صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای تولید سوخت

کد خبر 68264 1399-09-11 15:39
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
محققان دانشگاه واشنگتن دستگاه الکترولیز کننده جدیدی را ابداع کرده‌اند که آب شور مریخ را دریافت و از آن اکسیژن و هیدروژن استخراج می‌کند که در قالب سوخت و برای تنفس به کار می‌روند.
استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای تولید سوخت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، تولید سوخت و اکسیژن تنفسی در سطح مریخ از وزن فضاپیمایی که برای سفر طولانی مدت به این سیاره ساخته می‌شود، به میزان چشمگیری می‌کاهد و لذا هزینه این سفر را کاهش می‌دهد.
دستگاه الکترولیز کننده جدید می‌تواند هر آب شوری را در سطح مریخ دریافت و اکسیژن قابل تنفس و هیدروژن قابل تبدیل به سوخت از آن استخراج کند. این نوع دستگاه‌ها از مدت‌ها پیش ابداع شده‌اند، اما مشکل آن است که آنها در آب‌های شور به خوبی عمل نمی‌کنند. بنابراین دستگاه جدید الکترولیز کننده ابتدا باید شوری آب را بکاهد و نمک آن را تا حد امکان حذف کند.
این دستگاه همچنین در سرمای فوق‌العاده سیاره مریخ قادر به فعالیت است و بدین منظور دو الکترود جدید در آن کار گذاشته شده است. یکی از آنها اندی است که در تولید آن از روکش سرب و پیروکلر استفاده شده است. پیروکلر یک کانی با خاصیت رادیواکتیو است که به سختی حل می‌شود. کاتد این دستگاه نیز از کربن با روکش پلاتین تولید شده است.
دستگاه یادشده به خوبی در دمای منفی ۳۶ درجه هیدروژن و اکسیژن تولید کرده و کارایی آن برای تولید اکسیژن ۲۵ برابر بیشتر از دستگاه‌های الکترولیز کننده دیگر بوده است.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید