صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

ساخت دارویی برای یک نوع بیماری طیور از گیاه «درمنه خزری»

کد خبر 68244 1399-09-11 15:18
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت و تولید یک داروی گیاهی ضد کوکسیدیوز طیور از گیاه «درمنه خزری» شدند.
ساخت دارویی برای یک نوع بیماری طیور از گیاه «درمنه خزری»

به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه عندلیب دامپزشک یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه در این شرکت یک داروی گیاهی برای بیماری طیور ساخته و تولید شد، گفت: این دارو از گیاه درمنه خزری یا گواندواش با نام علمی ( Artemisia annua L) از خانواده کاسنی‌ و جنس درمنه ساخته شده است.
وی با بیان اینکه اینکه داروهای ضد کوکسیدیوز محدودیت‌هایی را برای استفاده طیور ایجاد می‌کند، اظهار کرد: این دارو ‌برای انواع طیور قابل استفاده است و هیچ‌گونه عوارضی در گوشت و تخم مرغ برای انسان ایجاد نمی‌کند. 
وی گفت: داروهای ضدکوکسیدیوز بطور معمول مقاومت دارویی ایجاد می‌کنند و نمی‌توان در دوره بعدی برای گله طیور از آن استفاده کرد در حالی که مرغدار می‌تواند کوکسی از این دارو در دوره‌های متوالی و در هنگام بروز بیماری استفاده کند.
عندلیب افزود: بیشتر داروهای ضدکوکسیدیوز موجود در بازار با آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر ضد کوکسیدیوزها تداخل دارویی دارد و در صورت استفاده همزمان می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت در سطح گله ‌شود در صورتی که این دارو هیچ‌گونه محدودیت و منع مصرف ندارد.
وی تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده نیز مشخص شد که این داروی گیاهی موجب افزایش سطح سیستم ایمنی سلولی و سطح همورال نیز می‌شود.
مسئول فنی تولید شرکت دانش بنیان داروسازی شرکت با اشاره به اینکه در میان بیماری های انگلی طیور کوکسیدیوز یکی از مهم‌ترین‌ بیماری‌ها محسوب می شود و می‌تواند خسارت زیادی به پرورش دهندگان طیور واردکند، گفت: این دارو  برای پیشگیری و کنترل کوکسیدیوز طیور ناشی از گونه‌های مختلف «ایمریا »مورد استفاده قرار می‌گیرد.
عندلیب یادآور شد: گیاه درمنه خزری در شمال ایران وجود دارد، در فصل پاییز برداشت می‌شود و دارای خاصیت اووسیت کشی بالابب است که به همین علت موجب کاهش شمار اووسیت ها و در نتیجه افزایش وزن گله، بهبود وضعیت فیزیولوژیکی گله و کاهش چشمگیر شمار تلفات گله می‌شود.
وی در خصوص مکانیسم درمان این داروی گیاهی توضیح داد: آرتمیزینین (Artemisinin) ماده موثره این داروی گیاهی دامپزشکی است که باعث افزایش فعالیت آندوپراکسیدازی سلول می شود که به نوبه خود موجب افزایش رادیکال های آزاد در سطح عامل ایجاد کننده بیماری است.
وی یادآورشد: رادیکال های آزاد در القای استرس اکسیداتیو موثر بوده و موجب آلکیله کردن پروتئین ها در تک یاخته شده و در نهایت موجب جلوگیری از رشد و تکثیر آن می‌شود. 

کلمات کلیدی » ایران | بازار | درمان |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید