صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

ویروس کرونا مغز را گرفتار می کند!

کد خبر 68152 1399-09-11 12:55
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
محققان آلمانی با کالبد شکافی ۳۳ بیمار فوت شده در اثر ابتلا به کووید ۱۹ متوجه شدند ویروس کرونا مغز را نیز مبتلا می کند.
ویروس کرونا مغز را گرفتار می کند!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، تحقیقی جدید نشان می دهد ویروس کرونا پس از استنشاق شدن و گرفتار شدن در مخاط بینی، می تواند به مغز انسان برسد.
این نخستین دلیل ثابت شده ای است که نشان می دهد ویروس کرونا می تواند از طریق مسیر مخاطی اعصاب مغز را مبتلا کند.
طی شیوع همه گیری کووید ۱۹ مشخص شد ویروس کرونا فقط دستگاه تنفسی را آلوده نمی کند بلکه به اختلالات عصبی نیز منجر می شود. در همین راستا محققان آلمانی ۳۳ بیمار فوت شده در اثر ابتلا به کووید ۱۹ را کالبد شکافی و مخاط پشت بینی (منطقه بالای دهان و جایی که گلو به حفره بینی متصل می شود) را بررسی کردند. همزمان با این اقدام آنها از بافت مغز نیز نمونه برداری کردند.
مواد ژنتیکی ویروس کرونا در بخش اعظم مخاط حفره بینی وجود داشت اما پروتئین های اسپایک SARS_CoV_۲ در بافت مغز رصد شد. این پروتئین ها به سلول ها می چسبند و آنها را مبتلا می کنند.
دکتر فرانک هپنر یکی از مولفان ارشد این تحقیق از Charite_Universitatsmedzin برلین می گوید: هنگامیکه ویروس وارد مخاط بویایی می شود از ارتباطات نوروآناتومی مانند اعصاب بویایی استفاده می کند تا به مغز برسد.
محققان به عنوان بخشی از این تحقیق  برای نخستین بار با میکروسکوپ الکترونی از ذرات ویروس کرونا در مخاط عکس گرفتند. اما هنوز مشخص نیست ویروس چگونه به مغز می رسد و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.
این تحقیق در نشریه Nature Neuroscience منتشر شده است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید