صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

اولین واکنش بازار ارز به مصوبه اخیر مجلس ورق در بازار برگشت

کد خبر 68312 1399-09-11 17:09
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
در حالی که قیمت ارز در بازار ایران طی روزهای گذشته روندی کاهشی را تجربه می‌کرد اما از عصر دیروز فضای بازار ارز و بازار های تحت تاثیر آن دستخوش تغییراتی جدی شد .
اولین واکنش بازار ارز به مصوبه اخیر مجلس ورق در بازار برگشت


روند افزایش قیمت ارز در بازار از صبح امروز سرعت گرفته است.
میزان افزایش قیمت ها به گونه ای است که بسیاری از صرافان و فعالان در بازار ارز و سکه دست از خرید و فروش برداشته و فروش خود را به مشخص شدن قیمت ها در ساعات آتی منوط کرده اند. 
بسیاری از آنها معتقدند روند افزایشی قیمت طی بعد از ظهر امروز و روزهای آتی ادامه خواهد یافت و واکنش بازارساز به این شرایط جدید می تواند پیش بینی آینده بازار را امکان پذیر نماید.  فعالان بازار ارز معتقدند افزایش قیمت ها ناشی از مصوبه دیروز مجلس در خصوص خروج ایران از برجام و همچنین لغو تحریم هاست.روز گذشته نمایندگان مجلس با اکثریت آرا به کلیات طرحی در این خصوص رای مثبت دادند.
طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران نام دارد که  با ۲۴۸ رأی موافق به تصویب رسیده است.
فعالان بازار می گویند با توجه به تغییر وضعیت سیاسی ایران با این مصوبه نمی توان پیش بینی دقیقی در مورد بازار ارز داشت و همین ابهام روند افزایشی را بر بازار حاکم کرده است.گزارش های میدانی از بازار ارز تهران نشان می دهد قیمت ها در بازار و روند افزایشی را ساعت به ساعت تجربه می کند و برخی از دلالان با موج سواری بر شرایط تازه و اعلام شایعات عجیب درصددند حداکثر استفاده را از موقعیت پیش آمده از آن خود کنند.
روند افزایشی بر بازار در حالی حاکم شده است که داده های اقتصادی نشان می دهد به لحاظ اقتصادی کاهش قیمت ها محتمل بود.
آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران تاکید کرد به لحاظ اقتصادی قیمت ها باید و روندی کاهشی را تجربه کند اما سیگنال های سیاسی می تواند جهت حرکت را تغییر دهد. وی در گفتگو با خبرگزاری حتی پیش بینی کرده بود در صورت تداوم شرایط موجود قیمت ها دلار می تواند تا محدوده ۲۰ هزار تومان نیز کاهش یابد. امروز قیمت دلار با افزایشی قابل توجه از نیمه کانال ۲۵ هزار تومانی فراتر رفته و همین مسئله سبب شد قیمت ها در بازار آزاد نیز فاصله قابل توجه را با قیمت دلار در صرافی بانکی تجربه کند گزارش های رسیده نشان می دهد هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمتی در صقف کانال ۲۶ هزار تومان به فروش می رسد البته قیمت دلار در صرافی های بانکی در محدوده ۲۵ هزار و ۶۸۰ تومان است.
نرخ خرید دلار در صرافی های بانکی ۲۴ هزار و ۶۲۰ تومان اعلام شده است. شرایط پیش آمده سبب شده است دلالان و فعالان غیررسمی بازار به سرعت تاکتیک خود را برای معامله در بازار ارز تغییر دهند.این دسته از افراد با ابراز تمایل برای خرید ارز از فروش دلار امتناع می کنند و همین امر سبب شده است جوی مبهم بر بازار ارز حاکم شود. در عین حال کشتی آرای فعال بازار طلا و سکه نیز در گفتگو با خبرگزاری از افزایش تقاضا برای خرید سکه و دلار خبر داد و تاکید کرد این امر سبب افزایش حبابه سکه در بازار شده است و به رشد قیمت ها دامن زد. به گفته وی بازار طلا و سکه در بسیاری از شهرها تعطیل نیست و تقاضا برای خرید در این مناطق نیز بالا رفته است. قیمت سکه امروز افزایشی قابل توجه را تجربه کرد و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی از ابتدای امروز تاکنون رشدی بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را تجربه کرده است. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار در محدوده ۱۲ میلیون تومان اعلام شده است.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه