اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

میانگین ساعت کار واقعی در ایران چقدر است؟

کد خبر 68241 1399-09-11 15:11
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نتایج یک تحقیق از میانگین ساعات کار واقعی در کشورها نشان می دهد که میانگین ساعت کار در ایران در سطح متوسطی قرار دارد و میزان ساعت کار هفتگی زنان نسبت به مردان کمتر بوده است.
میانگین ساعت کار واقعی در ایران چقدر است؟


مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به بررسی میزان ساعت کار واقعی در برخی کشورها پرداخته است.
آخرین اطلاعات از میانگین ساعت کار واقعی در کشورهای منتخب نشان می دهد که در سال ۲۰۱۷ کشور قطر با ۴۹ ساعت بیشترین میانگین ساعت کار واقعی در شغل اصلی را در طول هفته به خود اختصاص داده است. طی این مدت میزان ساعت کار زنان بیشتر از مردان بوده و شکاف جنسیتی در این خصوص منفی ۴.۲ درصد بوده است.
بالاترین شکاف جنسیتی در میانگین ساعت کاری به کشور افغانستان با ۵۰.۵ درصد و پاکستان با ۳۱.۹ درصد تعلق دارد و در این کشورها ساعت کار مردان بیشتر از زنان گزارش شده است.
کمترین میزان شکاف جنسیتی نیز متعلق به کشورهای گرجستان با ۱.۴ درصد و تایلند با ۰.۷ درصد است. ایران به لحاظ میانگین ساعات کار معمول در هفته نسبت به سایر کشورها در سطح متوسط قرار دارد و میزان ساعت کار مردان نسبت به زنان بیشتر است.
بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۹ بیشترین میانگین ساعت کار واقعی در طول هفته به کشور گرجستان و پس از آن ایران اختصاص داشته است. کشورهای مکزیک، تایلند، فیلیپین و کره در رده های بعدی و اندونزی، برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه و انگلیس به لحاظ میانگین ساعت کار واقعی در سطوح پایین تر قرار دارند.
آلمان طی این مدت پایین ترین میانگین ساعت کار واقعی در شغل اصلی را به خود اختصاص داده است.
نکته قابل توجه این است که فیلیپین در این گزارش تنها کشوری است که میانگین ساعت کار شاغلان زن و مرد آن برابر بوده و هیچ شکاف جنسیتی در این خصوص دیده نمی شود.
به گزارش ایسنا، قوانین ساعات کاری در کشورهای جهان متفاوت است و این امر به مکان، شغل، فرهنگ کار و سبک زندگی در کشورها بستگی دارد. مطابق گزارشها ساعات کار استاندارد در جهان بین ۴۰ تا ۴۴ ساعت در هفته است با این حال در برخی کشورها این آمار بالاتر از میزان متوسط ساعات کار اعلام شده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | افغانستان | طلا | وزارت | آمار | جهان |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید