صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

اولین رسوب سنج شناور در کشور ساخته شد

کد خبر 68222 1399-09-11 14:52
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس موسسه تحقیقات آب از ساخت اولین رسوب سنج شناور با همکاری شرکت‌های دانش بنیان خبرداد.
اولین رسوب سنج شناور در کشور ساخته شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمد رضا کاویانپور، با اشاره به اینکه این وسیله در سدهای کشور استفاده می‌شود گفت: سالانه ۳۵۰ میلیون مترمکعب رسوب در مخزن سدها جمع می‌شود که با کمک این وسیله وضعیت رسوب در مخزن سدها مطالعه می‌شود که براساس آن برنامه ریزی مناسب برای مدیریت بهینه سد به خصوص در زمان سیلاب انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه سدها سازه‌هایی هستند که باید تا ابد مورد استفاده قرار بگیرند گفت: رسوب پشت سدها به مرور زمان وضعیت ذخیره سازی سد را تغییر می‌دهد که اگر اطلاعات درستی از آن در دسترس نباشد امکان مدیریت درست آن امکان پذیر نیست و این روند شرایطی را مانند بروز سیلاب‌های بزرگ مانند سیل لرستان و گلستان را رقم می‌زند.
رئیس مؤسسه تحقیقات آب با اشاره به اینکه ابزارآلات متنوعی در جهان برای سنجش رسوب سدها وجود دارد که به دلیل تحریم به کشور ما فروخته نمی‌شود ادامه داد: سنجش رسوب سدها در کشور بصورت سنتی و دستی انجام می‌شود که این روند متحمل هزینه‌های زیاد و بسیار زمانبر است و البته در آن شاهد خطای انسانی نیز هستیم.
به گفته این مقام مسئول به منظور تأمین تجهیزات مورد نیاز صنعت آب به زودی کارخانه نوآوری آب و آبفا راه اندازی شده که با کمک شرکت‌های دانش بنیان کمبودهای این صنعت برطرف می‌شود.


کلمات کلیدی » طلا | قم | جهان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


چرا وام کرونا خیلی خریدار نداشت؟
علیرغم آنکه پرداخت تسهیلات کرونا با هدف حمایت از صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده پیش بینی شد اما تنها بخشی از متقاضیان به استقبال از این وام رفته و موفق به دریافت آن شدند.

واردات نفت اروپا در ماه آوریل رشد کرد
خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به افزایش شدید قیمت نفت برنت در ماه آوریل خبر داد که واردات نفت خام اروپا در این ماه با جهشی بزرگ روبرو شده و نزدیک به ۱ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

توسعه صادرات فرش دستباف ایرانی با راه‌اندازی خانه‌های فرش
رئیس مرکز ملی فرش در نشست هم اندیشی برنامه های توسعه صادرات، گفت: راه اندازی خانه‌های فرش باعث می شود فرش دستباف ایرانی با شناسنامه، شفاف و با ارزش افزوده بالا در دنیا ارائه شود.

نقص فنی در پرواز ۷۱۱ تهران - لندن/پرواز جدید جایگزین شد
پرواز تهران- لندن در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه روز جاری پنج‌شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ به دلیل نقص فنی به مبدا بازگشت و پرواز دیگری جایگزین آن شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید