صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

طرح هسته ای مجلس، سرمایه‌گذاران را از فعالیت در ایران می ترساند خودمان باعث تحریم نشویم

کد خبر 68383 1399-09-11 21:11
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
یک کارشناس اقتصاد ی گفت: آمریکا تقریبا 3 سال است که از برجام خارج شده و حالا دوستان یادشان افتاده که باید اقدام متقابل انجام بدهند. آن هم در شرایطی که زمینه‌های برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام فراهم شده است.
طرح هسته ای مجلس، سرمایه‌گذاران را از فعالیت در ایران می ترساند خودمان باعث تحریم نشویم


یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از تصمیمات اخیر مجلس، اظهار کرد: آمریکا تقریبا 3 سال است که از برجام خارج شده و حالا دوستان یادشان افتاده که باید اقدام متقابل انجام بدهند. آن هم در شرایطی که زمینه های برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام فراهم شده و حتی اروپاییان طی نامه ای خواستار بازگشت آمریکا به برجام شدند. متاسفانه به نظر می رسد که یک جریان تندرو در مجلس چنین رویکردی را دنبال می کند که این مساله شرایط اقتصادی ایران را بدتر خواهد کرد. به ویژه آنکه سرمایه گذاران را از فعالیت در ایران می ترساند و این مساله عملا وضعیت معیشتی مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
حمید میرمعینی در گفت وگویی ضمن اشاره به تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و تاثیر سریع آن در نرخ ارز و بازارهای داخلی کشور، گفت: واقعیت این است که متاسفانه مصوباتی که ما بعضا در مجلس دنبال می کنیم «همه جانبه نگر» نیست. البته شاید یک سری ملاحظات سیاسی و امنیتی در این نوع طرح ها و مصوبات وجود داشته باشد ولی تا امروز ما هیچگاه شاهد رویکردهای سیاسی مبتنی بر مسائل اقتصادی در کشور نبودیم. این مساله یک سابقه تاریخی بلند در کشور دارد و در این رویکردها منافع اقتصادی و در ادامه منافع معیشتی مردم در اولویت ها قرار نداشته است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه شاید هدف طراحان طرح اخیر مجلس تسریع بازگشت اروپاییان و حتی آمریکا به برجام و در ادامه رفع تحریم های ایران باشد، گفت: این در حالی است که تا زمانی که آقای بایدن در کاخ سفید مستقر نشده و همچنان آقای ترامپ ریاست جمهوری آمریکا را عهده دار است، طرح چنین مسائلی خیلی عقلانی و منطقی نیست. لذا چنین اقداماتی از جانب ایران بیشتر از آنکه بتواند ضامن منافع ملی ایران باشد، زمینه آسیب و لطمه را به کشور فراهم می کند.
وی افزود: البته درباره التهابات بازارهای داخلی و افزایش نرخ ارز بعد از تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها در صحن علنی مجلس، این امیدواری وجود دارد که بعد از گذشت چند روز این التهاب زودهنگام، خیلی سریع برطرف و جبران شود ولی در مجموع من ذهنیت مثبتی نسبت به اقدامات اقتصادی مجلس برای حل مشکلات اقتصادی کشور و معیشت مردم ندارم.
میرمعینی با اشاره به سوابق بایدن در سیاست خارجه در مقایسه با دونالد ترامپ، تصریح کرد: این اصلا منطقی نیست که ما در آستانه شروع یک دوران جدید و نسبتا مثبت در قیاس با دوران ترامپ، بخواهیم یکباره زیر همه چیز بزنیم و خودمان را درگیر تحریم های بیشتر کنیم. به ویژه آنکه قدرت لابی گری آقای بایدن به مراتب از آقای ترامپ در عرصه جهانی بیشتر است و اگر ایران خودش را کانون توجهات قرار دهد، قطعا شرایط سخت و پیچیده اقتصادی در انتظار کشور و مردم خواهد بود و چه بسا زمینه سقوط اقتصادی برای کشور ایجاد شود.
این کارشناس اقتصادی با انتقاد از تصمیمات عجولانه مجلس، اظهار کرد: آمریکا تقریبا 3 سال است که از برجام خارج شده و حالا دوستان یادشان افتاده که باید اقدام متقابل انجام بدهند. آن هم در شرایطی که زمینه های برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام فراهم شده و حتی اروپاییان طی نامه ای خواستار بازگشت آمریکا به برجام شدند. متاسفانه به نظر می رسد که یک جریان تندرو در مجلس چنین رویکردی را دنبال می کند که این مساله شرایط اقتصادی ایران را بدتر خواهد کرد. به ویژه آنکه سرمایه گذاران را از فعالیت در ایران ترسانده و فراری می دهد و این مساله عملا وضعیت معیشتی مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی افزود: شاید برخی در مجلس با دلسوزی این طرح را دنبال می کنند و امید دارند که به زعم خودشان بتوانند اثرات تحریم را خنثی کنند ولی از طرف دیگر هم این احتمال وجود دارد که شاید برخی جریان های داخلی دانسته یا ندانسته به دنبال ضربه زدن به منافع ملی و اقتصادی کشور هستند که این مصداق همان مساله جریان های نفوذی در کشور است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید