اکونومی نیوز / اجتماعی

ارتباط رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به دیابت در زنان

کد خبر 68335 1399-09-11 18:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
شواهد زیادی نشان می دهد که تغذیه شبیه رژیم غذایی مردم ساکن در حاشیه دریای مدیترانه به پیشگیری از دیابت نوع۲ کمک می کند.
ارتباط رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به دیابت در زنان


محققان دریافتند رژیم غذای مدیترانه ای که سرشار از چربی های سالم، میوه و سبزیجات است، ۳۰ درصد موجب کاهش احتمال ابتلاء به دیابت در زنان می شود.
تحقیقات جدید شامل بررسی چندین مکانیسم در بدن برای شناسایی تفاوت بین گروه رژیم غذایی مدیترانه ای و گروه رژیم غذایی عادی است که می تواند منجر به کاهش خطر ابتلاء به بیماری شود.
دکتر «سامیا مورا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در این باره می گوید: «پیام این یافته ها این است که آنچه مردم اکنون می خورند، حتی تا یک ربع قرن بعد برای سلامتی شأن مهم است. بسیاری از افراد می خواهند تأثیر رژیم غذایی را بر خطرات سلامت خود نادیده بگیرند.»
افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کنند تمایل دارند با روغن زیتون که یک چربی مفید برای قلب است پخت و پز کنند، مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات، آجیل و دانه ها، همچنین مقادیر کمی ماهی و محصولات لبنی، و مقادیر محدودی گوشت قرمز و فرآوری شده مصرف کنند.
در مطالعه فعلی، ۲۵,۳۱۷ زن بین سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۷ تحت نظر بودند. محققان از داده های مربوط به پرسشنامه مصرف مواد خوراکی و نمونه های خون جمع آوری شده در زمان ثبت نام در مطالعه استفاده کردند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۵۲.۹ سال بود.
محققان دریافتند که در طول مدت ۲۰ سال، ۲۳۰۷ نفر از شرکت کنندگان به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند. افرادی که رژیم غذایی شأن بسیار نزدیک به رژیم غذایی مدیترانه ای بود ۳۰ درصد کمتر از بقیه مبتلا به دیابت نوع۲ شده بودند.
این نتایج نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای نشانه ای برای تغذیه سالم و احتمالاً یک سبک زندگی سالم است. به گفته محققان، کاهش خطر ابتلاء به دیابت ممکن است به این دلیل باشد که رژیم غذایی مدیترانه ای غذاهای ناسالم را جایگزین غذاهایی می کند که التهاب یا مقاومت به انسولین را تقویت نمی کنند و احتمالاً مقاومت به انسولین و عملکرد سلول های بتا را بهبود می بخشند؛ عملکرد اصلی سلول های بتا تولید و ترشح انسولین است، هورمونی که سطح گلوکز خون را تنظیم می کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


لزوم مهارت آموزی مادران شاغل برای مدیریت زندگی/ دلایل تمایل زنان به اشتغال
کارشناس گروه زنان و خانواده مرکز پژوهش‌ های مجلس ‌گفت: صِرف حضور مادر در ‌خانه منجر به انجام وظیفه مادری نمی‌ شود و بانوان برای ایفای نقش همسری و مادری به مهارت ‌و ‌دانش نیاز دارند.

امدادرسانی به بیش از ۶هزار نفر درگیر برف و کولاک طی ۴ روز گذشته/اسکان اضطراری ۴۴۷ نفر
رئیس سازمان امداد و نجات گفت: طی ۴ روز گذشته با کمک نجات گران هلال احمر، به ۶ هزار و ۸۸ نفر از هموطنان در ۱۹ استان درگیر برف و کولاک امداد رسانی شد.

آیین تجلیل از زنان امدادگر دوران دفاع مقدس در هلال احمر برگزار شد
آیین تجلیل از زنان امدادگر جمعیت هلال احمر در دوران دفاع مقدس، با بیان خاطرات امدادرسانی به مجروحان برگزار شد.

از هر ۴ دانشجو یک نفر اضافه وزن دارد
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: با توجه به آمار موجود در حال حاضر از هر ۴ دانشجوی ایرانی یک نفر دارای اضافه وزن است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید