اکونومی نیوز / اجتماعی

تشخیص دقیق آلزایمر با آزمایش خون

کد خبر 68298 1399-09-11 16:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
محققان سوئدی و انگلیسی راهکار جدیدی را ابداع کردند که بر اساس آن می‌توانند ابتلا به آلزایمر را با یک آزمایش خون پیش‌بینی کنند.
تشخیص دقیق آلزایمر با آزمایش خون


به گفته محققان بیماری آلزایمر در اثر تجمع پروتئین هایی در مغز ایجاد می شود که می توان آثار آن ها را در جریان خون مشاهده کرد.
بر همین اساس، محققان بر اساس میزان دو پروتئین کلیدی در نمونه خون بیش از ۵۵۰ داوطلب مبتلا به اختلالات جزیی شناختی، مدل هایی را برای ارزیابی خطر ابتلای هریک از این افراد به آلزایمر ارایه کردند. این مدل ها امکان پیش بینی پیشرفت آلزایمر در یک بازه زمانی ۴ ساله با دقت ۸۸ درصد را فراهم کرد.
در این مدل ها از نشانگرهای زیستی موجود در پلاسمای خون استفاده می شود و به همین علت فرآیند کار نسبتا ساده و ارزان قیمت است. به اعتقاد محققان اگر بتوان از این نشانگرهای زیستی برای پیش بینی آلزایمر در گروه های مختلف و بزرگتر استفاده کرد، در نحوه آزمایش و تولید داروهای ضد آلزایمر تحول عظیمی ایجاد خواهد شد.
اصطلاح زوال عقل فقط شامل از دست دادن حافظه نیست، بلکه ناهنجاری های دیگری را در حوزه شناختی از قبیل مهارت زبان، جهت یابی و مسیریابی، تعاملات اجتماعی و مهارت های برقراری ارتباط نیز شامل می شود.
بر اساس مطالعات جدید محققان دانشکده پزشکی بوستون، تعداد مرگ و میر ناشی از زوال عقل سه برابر بیشتر از آماری است که تاکنون تصور می شد. به همین دلیل توجه به این عارضه و روش های پیشگیری از آن، بیش از پیش احساس می شود.
آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد زوال عقل (منتشر شده در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰)_ زوال عقل سندرمی است که منجر به انحطاط تفکر، حافظه، رفتار و انجام فعالیت های روزمره می شود._ گرچه زوال عقل بیشتر در دوران سالمندی عارض می شود، ولی این اختلال یک بخش طبیعی از پیری نیست._ در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و هر ساله نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به این آمار افزوده می شود._ آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است._ زوال عقل یکی از مهمترین دلایل ناتوانی و وابستگی سالمندان در سراسر جهان است._ زوال عقل نه تنها تاثیر جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی بر مبتلایان دارد، بلکه خانواده و جامعه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.علایم و نشانه های آلزایمربسته به پیشرفت بیماری و شرایط بدنی و محیطی هر فرد، علایم و نشانه های بیماری متفاوت است. ولی به طور کلی می توان علایم آلزایمر و زوال عقل را در سه مرحله مورد بررسی قرار داد.
مرحله اولیه بیماریدر این مرحله معمولا علایم به تدریج نمایان می شوند، گرچه از جانب بیمار و اطرافیان جدی گرفته نمی شوند. مراحل اولیه این بیماری شامل فراموشی های روزمره، از دست دادن توانایی ردیابی زمان و گم شدن در مکان های آشناست.
مرحله متوسطدر این مرحله معمولا افراد با نشانه های زیر مواجه می شوند:فراموش کردن رویدادهای اخیر و نام افرادگم شدن در خانهمشکل در مهارت های ارتباطینیاز به کمک افراد برای امور مختلفتغییر رفتار از جمله سرگردانی و سوالات مکرر
مرحله پیشرفته بیماریاین مرحله معمولا با وابستگی کامل بیمار به افراد شروع می شود و مشکلات حافظه در این مرحله کاملا جدی است و بیمار کاملا کم تحرک می شود. برخی از علایم دیگر عبارتند از :غافل شدن از زمان و مکانمشکل در شناختن اطرافیانمشکل در راه رفتنتغییرات رفتاری به ویژه پرخاشگری گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Aging منتشر شده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | بهداشت |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید