صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

آرامش به قیمت کالاهای اساسی باز می گردد؟ اختلاف ۲۵۰ درصدی قیمت مصوب روغن حلب با بازار سیاه

کد خبر 68300 1399-09-11 16:33
زمان تقریبی مطالعه 10دقیقه
مدت هاست که دلالان در پی ایجاد تنش در بازار اساسی هستند و این موضوع با واکنش های مختلفی در بازار اقلام اساسی مواجه شده است.
آرامش به قیمت کالاهای اساسی باز می گردد؟ اختلاف ۲۵۰ درصدی قیمت مصوب روغن حلب با بازار سیاه


بررسی ها از کالاهای اساسی سبد خانوار در هفته های اخیر نشان می دهد که قیمت ها هر یک به بهانه مختلف با سیر صعودی در بازار روبرو شده است که این موضوع همزمان با تعطیلی صنوف و نبود درآمد، بیش از پیش برخی دهک های جامعه را در تامین مایحتاج خود دچار مشکل کرده است.
بازار محصولات پروتئینی از جمله مرغ که طی ۱۰ روز اخیر به یکباره جهش چندبرابری داشت، خوشبختانه با ورود مسئولان تنظیم بازار و توزیع مرغ منجمد و دولتی تا حدودی التهابات بازار فروکش کرد، هر چند هنوز به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار که در مهر اعلام شد، فاصله دارد.
گزارش های میدانی از فروشگاه های سطح شهر نشان می دهد که قیمت هر کیلو عدس ۴۰ هزار تومان، لوبیا چیتی ۴۳ هزار تومان، لپه ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان، نخود ۳۵ تا ۳۹ هزار تومان، لوبیا قرمز ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان، برنج ایرانی ۲۸ تا ۳۸ هزار تومان، برنج خارجی ۲۲ تا ۲۷ هزار تومان و هر بسته چای ۵۰۰ گرمی به ۱۲۵ هزار تومان رسیده است، درحالیکه با کاهش نرخ ارز انتظار افت قیمت کالاها در بازار بود چرا که با افزایش نرخ ارز، قیمت ها سیر صعودی به خود می گیرد.
فراهانی یکی از فروشندگان خواروبار در شرق تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی از رکود بازار خبر داد و گفت: با تعطیلی صنوف و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار تعریفی ندارد.
وی افزود: با افزایش نرخ ارز، تمامی اقلام چند درصدی بالا می رود که طی هفته های اخیر با کاهش نرخ ارز انتظار بر افت قیمت ها بود که متاسفانه تاکنون محقق نشده است و این موضوع درکنار کاهش قدرت خرید خانوار مزید بر علت شده تا افراد برای خرید دست نگه دارند.
با وجود تمامی فراز و نشیب ها در بازار، وزیر جهاد کشاورزی قول دادند که در چند ماه باقی مانده تا عید نهاده ها به صورت مناسب به دست تولیدکنندگان برسد و مشکلی در قیمت مرغ پیش نیاید.
ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که بازار میوه در روزهای اخیر برای جا نماندن از قافله گرانی ها دچار التهاب شده است که هر یک از مسئولان دلیلی برای این گرانی ها مطرح می کنند. گرچه تولید میوه تحت تاثیر شرایط اقلیمی تحت تاثیر نوساناتی قرار می گیرد، امسال عوامل دیگر همچون افزایش ۳ برابری نهاده های تولید موجب شده گرانی قیمت بیشتر خود را نشان دهد.
یاوری عضو اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت نهاده های تولید، سال ناآور تولید، افت تولید و صادرات علت اصلی گرانی پرتقال و انار اعلام کرد.
یاوری با بیان اینکه قیمت هر کیلو پرتقال از ۴ تا ۵ هزار تومان سال گذشته به ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان رسیده است، گفت: نرخ کنونی هر کیلو انار از ۱۰ هزار تا ۱۹ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار است که با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی ها باید عرضه شود.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات گرانی های اخیر در بازار اقلام اساسی و عدم تاثیر پذیری بازار از کاهش نرخ دلار و پیش بینی بازار در ماه های آتی با خبر شویم:
 استمرار عرضه مرغ با نرخ مصوب تا رسیدن بازار به آرامشرضا سالمی مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران از توزیع ۶۵۰ تن مرغ گرم خبر داد و گفت: توزیع مرغ گرم در میادین استان تهران از روزانه ۵۰ تن شروع شد و امروز ورودی میدان بهمن به ۶۵۰ تن رسید.
وی افزود: بنابر برنامه ریزی صورت گرفته روزانه ۳۰۰ تن بار را در میادین تهران و مابقی را در فروشگاه های زنجیره ای و صنوف منتخب عرضه خواهیم کرد.
سالمی با اشاره به اینکه محدودیتی در عرضه مرغ گرم و منجمد نداریم، بیان کرد: توزیع مرغ تا تعادل قیمت و رسیدن بازار به نرخ مصوب ادامه دارد.
مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران از توزیع روزانه ۳۰۰ تن مرغ منجمد با نرخ ۱۵ هزار تومان خبر داد و گفت:
طی روز های قبل ۲ نوع نرخ در مرغ گرم داشتیم به طوریکه تولیدکنندگانی که ۱۰۰ درصد نهاده دریافت کردند با نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغدارانی که ۵۳ درصد نهاده هایشان را با نرخ مصوب دریافت کردند، مرغ تولیدی را با قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه می کردند، اما تا اطلاع ثانوی قیمت مصوب در فروشگاه های زنجیره ای ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.
اختلاف ۲۵۰ درصدی قیمت مصوب روغن حلب با بازار سیاهقاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه بازار اقلام اساسی در رکود مطلق به سر می برد، اظهار کرد: هم اکنون کالا روی دست دارندگان جنس اعم از واردکنندگان و بنکداران مانده چرا که خرید ها ۸۵ درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه کاهش محسوس خرید از سوی مردم و کسبه نگران کننده است، افزود: با وجود انباشت کالا و افت تقاضا برای خرید بازار تعریفی ندارد.
حسنی ادامه داد: علی رغم سقوط ۲۰ درصدی نرخ دلار، قیمت کالا یک ریال هم کاهش نیافته است.
این مقام مسئول درباره آینده بازار اقلام اساسی بیان کرد: با توجه به کاهش نرخ دلار و انباشت کالا پیش بینی ثبات قیمت اقلام را داریم، اما هم اکنون بازار در بیم و امید به سر می برد.
دبیرکل بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است، گفت: مقاومت دارندگان کالا و عدم کاهش قیمت از سوی بنکدار موجب شده تا تقاضایی برای خرید در بازار نداشته باشیم.
این مقام مسئول از استمرار کمبود روغن حلب خبر داد و گفت: در حال حاضر روغن حلب ۴.۵ و ۱۶ کیلو نداریم، به رغم آنکه قیمت مصوب روغن ۱۶ کیلویی ۱۳۰ هزار تومان است، اما در بازار سیاه با اختلاف ۲۵۰ درصدی با نرخ بالای ۴۰۰ هزار تومان عرضه می شود که این نرخ کاملا غیر منطقی است.
دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: با وجود کاهش ۲۰ درصدی نرخ ارز، انتظار می رود که مردم شیرینی تاثیر این افت قیمت بر نرخ کالاها را بچشند.
مرغ ارزان شد/ نرخ هر شانه تخم مرغ به ۳۵ هزار تومان رسیدمهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۸ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان است.
به گفته وی، نرخ هر کیلو ران مرغ با کمر ۲۵ هزار تومان و ران مرغ بدون کمر برابر با قیمت مرغ ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان است.
یوسف خانی با اشاره به نرخ سایر مشتقات در بازار بیان کرد: قیمت هر کیلو سینه با کتف ۵۱ هزار تومان، سینه بدون کتف ۵۲ هزار تومان و فیله مرغ ۵۴ هزار تومان است.
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: تازمانیکه مرغ گرم و منجمد در بازار توزیع شود، روند فعلی قیمت ها تا رسیدن بازار مرغ آزاد به نرخ دولتی ادامه یابد.
وی از افزایش قیمت ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی هر کیلو تخم مرغ خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه ای ۳۵ هزار تومان است.
نبی پور با اشاره به اینکه گرانی تخم مرغ ارتباطی به صادرات ندارد، بیان کرد: کاهش تولید و کمبود نهاده های دامی علت اصلی افزایش قیمت تخم مرغ در بازار است که با استمرار روند فعلی توزیع نهاده، گرانی ادامه خواهد داشت.
کمبودی در عرضه دام نداریم/قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۱۲۰ هزار تومانعلی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه بازار گوشت رونقی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه بسته به کیفیت ۱۰۵ تا ۱۰۸ هزار تومان به مغازه دار و با احتساب ۱۰ درصد سود ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می شود .
وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام وجود ندارد، بیان کرد: با توجه به نوسان نرخ نهاده های دامی، دامداران نسبت به این موضوع انتقاداتی دارند و بدیهی است که گرانی خوراک در نرخ تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد.
ملکی ادامه داد: بنابر تجربه سنوات گذشته در ۴ تا ۵ روز نخست ماه، خانوارها مایحتاج مورد نیاز خود را خریداری می کنند، اما تعطیلی اکثر صنوف و عدم درآمد بر میزان خرید تاثیر گذاشته است.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت کنونی هر کیلو دام زنده را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت دام بسته به کیفیت ۱ تا ۲ هزار تومان پایین تر و بالاتر از این رقم هم عرضه می شود.
گرانی قیمت میوه در یک مغازه را نباید به کل شهر تعمیم داد/ حداکثر نرخ هر کیلو انار ۱۸ هزار تومان اسداله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از کاهش قیمت گوجه فرنگی در بازار خبر داد و گفت: بنابر پیش بینی های قبلی با عرضه انبوه گوجه فرنگی از سمت جنوب، قیمت هر کیلو محصول ۳ تا ۴ هزار تومان کاهش یافته است.
وی قیمت هر کیلو انار شیراز را ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت هر کیلو انار دماوند ۱۱ تا ۱۸ هزار تومان، انار ساوه ۶ تا ۱۰ هزار تومان، انگور بی دانه زرد ۷ تا ۱۱ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان، پرتقال تامسون شمال ۷ تا ۱۱ هزار تومان، پرتقال رسمی جنوب ۹ تا ۱۱ هزار تومان، پرتقال ناول ۱۲ تا ۱۷ هزار تومان، خرمالو شمال ۵ تا ۸ هزار تومان، خرمالو شهریار ۸ تا ۱۲ هزار تومان، خرمالو کن ۱۱ تا ۱۶ هزار تومان، سیب زرد دماوند ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان، سیب قرمز دماوند ۹ تا ۱۳ هزار تومان، سیب لبنانی زرد ۶  تا ۱۱ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز ۶ تا ۱۰ هزار تومان و کیوی ۹ تا ۱۵ هزار تومان است.
کارگر با اشاره به نرخ سایر میوه ها در بازار بیان کرد: هم اکنون هر کیلو گلابی بیروتی با نرخ ۱۷ تا ۳۰ هزار تومان، گلابی شاه میوه ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان، لیموشیرین ۸ تا ۱۱ هزار تومان، هندوانه یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان، خربزه ۴ تا ۶ هزار تومان، خیار رسمی ۴ تا ۷ هزار تومان، خیار گلخانه ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی انشو ۷ تا ۱۲ هزار تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۱۱ تا ۱۵ هزار تومان و نارنگی یافا ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در میدان مرکزی و با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی ها باید عرضه شود.رئیس اتحادیه میوه و سبزی قیمت هر کیلو بادمجان دلمه را ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: نرخ کنونی هر کیلو بادمجان قلمی ۳ تا ۶ هزار تومان، بادمجان گلخانه ۵ تا ۷ هزار تومان، پیاز شیری ۵ تا ۷ هزار تومان، پیاز قرمز ۶ تا ۸ هزار تومان، پیاز زرد ۵ تا ۷ هزار تومان، ترب سیاه ۴ تا ۶ هزار تومان، تره فرنگی ۹ تا ۱۳ هزار تومان، چغندر ۴ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، سیر خشک ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، سیب زمینی ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، شلغم ۴ تا ۶ هزار تومان، فلفل تند ریز ۷  تا ۱۲ هزار تومان، فلفل دلمه سبز ۵ تا ۱۰ هزار تومان و فلفل شیرین ۷ تا ۱۲ هزار تومان است.
وی ادامه داد: در حال حاضر هر کیلو کدو حلوایی با نرخ ۴ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، کلم بروکلی ۸ تا ۱۵ هزار تومان، کاهو پیچ سالادی ۵ تا ۷ هزار تومان، کاهو رسمی ۳ تا ۵ هزار تومان، کدومسمایی ۴ تا ۸ هزار تومان، کرفس ۲ تا ۴ هزار تومان، کلم سفید ۲ تا ۴ هزار تومان، کلم قرمز ۳ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، گل کلم ۴ تا ۶ هزار تومان، لوبیا سبز ۸ تا ۱۳ هزار تومان، لیموترش سنگی ۱۱ تا ۱۴ هزار تومان، هویج ۷ تا۸ هزار تومان، گوجه فرنگی انباری ۴ تا ۸ هزار تومان و گوجه فرنگی بوته رس ۷ تا ۱۱ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار و با احتساب سود قانونی در مغازه های سطح شهر عرضه می شود.
کارگر ضمن انتقاد از بزرگ نمایی درباره قیمت برخی محصولات و میوه ها، گفت: گرچه نمی توان منکر گرانی میوه و محصولات نسبت به سال قبل شد، اما برخی قیمت های اعلامی واقعیت ندارد. اینکه کسی در یک مغازه قیمت میوه ای را گران ببیند دلیل نمی شود که آن را به تمام شهر تعمیم دهد. به عنوان مثال انواع مختلف انار قیمت های متفاوتی دارند و این قیمت ها از ۶ هزار تا ۱۸ هزار تومان متفاوت است و مردم می توانند هر کدام را که مایل هستند خریداری کنند.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی در پایان قیمت انار شیراز را ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان، انار ساوه ۱۱ تا ۱۸ هزار تومان و انار دماوند ۶ تا ۱۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب ۳۵ درصد سود در مغازه های سطح شهر عرضه می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت