اکونومی نیوز / اجتماعی

محیط بان «مومیوند» فردا با قرار وثیقه از زندان آزاد می شود

کد خبر 68242 1399-09-11 15:12
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فرمانده یگان محیط زیست از تامین وثیقه پنج میلیارد تومانی محیط بان سعید مومیوند خبر داد و گفت: پس از نقض حکم اعدام این محیط بان و تعیین قرار وثیقه وی فردا از زندان آزاد می شود.
محیط بان «مومیوند» فردا با قرار وثیقه از زندان آزاد می شود

سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حکم اعدام سعید مومیوند محیط بان همدانی که در درگیری با چند فرد مسلح در زندان بود نقض شده است، از آزادی این محیط بان خبر داد و گفت: بعد از بررسی مجدد این پرونده از سوی دادگاه قرار شد تا محیط بان با قرار وثیقه پنج میلیارد تومانی آزاد شود.
وی ادامه داد: قرار وثیقه پنج میلیارد تومانی این محیط بان با کمک خانواده و با برداشت ۲۶۰ میلیون از صندوق ملی محیط زیست تامین شده و وی فردا از زندان آزاد می شود.
محبت خانی یادآور شد با توجه درگیری مسلحانه این محیط بان منجر به قتل شده بود، تامین هزینه وثیقه بر عهده دولت نبوده است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بنابر قانون حفاظت از محیط بانان، جرایم مسلحانه محیط بانان باید در دادسرای نظامی رسیدگی شود، گفت: البته اکنون در این زمینه اختلاف نظرهایی وجود دارد و پرونده دوباره به دیوان عالی کشور فرستاده می شود تا در این زمینه تصمیم گیری شود.
وی با تاکید بر اینکه با توجه به طی روند پرونده، حکم اصلی دیگر مبتنی بر اعدام نیست، توضیح داد: در حال حاضر دادگاه بر روی خطا یا غیر عمد بودن این حادثه حکم خواهد داد که شامل دیه می شود.
محیط بان سعید مومیوند در جریان گشت و کنترل منطقه حفاظت شده «نشر» در استان همدان در سال ۹۵ شاهد حضور افراد مسلح در این منطقه شده که پس از متوقف کردن خودرو آنها، یکی از سه سرنشین با اسلحه اقدام به فرار می کند. این محیط بان پس از اخطار فراوان به قصد شلیک هوایی اقدام به تیراندازی می کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه، تیر ناخواسته به فرد اصابت می کند اما فرد مصدوم پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست داد و پس از دو سال رای قصاص برای محیط بان صادر و در سال ۹۷ به اعدام محکوم شد. اما بعد از تلاش های فراوان این حکم از سوی سازمان محیط زیست مورد اعتراض قرار گرفت و پس از دو بار رفت و برگشت پرونده، برای بار سوم اعتراض به دیوان عالی کشور ارسال شد و این دیوان نسبت به رأی صادره واکنش و حکم اعدام را نقض کرد.


کلمات کلیدی » خودرو | دولت | پرونده |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


دستگیری ۳۰ متهم فراری/ تذکر به ۳۴۰۰ واحد صنفی
فرمانده انتظامی پایتخت گفت: در این مرحله از طرح رعد به ٨٣۴ پرونده رسیدگی شد و ۳۰ نفر از متهمان فراری دستگیر و ارزش اموال مکشوفه از این تعداد پرونده، ۹ میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان است.

بایگانی های راکد و اسناد قوه قضائیه ساماندهی می شود
پیش‌نویس آئین‌نامه ساماندهی بایگانی‌های راکد، اسناد و مدارک قوه قضائیه، پس از تدوین نهایی در معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه به حوزه ریاست دستگاه قضائی ارسال شد.

یکی دیگری از اعضای شورای شهر تهران استعفا داد
حسن خلیل آبادی نامه استعفای خود را به رئیس شورای شهر تهران ارسال کرده و خواستار کناره گیری از شورا شده است.

پرونده باغات پایتخت مورد بررسی قرار گرفت/نظرات موافقان و مخالفان
پرونده باغات امروز در شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و ۱۰ پرونده باغ مورد تائید قرار گرفت اما اعضا با باغ بودن ۳ پرونده مخالفت کردند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید