صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

سهم ریل از ترانزیت کشور ۲۲۰ درصد رشد کرد

کد خبر 68384 1399-09-11 21:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از رشد ۲۲۰ درصدی ترانزیت ریلی در ایران خبر داد.
سهم ریل از ترانزیت کشور ۲۲۰ درصد رشد کرد

گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی گفت: سهم راه آهن از ترانزیت زمینی از ۱۰ درصد در سال ۹۸، به ۳۰ درصد در ۶ ماهه اول امسال رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان دهنده رشد ۲۲۰ درصدی این حوزه است.
مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به افزایش ترافیک ترانزیتی از مسیر ایران با افتتاح راه آهن خواف –هرات و اتصال دو کشور ایران و افغانستان از مسیر ریلی اظهار داشت: ایران، افغانستان را به آب‌های آزاد متصل می‌کند و بخشی از این بار ترانزیتی محصولات معدنی این کشور از مسیر ایران است و بخش مهم پتانسیل راه آهن خواف_ هرات ترانزیت بین ترکیه و کشورهای حوزه CIS به افغانستان است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره میزان بار ترانزیتی پیش بینی شده در این مسیر گفت: مجموعاً در این محور پتانسیل ۱/۷ میلیون تن ترانزیت به افغانستان وجود دارد که حدود ۵۰۰ هزار تن آن متعلق به ترکیه است.
مدیرعامل شرکت راه آهن تاکید کرد: نکته‌ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که وقتی این اخبار منتشر می‌شود عده‌ای انتظار دارند به سرعت این محور به ترانزیت ۱/۷ میلیون تن برسد، اما واقعیت این است که احداث کریدورهای جدید یا تأسیس محورهای ریلی و جاده‌ای جدید یک تأثیر القایی ایجاد کرده و بار به تدریج و بسته به فراهم شدن سایر عوامل مؤثر با این مساله، بیشتر به این محور جذب می‌شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کالاهای متنوعی در حال صادرات و واردات بین دو کشور ایران و افغانستان در حال انجام است که با فعال شدن این محور ریلی بخش زیادی از این بارها می‌تواند جذب این مسیر جدید ریلی شود، گفت: برآورد ما این است که علاوه بر ۱/۷ میلیون تن بار ترانزیتی، حدود ۳ میلیون تن دیگر هم بار صادراتی و وارداتی به محور خواف_ هرات جذب شود چراکه در حال حاضر محصولات فولادی، سیمان، غلات و… به افغانستان صادرات و واردات می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزان ترانزیت ریلی در سال جاری اظهار داشت: در مدت زمان ۸ ماه امسال در حالی که به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا سه ماه مرزهای ریلی اینچه برون، سرخس و میرجاوه مسدود بوده، بیش از ۴۱۰ هزار تن کالای ترانزیتی از مسیر ریلی کشورمان انجام شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه سهم مسیر جاده‌ای در ترانزیت به دلیل محدودیت‌های کرونایی بسیار کاهش داشت، سهم راه‌آهن از ترانزیت زمینی از ۱۰ درصد در سال ۹۸ به ۳۰ درصد در ۶ ماهه اول امسال رسیده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲۰ درصد سهم رشد در این حوزه را تجربه کردیم.

کلمات کلیدی »

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید