اکونومی نیوز / اجتماعی

مرکز سنجش در سیاست‌گذاری و نگرش راهبردی در نظام تعلیم و تربیت نقش‌آفرینی کند

کد خبر 68189 1399-09-11 13:56
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر آموزش‌وپرورش در نشست با رئیس، معاونان و کارکنان مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی اظهار کرد: تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها باید بر اساس گزارش‌های دقیق مرکز سنجش و پایش کیفیت باشد.
مرکز سنجش در سیاست‌گذاری و نگرش راهبردی در نظام تعلیم و تربیت نقش‌آفرینی کند

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن حاجی میرزایی در نشست با رئیس، معاونان و کارکنان مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی که در محل سالن جلسات آن مرکز برگزار شد، اظهار کرد: تحقق یک‌پنجم اهداف آموزش‌وپرورش در این مرکز صورت می‌گیرد و این مرکز در چهارپنجم دیگر اهداف نیز به‌طور غیرمستقیم مؤثر است.
وی با اشاره به اهمیت این مرکز در نقش‌آفرینی تصمیم‌های نظام تعلیم و تربیت اظهار کرد: اگر عمیقاً بنگریم، بیش از نیمی از اهداف آموزش‌وپرورش از طریق این مرکز محقق می‌شود پس تحقق اهداف آموزش‌وپرورش به تلاش و دقت در مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وابسته است.
وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه یکی از چالش‌ها در همه دستگاه‌ها، غفلت از اهداف و گرفتار شدن آن‌ها در پیچ‌وخم‌های فرایند اداری است، تصریح کرد: ۹۵ درصد فعالیت این مرکز سیاست‌گذاری است و ۵ درصد کار اجرایی است؛ بنابراین باید نگرش راهبردی در مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی داشته باشید. در نام این مرکز سه کلمه؛ سنجش، پایش و کیفیت را داریم؛ بنابراین باید دید چه چیزی را و چگونه می‌خواهیم سنجش کنیم و همچنین باید به پایش و کیفیت توجه داشت.
حاجی میرزایی، ساده‌ترین تعریف از کیفیت را رضایت مخاطبان و ذی‌نفعان جامعه عنوان کرد و افزود: باید مطالبات رهبر معظم انقلاب و نیازمندی‌های نظام اسلامی و جامعه و اقتضائات رشد و تعالی افراد را احصا و بر اساس آن برای پایش و کیفیت برنامه ریزی کنیم.
وی با اشاره به اینکه مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی باید برآورد و ارزیابی دقیقی از فعالیت‌های نظام تعلیم و تربیت داشته باشد، اظهار کرد: امتحانات بخش کوچکی از اهداف این مرکز است.
وزیر آموزش‌وپرورش با برشمردن دستاوردهای مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی گفت: تأثیرگذاری در سیاست‌گذاری‌های آموزش‌وپرورش می‌باید مهم‌ترین دستاورد این مرکز باشد.
حاجی میرزاییخطاب به مدیران و کارکنان مرکز سنجش اظهار کرد: اگر شما نقش خود را به خوبی ایفا کنید اهداف آموزش و پرورش نیز محقق خواهد شد؛ بنابراین تحول را باید در این مرکز مشاهده کرد. اگر سنجش با کیفیتی داشته باشیم پس تحول ایجاد کرده ایم.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه وارد زیست بوم جدید شدیم و در حال نزدیک شدن به امتحانات باید در سنجش کاری محکم و با کیفیت متناسب با شرایط زیست بوم جدید انجام شود، اظهار کرد: بیش از پرداختن به حجم کارها کیفیت کار مهم است، بنابراین باید گزارش فعالیت ها مشخص، منظم، سلسه‌وار، دقیق و با محتوای معین ارائه شود تا پایه برنامه‌ریزی‌های بعدی قرار گیرد، بنابراین نباید تصمیم‌گیری‌های نظام تعلیم و تربیت بدون گزارش‌های مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی باشد.

کلمات کلیدی » وزیر |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


هنوز سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در آموزش و پرورش تشکیل نشده است
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی آموزش گفت: سال گذشته، اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، تصویب و به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد؛ اما هنوز این سازمان در مجموعه آموزش و پرورش تشکیل نشده است.

تاکید بر نقش راهبری معلمان مؤلّف و فرهنگیان پیشرو در تعالی مدرسه
وزیرآموزش و پرورش در پیامی به مناسبت جشنواره «معلمان مؤلّف»، گفت: نباید از نقش راهبری معلمان مؤلّف، هنرمند و فرهنگیان پیشرو در تعالی مدرسه، غافل شد.

مدیرعامل فایزر: احتمالا تزریق دوز سوم واکسن کرونا در عرض یک سال نیز ضروری باشد
مدیر عامل شرکت داروسازی فایزر اعلام کرد: افرادی که دو دوز واکسن کرونای شرکت فایزر-بایون تک را دریافت کرده اند احتمالا به تزریق دوز سوم نیز در عرض یک سال نیاز خواهند داشت.

جزئیات برگزاری نخستین جشنواره «معلمان مؤلف» اعلام‌ شد
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش از برگزاری نخستین جشنواره «معلمان مؤلف» در وزارت آموزش و پرورش خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید