نقض صریح حقوق بین الملل دانسته بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | دولت | وزارت | واکسن | کووید19 |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


رسانه‌ها به جریان‌سازی‌ها با استناد به «منابع آگاه» توجه نکنند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رسانه‌ها به هیچ وجه نباید به جریان‌سازی‌هایی که با استناد به «منابع آگاه و مطلع» منتشر می‌شود، توجه کنند.

یک جابجایی ساده و تلاش برای مرتبط کردن ایران به تحولات داخلی کره جنوبی
با وجود آنکه پیش از سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران اعلام شده بود به دلیل روند انتخاباتی این کشور از سمت خود کنار خواهد رفت، برخی تلاش دارند تا این جابجایی را نتیجه سفر وی به تهران بدانند.

گفتگو راهی امن و فرصت واقعی برای تقویت وحدت عراق است
مشاور امنیت ملی عراق امروز شنبه به موضع گیری درباره گفتگوی ملی مطرح شده از سوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور پرداخت.

ایرادت مجمع تشخیص به طرح اصلاح قانون انتخابات به قوت خود باقی است
هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: دو مورد از اشکالات سابق این هیئت به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به قوت خود باقی است و اشکالات به شورای نگهبان ارسال شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید