اکونومی نیوز / تکنولوژی

تولید اولین «سونار» جهان که در بیرون آب کار می‌کند

کد خبر 68139 1399-09-11 12:28
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
مهندسان دانشگاه استنفورد برای اولین بار یک سونار یا ردیاب آوایی تولید کرده‌اند که نه تنها در درون آب، بلکه در بیرون آب نیز به خوبی کار می‌کند.
تولید اولین «سونار» جهان که در بیرون آب کار می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، سونار ابزاری مناسب برای مسیریابی و نقشه برداری از عمق دریاها و اقیانوس‌هاست، اما تا به حال در خارج از محیط دریا قابل استفاده نبوده است. از سوی دیگر انواع رادار و لیدار برای تحقیق و نقشه برداری سریع از زمین و آسمان به کار گرفته شده‌اند. اما این وسایل برای مسیریابی و نقشه برداری در زیر آب کاربردی ندارند.
از سوی دیگر ارسال امواج صوتی سونار از خارج از آب به زیر آن ممکن نیست. زیرا آب ۹۹.۹ درصد از انرژی این امواج را جذب می‌کند. محققان دانشگاه استنفورد روش تازه ای را ابداع کرده‌اند که ارسال و دریافت علائم سونار را از هوا ممکن کرده و از این طریق نقشه برداری از کف دریاها و تحقیق در مورد زندگی دریایی را تسهیل می‌کند.
سیستم جدید ابداع شده بدین منظور که پی‌ای اس اس نام دارد، اشعه لیزر را با پهپاد به سمت سطح آب می‌تاباند. این اشعه سپس در قالب یک فرکانس صوتی به سمت مقصد فرستاده می‌شود و همزمان با جذب انرژی اشعه لیزر، امواج مافوق صوتی در آب خلق می‌شوند که می‌توانند در قالب امواج مؤثر سونار عمل کنند. این امواج قبل از بازگشت به سطح آب به اشیای زیر آب برخورد کرده و آنها را جانمایی می‌کنند.
با توجه به توان بالای نور اشعه لیزر برای حرکت در هوا و در زیر آب از این روش می‌توان به بهترین نحو برای تصویربرداری سه بعدی از دنیای زیر آب استفاده کرد. یک نرم افزار نیز برای تصحیح و افزایش دقت اطلاعات جمع‌آوری شده بدین منظور به کار گرفته می‌شود.

کلمات کلیدی » طلا |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


ارتباط تلفنی مشترکان ۶ مرکز مخابراتی دچار اختلال می شود
ارتباط تلفنی مشترکان ۶ مرکز مخابراتی در تهران به دلیل انجام عملیات کابل برگردان دچار اختلال می شود.

پارلر خواهان احیای سرویس در آمازون شد
پارلر در جلسه دادرسی از قاضی دادگاه خواست آمازون را وادار به احیای سرویس هایش کند و ادعا کرد به غیر از اشاره رسانه ها شواهدی از نقش آن در تهییج خشونت ها وجود ندارد.

حمایت از ایده های هوش مصنوعی برای تحلیل متون کتابخانه‌ای
با حمایت ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ریاست جمهوری رویدادی در حوزه هوش مصنوعی با هدف حل چالش شناسایی متون در منابع کتابخانه‌ای و آرشیوی برگزار می‌شود.

کنترل ترافیک هوشمند با محصولات شرکتهای دانش بنیان
۳ شرکت دانش‌بنیان به حوزه تولید تابلوهای VMS و ترافیکی و سامانه‌های هوشمند اعلام نام ایستگاه‌ها ورود کردند تا فناوری‌های کاربردی آن را بومی‌سازی کنند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید