اکونومی نیوز / اجتماعی

استفاده از اتوبوس و موتورسیکلت برقی در دستور کار قرار گرفت

کد خبر 68284 1399-09-11 16:04
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
معاون شهردار تهران به تشریح برنامه های معاونت حمل و نقل ترافیک به منظور کاهش گازهای گلخانه ای پرداخت.
استفاده از اتوبوس و موتورسیکلت برقی در دستور کار قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر، سید مناف هاشمی در حاشیه برگزاری رویداد بین المللی کلیماتون ۲۰۲۰ و در وبینار حمل و نقل پاک و کاهش آلودگی هوا با اشاره به اینکه کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل پاک و به تبع آن مدیریت گره‌های ترافیکی در پایتخت مهمترین خواسته‌ی پایتخت نشینان است گفت: کثرت خودروها، افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی در بخش حمل و نقل، ناوگان فرسوده انتشار گازهای گلخانه‌ای و به تبع همه موارد آلودگی هوا در شهر تهران سبب شده تهران در مسیر تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین پیش رود، از این جهت موضوع کاهش گازهای گلخانه‌ای و مقابله با گرمایش زمین یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.
وی اظهار داشت: یکی از شاخص‌های اصلی رسیدن به توسعه پایدار، کارآمدتر کردن حمل‌ونقل عمومی در شهرها اعلام شده است. زیرا حمل و نقل عمومی در کلانشهرها رابطه مستقیمی با دیگر چالش‌های شهری از جمله ترافیک و آلودگی هوا دارد. بنابراین بهبود وضعیت حمل‌ونقل عمومی یکی از مهم‌ترین رسالت مدیریت شهری در کلانشهرها به شمار می‌رود.
به گفته هاشمی استفاده و جایگزینی از انرژی‌های نو، توسعه فضای سبز که تأثیر زیادی بر کاهش گازهای گلخانه‌ای و آلودگی هوا دارد، نوسازی سامانه‌های حمل و نقل عمومی، برنامه ریزی کلانِ برای تحقق شهرِ انسان محور و توسعه حمل و نقل پاک و هوشمندسازی شهر یکی از برنامه‌های اصلی این معاونت حمل و نقل و ترافیک است.
معاون شهردار تهران وضعیت کنونی ناوگان حمل و نقل عمومی را تشریح کرد و گفت: شهر تهران ۲۵۰ کیلومتر مترو و ۱۵۰۷ دستگاه قطار دارد که روزانه (فارغ از ایام کرونا) بیش از ۲ میلیون سفر درون شهری را مدیریت می‌کند. این در حالی است که نیاز امروز شهر ۳ هزار دستگاه قطار مترو است و چنانچه خطوط ۶ و ۷ مترو نیز به طور کامل به بهره برداری برسد ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه قطار برای مدیریت سفر شهرنشینان مورد نیاز است.
هاشمی ادامه داد: توسعه نهایی خطوط مترو که بر اساس برنامه جامع حمل و نقل ریلی نوشته شده است ۲۵۰ کیلومتر مترو دیگر باید به خطوط مترو فعلی اضافه شود این در حالی است که ساخت هر کیلومتر مترو نیازمند ۱ هزار میلیارد تومان اعتبار بوده است. به گفته هاشمی تهران ۶ هزار دستگاه اتوبوس داشته که بیش از ۳۷۰۰ دستگاه آن فرسوده است این در حالی است که نیاز امروز پایتخت ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس است و نوسازی این ناوگان نیز ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
معاون شهردار تهران گفت: حل دو مساله ترافیک و آلودگی هوا کار ساده ای نیست و نیازمند حمایت دولتمردان، شهرداری، مردم و ایده پردازان است. معتقدم تحقق یک حمل و نقل ایده آل و پاک نیازمند منابع مالی در بودجه سالانه کشور است.
معاون حمل و نقل، ترافیک با تاکید بر اینکه موضوع حمل و نقل عمومی دغدغه دولتمردان نیست گفت: در طول ۱۰ سال گذشته انباشتگی زیادی را در این بخش شاهد بوده ایم که امروز کار را سخت کرده است، در طول سال‌های اخیر شهرداری تهران برای حمل و نقل پاک بودجه خوبی را پیش بینی و برنامه‌های کلانی را اجرا کرده است که آن از دست می‌توان به توسعه خطوط ۱۰ گانه بی ار تی، احداث مسیرهای دوچرخه سواری در شهر اشاره کرد. اکنون ۸ میلیون سفر (در ایام فارغ از کرونا) ۸ میلیون سفر در شهر تهران به واسطه حمل و نقل عمومی مدیریت می‌شود که اگر تمامی برنامه‌های در طول ۱۰ سال گذشته با منابع مالی محقق می‌شد امروز ۱۲ میلیون سفر در شهر تهران از طریق ناوگان عمومی شهر صورت می‌گرفت.
معاون شهردار تهران در ادامه به برنامه‌های توسعه‌ای مدیریت شهری در زمینه ناوگان عمومی پاک اشاره کرد و گفت: استفاده از اتوبوس‌های برقی، موتور سیکلت های برقی در دستور کار است به طوریکه در این زمینه با مجموعه‌های استارآپی وارد مذاکره شده ایم.
هاشمی با بیان اینکه شهرداری تهران عزم خود را بر توسعه حمل و نقل پاک بر اساس یک برنامه‌ی میان مدت جزم کرده است تصریح کرد: در سال‌های اخیر رویکرد حاکم بر شهرهای پیشرفته دنیا، توجه و تأکید به شهر انسان محور و به تبع آن حمل‌ونقل انسان محور است. در راستای نگاه انسانی به شهر، ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل پاک همزمان با تقویت حمل‌ونقل عمومی بسیار قابل اهمیت است.

کلمات کلیدی » کرونا | تهران | خودرو | ترافیک | شاخص | پایتخت |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


دستگیری ۳۰ متهم فراری/ تذکر به ۳۴۰۰ واحد صنفی
فرمانده انتظامی پایتخت گفت: در این مرحله از طرح رعد به ٨٣۴ پرونده رسیدگی شد و ۳۰ نفر از متهمان فراری دستگیر و ارزش اموال مکشوفه از این تعداد پرونده، ۹ میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان است.

بایگانی های راکد و اسناد قوه قضائیه ساماندهی می شود
پیش‌نویس آئین‌نامه ساماندهی بایگانی‌های راکد، اسناد و مدارک قوه قضائیه، پس از تدوین نهایی در معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه به حوزه ریاست دستگاه قضائی ارسال شد.

یکی دیگری از اعضای شورای شهر تهران استعفا داد
حسن خلیل آبادی نامه استعفای خود را به رئیس شورای شهر تهران ارسال کرده و خواستار کناره گیری از شورا شده است.

پرونده باغات پایتخت مورد بررسی قرار گرفت/نظرات موافقان و مخالفان
پرونده باغات امروز در شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و ۱۰ پرونده باغ مورد تائید قرار گرفت اما اعضا با باغ بودن ۳ پرونده مخالفت کردند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید