اکونومی نیوز / تکنولوژی

استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای تولید سوخت

کد خبر 68264 1399-09-11 15:39
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
محققان دانشگاه واشنگتن دستگاه الکترولیز کننده جدیدی را ابداع کرده‌اند که آب شور مریخ را دریافت و از آن اکسیژن و هیدروژن استخراج می‌کند که در قالب سوخت و برای تنفس به کار می‌روند.
استخراج اکسیژن و هیدروژن از آب شور مریخ برای تولید سوخت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، تولید سوخت و اکسیژن تنفسی در سطح مریخ از وزن فضاپیمایی که برای سفر طولانی مدت به این سیاره ساخته می‌شود، به میزان چشمگیری می‌کاهد و لذا هزینه این سفر را کاهش می‌دهد.
دستگاه الکترولیز کننده جدید می‌تواند هر آب شوری را در سطح مریخ دریافت و اکسیژن قابل تنفس و هیدروژن قابل تبدیل به سوخت از آن استخراج کند. این نوع دستگاه‌ها از مدت‌ها پیش ابداع شده‌اند، اما مشکل آن است که آنها در آب‌های شور به خوبی عمل نمی‌کنند. بنابراین دستگاه جدید الکترولیز کننده ابتدا باید شوری آب را بکاهد و نمک آن را تا حد امکان حذف کند.
این دستگاه همچنین در سرمای فوق‌العاده سیاره مریخ قادر به فعالیت است و بدین منظور دو الکترود جدید در آن کار گذاشته شده است. یکی از آنها اندی است که در تولید آن از روکش سرب و پیروکلر استفاده شده است. پیروکلر یک کانی با خاصیت رادیواکتیو است که به سختی حل می‌شود. کاتد این دستگاه نیز از کربن با روکش پلاتین تولید شده است.
دستگاه یادشده به خوبی در دمای منفی ۳۶ درجه هیدروژن و اکسیژن تولید کرده و کارایی آن برای تولید اکسیژن ۲۵ برابر بیشتر از دستگاه‌های الکترولیز کننده دیگر بوده است.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت‌ها به سایت دیوار
اینترنتبالاخره پس از هشت ماه قیمت‌ها به دیوار برگشتند اما نکته جالب در این بازگشت شکوهمندانه این بود که در این یک هفته گذشته نه قیمت خودرو بالا رفته و نه مسکن. این در حالی است که بهانه اصلی برای حذف قیمت‌ها این بود که سایت‌های خرید و فروش آنلاین باعث افزایش قیمت خودرو و مسکن می‌شوند. حالا با برگشتن قیمت‌ها روی دیوار نه‌تنها روز شنبه ۲۷ دی ماه، قیمت خودرو دوباره ریزش داشته بلکه مسکن هم هنوز روی نمودار نزولی مانده است.

ایجاد روستای شناور سازگار با محیط زیست در هلند
یک شرکت معماری هلندی از ساخت خانه‌های شناور بر روی آب و سازگار با محیط زیست به منظور تکمیل یک طرح روستایی در این کشور خبر داده است.

رئیس جمهور سابق برزیل مشاور هواوی شد
شرکت چینی هواوی برای تداوم نفوذ در برزیل و افزایش شانس راه اندازی شبکه نسل پنجم این کشور رئیس جمهور سابق این کشور را به عنوان مشاور خدمات نسل پنجم به خدمت گرفت.

امکان بهسازی خاک و حفظ محیط زیست با ترکیب خاک و لاستیک
محققان کشور با بررسی خصوصیات مخلوط خاک و لاستیک راهکارهایی را برای بهسازی خاک و حفاظت از محیط زیست ارائه کردند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید