صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

نرخ مرغ به ۲۸ هزار تومان رسید افت مجدد قیمت جوجه یکروزه در بازار

کد خبر 68382 1399-09-11 21:04
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نایب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۲۸ هزار تومان است.
نرخ مرغ به ۲۸ هزار تومان رسید افت مجدد قیمت جوجه یکروزه در بازار


حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گویی، از افزایش جزئی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۸ هزار تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۲۸ هزار تومان است.
به گفته وی، امروز قیمت هر کیلو مرغ در برخی استان ها ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان رشد داشته است.
اسداله نژاد تامین نهاده های دامی را بزرگترین معضل پیش روی مرغداران دانست و گفت: با وجود آنکه ۳۲ تا ۳۳ روز از جوجه ریزی در برخی واحد ها می گذرد و خرید نهاده از سامانه بازارگاه انجام شده، اما مرغداران به علت عدم تحویل بار، ذرت و کنجاله مورد نیاز را از بازار آزاد خریداری می کنند که تمامی این عوامل نگرانی هایی در بخش تولید ایجاد کرده است.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: با وجود آنکه ۵۰ درصد نهاده ها با نرخ مصوب تامین می شود، اما همین میزان هم با تاخیر فراوان بدست مرغدار می رسد، از این رو سیاست گذاری باید به گونه ای انجام شود که واحد های مرغداری دچار ورشکستگی نشوند و تاوان قصور دستگاه های دولتی را بدهند.
وی درباره آینده بازار مرغ گفت: اگر دولت ۱۰۰ درصد نهاده ها را با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار دهد، تمامی تولیدکنندگان مرغ را با نرخ مصوب در اختیار دولت قرار می دهند.
این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را ۱۶ هزار تومان و ذرت را ۴ هزار تومان اعلام کرد.
وی از کاهش مجدد قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه به ۴ هزار تومان کاهش یافته است و پیش بینی می شود که روند کاهش قیمت به علت بی رغبتی مرغداران به جوجه ریزی ادامه یابد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزود: با وجود آنکه وعده ها در خصوص سهمیه نهاده ها تنها در سامانه بازارگاه تخصیص داده شده و واحد ها در تامین همچنان دچار مشکل هستند، از این رو واحد ها در جوجه ریزی با احتیاط عمل می کنند.
او قیمت تمام شده فعلی هر کیلو مرغ را ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: اگر کل نهاده های مورد نیاز با نرخ مصوب تامین شود، مرغدار مکلف است مرغ تولیدی خود را با نرخ مصوب عرضه کند، اما بستن راه های خروجی استان های تولیدکننده اصلی مرغ به منظور عرضه با نرخ مصوب به دولت اقدامی ضد تولید است که واحد های خرد را به مرز ورشکستگی می کشاند.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه رفع چالش و بحران مرغ از اراده و توان واحد های تولیدی خارج است، گفت: مسئولیت تامین نهاده ها بر عهده دولت است و مسئولان دولتی باید مشکلات تامین و ترخیص نهاده و تخصیص ارز را حل کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت