اکونومی نیوز / اجتماعی

کشف ۹۳ کیلوگرم ماده مخدر «داتورا»/ یک گرم هم در شهر توزیع نشد

کد خبر 68210 1399-09-11 14:27
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
سرکلانتر پنجم پلیس پیشگیری پایتخت از کشف ۹۳ کیلوگرم ماده مخدر «داتورا» توسط عوامل کلانتری ۱۷۹ خلیج فارس خبر داد.
کشف ۹۳ کیلوگرم ماده مخدر «داتورا»/ یک گرم هم در شهر توزیع نشد

سرهنگ کیومرث حسنوند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: چندی پیش از یک متهم که دارای سابقه تهیه و توزیع مواد مخدر هم بوده، حدود ۹۳ کیلوگرم ماده مخدر داتورا کشف شده است.
وی افزود: مأموران کلانتری ۱۷۹ خلیج فارس این گلخانه را که در تهران هم قرار داشت، شناسایی و تمامی گیاهان داتورا را که در این گلخانه کشت شده بودند، قبل از اینکه در شهر توزیع شوند، جمع آوری کردند.

سرکلانتر پنجم پلیس پیشگیری پایتخت گفت: تاتورا یک گیاه خودرو از خانواده سیب زمینی است که با نام‌های مختلفی مثل طلانور، تاتوله، داتوره و بَقَم شناخته می‌شود. ساقه‌های این گیاه شاخه زنی فراوان دارد و برگ‌های بیضی شکل آن، دندانه دار و بدبو هستند. این گیاه، سمی است و به صورت فرآوری شده در صنایع دارویی استفاده می‌شود. گیاه تاتوره، سالانه باعث مرگ و میر عده زیادی می‌شود. این گیاه به قدری خطرناک است که حتی یک بار مصرف آن در مقادیر بالا می‌تواند باعث مرگ شود. با این حال برخی از آن به عنوان یک داروی مخدر استفاده می‌کنند،
سرهنگ حسنوند با اشاره به اثرات روانشناختی مصرف این ماده مخدره گفت: برای مصرف این ماده مخدر برگ‌های آن را خشک کرده و به صورت تدخینی شبیه به سیگار استفاده می‌کنند. هدف از مصرف این ماده مخدر هم رسیدن به تغییرات حالات ذهنی به خصوص توهم و هذیان است.

وی گفت: هیجانات سرکوب شده، فراموشی، اضطراب، بی قراری، علائم افسردگی، خستگی، گیجی، ناتوانی در دیدن و شنیدن و هذیان‌های پرخاشگرانه و توهم زا از تغییراتی رفتاری است که در مصرف کنندگان این ماده مخدر به وجود آمده است.
حسنوند در پایان گفت: این گیاه اگر در دسترس کودکان قرار بگیرد می‌تواند مرگ حتمی آنها را در پی داشته باشد. همچنین مصرف این گیاه در بلندمدت، سنگین شدن بدن، درد مفصل، گشاد شدن مردمک چشم، افزایش دمای بدن و فشار خون، نامنظم شدن و سریع شدن ضربان قلب، مشکلات تنفسی و عرق کردن‌های بسیار و همچنین ابتلاء به دیابت را به دنبال دارد.کلمات کلیدی » طلا | خودرو | پلیس | پایتخت |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید