اکونومی نیوز / اجتماعی

علائم کرونا تغییر نکرده، هر عارضه‌ای را به کرونا ربط ندهید

کد خبر 68354 1399-09-11 19:03
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: تغییری در چهره بالینی کرونا رخ نداده و همچنان یک بیماری تنفسی با علائم تنفسی است، که در کنار آن احتمال بروزعلامت‌هایی ثانویه‌ای مانند از دست دادن حس بویایی و چشایی، بدن درد، سردرد و یا علامت‌های گوارشی نیز وجود دارد.
علائم کرونا تغییر نکرده، هر عارضه‌ای را به کرونا ربط ندهید


دکتر ایلاد علوی با اشاره به این که بسیاری از مبتلایان به سایر بیماری های خطرناک و عفونی از ترس ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه نمی کنند اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا، در خانه به خود درمانی پرداخته و روند درمان خود را پیگیری نمی کنند.
وی گفت: نگرانی و ترس از ابتلا به بیماری دردوران پاندمی، کاملا طبیعی است ولی از سوی دیگر نباید این دلهره و نگرانی وضعیت سلامت فرد را به مخاطره بیندازد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که بیماری های خطرناک غیر کرونایی طیف وسیعی از بیماران و بیماری ها را در بر می گیرد تاکید کرد: بسیاری از مبتلایان از ترس کرونا برای درمان به بیمارستان ها مراجعه نمی کنند.
علوی تاکید کرد: نباید شرایط به گونه ای پیش برود که بیماران غیر کرونایی از آمدن به بیمارستان وحشت کنند چرا که در برخی موارد، پیشرفت بیماری می تواند درمان را سخت و یا غیر ممکن کند.
وی در عین حال مراجعه بی مورد به بیمارستان ها را مورد انتقاد قرار داد و افزود: اگر فردی هم نسبت به ابتلایش به کرونا مشکوک است، بهتر است به کلینیک های سرپایی و مراکز جامع سلامت مراجعه کند؛ چراکه ورود به بیمارستان خود می تواند عامل خطر برای ابتلا محسوب می شود.
این فوق تخصص بیماری های عفونی بیمارستان لقمان با اشاره به این که برخی بیماری های مزمن عفونی نیازمند بررسی و مراجعه متعدد به مراکز درمانی هستند توضیح داد: برای بیماران مبتلا به سل، بیماری های کبدی و یا هپاتیت های عفونی درمان های مناسبی وجودد دارد و این افراد باید بدانند که عدم مراجعه می تواند خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.
وی پرهیز از خود درمانی در مبتلایان به عفونت های ادراری، تنفسی غیرکرونایی، گوارشی، پوستی و یا مفاصل را مورد تاکید قرار داد و گفت: این بیمار ها، بیماری هایی نیستند که در منزل و با مصرف خودسرانه دارو درمان شوند.
علوی ادامه داد: علائمی همانند تب، سردرد و درد در ناحیه گردن و یا تورم مفصل ناگهانی، اسهال خونی، انسداد ادراری و سرفه های خلط دارپیشرونده همراه با تنگی نفس، علائمی نیستندکه بتوان به راحتی نادیده گرفت و به بهانه ترس از ابتلا به کرونا به تعویق انداخت، این بیماری ها می تواند درصورت عدم مراجعه اثرات جدی و جبران ناپذیری داشته باشد.
علوی با اشاره به این که در مراکز درمانی و بهداشتی تمهیدات لازم برای کاهش ریسک ابتلا به کرونا برای درمان بیماران اندیشیده شده است، گفت: مبتلایان به بیماریهایی غیر از کرونا نباید درمان های خود را به تعویق بیندازند، این افراد باید ضمن رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برای درمان به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه مراجعه در فواصل طولانی تر(در صورت امکان و با صلاحدید پزشک) و یا ارتباط مجازی با پزشک متخصص را راهکار مناسبی برای کاهش تردد به مراکز درمانی دانست.
وی با اشاره به همه گیری وسیع کرونا در دنیا تاکید کرد: تغییری در چهره کرونا از نظر بالینی رخ نداده و همچنان کرونا یک بیماری تنفسی و با علائم تنفسی است، که در کنار آن احتمال بروزعلامت هایی ثانویه ای همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی، بدن درد، سردرد و یا علامت های گوارشی نیزوجود دارد.
علوی خاطرنشان کرد: این موضوع که طیفی از بیماریهای پوستی مشخصی را با عنوان عارضه کرونا بدانیم هنوز بصورت قطعی اثبات نشده بنابراین نمی توان هر عارضه ای را به کرونا ربط داد.
وی با اشاره به این که علائم طولانی مدت پوستی از نشانه های ابتلا به کرونا نیست یادآور شد: تا به امروز مراجعه هیچ بیمار مبتلا به کرونایی، صرفا با یک عارضه و ضایعه پوستی گزارش نشده بنابراین قطعا و همچنان علائم اصلی و تنفسی به عنوان اولین نشانه های این بیماری در اولویت است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | قم | بهداشت | مجازی | درمان | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


جانسون: گونه انگلیسی کرونا مرگبارتر از ویروس اصلی است
نخست وزیر انگلیس هشدار داد که شواهد نشان می‌دهد گونه انگلیسی کرونا مرگ‌بارتر از ویروس اصلی است.

نمکی در واکنش به انتقادها از اظهارات رئیسی: همکارانم حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند
وزیر بهداشت در واکنش به انتقادها از اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همکاران من حق دارند نگران خیز جدید کرونا باشند.

دستور مجدد معاون وزیر کشور به استانداری‌ها برای حمایت از افراد بی‌سرپناه در شب‌های سرد زمستان
معاون عمرانی وزیر کشور در ابلاغیه‌ای از معاونین هماهنگی امور عمرانی استانداری‌های سراسر کشور خواست با توجه به ورود موج جدید سرما، نسبت به انتقال افراد بی‌خانمان به گرمخانه‌ها اقدام کنند.

واکنش وزیر بهداشت به اظهارات امام جمعه قم: قرار است فرماندهانی که یکسال غصه خوردند و شهید دادند به درخواست پروتکل شکنان تادیب شوند
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حساب اینستاگرام خود نوشت: قرار است فرماندهانی که یک سال، غصه خوردند، نخوابیدند، بیمار شدند، شهید دادند تا در عرصه جهان ی افتخار بیافرینند، به درخواست پروتکل شکنان تادیب شوند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید