اکونومی نیوز / تکنولوژی

حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده پیش می رود

کد خبر 68303 1399-09-11 16:44
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: حوزه پژوهش و فناوری کشور در شرایط کنونی فعال و سرزنده پیش می رود.
حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده پیش می رود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، غلاحسین رحیمی در نشست مجازی با معاونان پژوهشی دانشگاه‎ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری کشور که امروز (سه‌شنبه) برگزار شد، گفت: به رغم همه تنگناها و مشکلاتی که کشور هم به دلیل تحریم‌ها و هم شیوع ویروس کرونا با آن مواجه است، خوشبختانه حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده به پیش می‌رود.
رحیمی در این نشست که با محوریت تشریح برنامه‌های هفته ملی پژوهش و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: هفته ملی پژوهش و فناوری مهم‌ترین رویدادی است که در حوزه پژوهش و فناوری هر ساله در کشور برگزار می‌شود که همواره مشارکت فعال اکثر بازیگران و نقش‌آفرینان را در این حوزه شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه هفته پژوهش و فناوری امسال مانند سال‌های گذشته برگزار خواهد شد ولی با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، در ابتدا اساس کار بر آن بود که برگزاری این رویداد به صورت حضوری برگزار شود و بخش مجازی به کمک بخش اصلی بیاید؛ ولی به تدریج با وخامت شیوع این بیماری در کشور برگزاری این رویداد ملی به سمت ترکیبی از حضوری و مجازی رفت. بر اساس آخرین تصمیم اتخاذ شده مقرر شد استفاده کامل از فضای مجازی برای برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری در نظر گرفته شود.
رحیمی با اشاره به ارسال نامه‌ای به معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌های سراسر کشور مبنی بر آنکه بخش پژوهش دانشگاه‌ها باید فعال‌تر از گذشته عمل کنند، افزود: فعالیت‌ها باید به گونه‌ای باشد که شاهد انتشار مقالات بیشتر از گذشته باشیم و همچنین طرح‌های پژوهشی داخلی و بیرونی تقاضامحور فزونی یابد.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، به رغم آنکه در چند سال گذشته از نظر اعتبارات پژوهشی، با توجه به افزایش هزینه‌های پژوهش مانند: خرید تجهیزات و مواد اولیه در تنگنا بوده‌ایم، ولی خوشبختانه پژوهش در کشور نه تنها روند کاستی نگرفته بلکه رتبه کیفی مقالات در اسکوپوس در سال ۲۰۱۹، دارای رتبه ۱۵ و در و وب‌آف‌ساینس ۱۶ بوده‌ایم که هم‌اکنون به رتبه ۱۴ دست یافته‌ایم.
وی با بیان اینکه به رغم همه تنگناها و مشکلاتی که کشور هم به دلیل تحریم‌ها و هم شیوع ویروس کرونا با آن مواجه است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده به پیش می‌رود.
رحیمی با اشاره به اینکه هفته پژوهش و فناوری به نوعی بزرگداشت تلاش‌هایی است که منجر به توفیقات در سطح کشور شده است، اظهار امیدواری کرد که در برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری امسال با اهتمام جدی آنچه که در خور پژوهش و فناوری است را نشان دهیم.
عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم نیز در ادامه این نشست نیز ضمن تشریح برنامه‌های هفته ملی پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۹ گفت: بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار سال ۱۳۹۹ نیز از ۲۷ تا ۳۰ آذرماه برگزار خواهد شد.
وی افزود: با عنایت به همه‌گیری بیماری کووید _۱۹ در سراسر کشور و بر اساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درخصوص عدم برپایی تجمعات، ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری مصوب نمود که بیست و یکیمن نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار به صورت مجازی برگزار شود.
نیسی خاطرنشان کرد: علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از نمایشگاه هفته ملی پژوهش و فناوری در زمان برگزاری به آدرس الکترونیکیwww.msrt_expo.ir مراجعه نمایند.

کلمات کلیدی » کرونا | بازار | وزارت | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


تور های صنعتی مجازی حوزه فناوری نانو برگزار شد
ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد که از سال گذشته تورهای صنعتی مجازی حول محور فناوری نانو برگزار شده و این موضوع ادامه دارد.

قطعات مکانیکی و الکترونیکی صنایع پالایشگاهی تولید شد
یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید قطعات کنترل‌کننده‌های الکترونیکی در حوزه‌های گوناگون صنایع پالایشگاهی و نیروگاهی شد.

مچ بندی که جان مبتلایان به کرونا را نجات می دهد
محققان دستگاهی ابداع کرده اند که با رصد عرق بدن، طوفان سیتوکینی را در مبتلایان به کووید۱۹ شناسایی و با هشدار آن از وخیم شدن حال بیمار جلوگیری می کند.

خط تولید محصولات فناوری نفتی سرعت می گیرد/ یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در حوزه نفت
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری نفت با بیان اینکه ۲هزار میلیارد تومان به شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه نفت از سوی صندوق نوآوری اختصاص یافته گفت: این باعث صرفه جویی ارزی یک میلیاردی می شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید