اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

اولین رسوب سنج شناور در کشور ساخته شد

کد خبر 68222 1399-09-11 14:52
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس موسسه تحقیقات آب از ساخت اولین رسوب سنج شناور با همکاری شرکت‌های دانش بنیان خبرداد.
اولین رسوب سنج شناور در کشور ساخته شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمد رضا کاویانپور، با اشاره به اینکه این وسیله در سدهای کشور استفاده می‌شود گفت: سالانه ۳۵۰ میلیون مترمکعب رسوب در مخزن سدها جمع می‌شود که با کمک این وسیله وضعیت رسوب در مخزن سدها مطالعه می‌شود که براساس آن برنامه ریزی مناسب برای مدیریت بهینه سد به خصوص در زمان سیلاب انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه سدها سازه‌هایی هستند که باید تا ابد مورد استفاده قرار بگیرند گفت: رسوب پشت سدها به مرور زمان وضعیت ذخیره سازی سد را تغییر می‌دهد که اگر اطلاعات درستی از آن در دسترس نباشد امکان مدیریت درست آن امکان پذیر نیست و این روند شرایطی را مانند بروز سیلاب‌های بزرگ مانند سیل لرستان و گلستان را رقم می‌زند.
رئیس مؤسسه تحقیقات آب با اشاره به اینکه ابزارآلات متنوعی در جهان برای سنجش رسوب سدها وجود دارد که به دلیل تحریم به کشور ما فروخته نمی‌شود ادامه داد: سنجش رسوب سدها در کشور بصورت سنتی و دستی انجام می‌شود که این روند متحمل هزینه‌های زیاد و بسیار زمانبر است و البته در آن شاهد خطای انسانی نیز هستیم.
به گفته این مقام مسئول به منظور تأمین تجهیزات مورد نیاز صنعت آب به زودی کارخانه نوآوری آب و آبفا راه اندازی شده که با کمک شرکت‌های دانش بنیان کمبودهای این صنعت برطرف می‌شود.


کلمات کلیدی » طلا | قم | جهان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


سبد معیشتی برای حداقل‌های یک زندگی به ۸ میلیون تومان رسیده افزایش ۲۵ درصدی دستمزدها دردی را از حقوق بگیران دوا نمی‌کند
نماینده کارگران در شورای‌عالی گفت: افزایش ۲۵ درصدی دستمزدها دردی را از حقوق بگیران دوا نمی‌کند.

حمایت از صادرات به سوریه در اولویت سازمان توسعه تجارت نیست
دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: حمایت از صادرات به سوریه در اولویت سازمان توسعه تجارت نیست.

لزوم افزایش متقابل واردات و صادرات با عراق
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه بر لزوم افزایش متقابل واردات و صادرات در توسعه تعاملات اقتصادی با عراق تاکید کرد.

افراد دارای سابقه چک‌برگشتی، قادر به ثبت چک در سامانه صیاد نیستند
اقتصاد کلانیک مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: با اجرایی شدن قانون جدید چک و پس از الزامی شدن ثبت چک در سامانه صیاد، دارندگان چک برگشتی رفع سوء اثر نشده نمی توانند در سامانه صیاد، چک جدید ثبت کنند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید