صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

پاریس فردا میزبان نشستی درباره لبنان است

کد خبر 68323 1399-09-11 17:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
درحالی که لبنان همچنان با بحران سیاسی و مالی روبروست، رئیس‌جمهور فرانسه فردا (چهارشنبه) میزبان دومین نشست گروه "حمایت" از لبنان است.
پاریس فردا میزبان نشستی درباره لبنان است


به رغم شکست های پی در پی طرح فرانسه برای نجات لبنان از وخامت اوضاع مالی، اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و سیاسی و کاهش پویایی آن بعد از انفجار بندر بیروت، پاریس فردا هارشنبه میزبان دومین کنفرانس گروه حامیان لبنان است.
این نشست با نظارت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای فراهم کردن کمک های انسانی بیشتر برای لبنان برگزار می شود.
قرار است دستکم ۳۰ رئیس جمهور و نخست وزیر و تعدادی از وزرا و نهادهای اقتصادی و مالی بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول شرکت کنند.
این نشست از طریق ویدئوکنفرانس برگزار و از کاخ الیزه اداره خواهد شد.
نشست فردا درحالی برگزار می شود که وضعیت لبنان همچنان وخیم است. نه سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان توانسته دولت تشکیل دهد و نه دولت مستعفی توانسته توانایی خود را برای تعامل با وضعیت پیچیده ثابت کند. 
در نبود دولت جدید، هیچ امیدی به تحقق اصلاحات و مذاکرات مجدد با صندوق بین المللی پول و رسیدن کمک ها و حتی اجرایی شدن وعده های اهداکنندگان در نشست سیدر که سال ۲۰۱۸ با نظارت ماکرون در پاریس برگزار شد، وجود ندارد. برای همین نشست فردا تنها به کمک های انسانی متمرکز است و یک فرصت برای بررسی نتایج و وعده های داده شده در نشست اول حامیان لبنان است که ۹ اوت برگزار شد. در هر صورت کمک ها از طریق نهادهای دولتی ارائه نخواهد شد و همین مسئله بی اعتمادی به آن را منعکس می کند.
در نشست اول وعده هایی برای کمک به لبنان به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار داده شد و این مبلغ در برابر خسارت هایی که به دلیل انفجار بیروت به لبنان وارد شده، ناچیز است. 
منابع فرانسوی اعلام کردند، ماکرون که در کنفرانسی "خیانت" طبقه سیاسی حاکم لبنان را محکوم کرد و از وعده هایش برای کمک به تسریع در تشکیل دولت لبنان عقب نشینی کرد، اکنون تصمیم گرفته به وعده هایش عمل کند و تأکید کرده که هرگز لبنانی ها را رها نخواهد کرد.
 ماکرون شش اوت و اول سپتامبر به لبنان سفر کرد و مشاورش پاتریک دورل را اخیرا به بیروت فرستاد و خود نیز با مسئولان و سیاستمداران لبنانی در ارتباط است اما تا به امروز اوضاع لبنان همچنان پیچیده است و نقش فرانسه نیز به ابعاد انسانی محدود شده است.
ماکرون همچنین قصد دارد اواخر سال میلادی کنونی مجددا به لبنان سفر کند. پاریس همچنان تأکید دارد که طرح این کشور تنها راه برای نجات لبنان است.
درحالی که منابع بعید می دانند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشست فردا شرکت کند، پیش بینی می شود، در این نشست بیانیه ای شبیه بیانیه ۹ اوت صادر شود که مهم ترین محتوای آن تأکید بر اهمیت تسریع در تشکیل دولت جدید و لزوم انجام اصلاحات و توجه دائم گروه حامی لبنان به کمک به این کشور خواهد بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید