اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

کاهش ۱۵ درصدی تعداد چک‌های برگشتی در مهر ۹۹

کد خبر 68132 1399-09-11 12:16
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
اقتصاد کلانبر اساس آمارهای بانک مرکزی، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در مهر۹۹ نسبت به شهریورماه ۹.۸ درصد کاهش داشته است.
کاهش ۱۵ درصدی تعداد چک‌های برگشتی در مهر ۹۹

، بر اساس گزارش بانک مرکزی، در مهر ماه ۱۳۹۹ در کل کشور افزون بر ۸.۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۲۱۷۰ هزار میلیارد ریال مبادله شده که نسبت به مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب ۵.۸ درصـد کاهش و ۶.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. در مهر ماه ۱۳۹۹، در کل کشور بیش از ۸.۱ میلیون فقره چک به ارزشی حـدود ۱۹۵۶ هـزار میلیارد ریال وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴.۸ درصـد کاهش و ۷.۱ درصـد افزایش نشان می‌دهـد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در این ماه به ترتیب ۹۱.۷ درصد و ۹۰.۱ درصد وصول شده است. درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در شهریور ماه ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۹۰.۸ درصد و ۸۹.۹ درصد و در مهر ماه ۱۳۹۸ بـه ترتیـب برابـر ۹۱.۶ درصـد و ۸۷.۸ درصـد بوده است. در مهر ماه ۱۳۹۹، در کل کشور بیش از  ۷۳۴ هزار فقـره چـک بـه ارزشـی حـدود ۲۱۴ هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۵ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۴.۵ درصد افزایش نشان می‌دهـد. براساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در مهر ۹۹ بـه ترتیـب ۸.۳ درصد و ۹.۹ درصد برگشت داده شده است. تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده نسبت به چک های مبادله شده در شهریور ماه امسال به ترتیب معادل ۹.۲ درصد و ۱۰.۱ درصد و در مهر ماه ۹۸ به ترتیب برابـر ۸.۴ درصـد و ۱۲.۲ درصد بوده است. به عبارت دیگر، تعداد چک های برگشت داده شده نسبت به چک‌های مبادله شده در مهر ماه ۹۹ در مقایسه با شهریور ماه امسال ۹.۸ درصد کاهش یافته است. به نظر می رسد با اجرای بندهایی از قانون جدید چک نظیر ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و چک الکترونیک توسط بانک مرکزی، تعداد و مبلغ چک های برگشتی نسبت به مبادله ای در ماه های آینده کاهش چشمگیر یابد.  ۲۲۳۲۲۴
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » طلا | بانک | بانک مرکزی | ریال |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟ + جدول
عیدی کارگران تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی با کارکرد یکسال کامل، امسال حداقل ۳ میلیون و ۸۲۰ هزارتومان و حداکثر ۵ میلیون و ۷۳۱ هزارتومان خواهد بود.

حجم پرونده مطالبات معوق کاهش یافت/ برخورد با سوءاستفاده کنندگان از منابع بانکی
رئیس کل بانک مرکزی از کاهش حجم پرونده‌های مرتبط با مطالبات معوق خبر داد و گفت: بانکها در نه ماهه امسال ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند.

روغن خوراکی وارداتی با ارز ترجیحی بدون محدودیت در حال عرضه است
شرکت بازرگانی دولتی ایران به منظور شفاف سازی در توزیع روغن وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرد روغن خوراکی مورد نیاز کشور در شبکه‌ توزیع خانوار بدون محدودیت عرضه می‌شود.

قرار نیست در آینده باز هم مصرف کننده تکنولوژی دیگران باشیم
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه شانزدهم علمی ایران گفت: قرار نیست در آینده مصرف کننده فناوری دیگران باشیم و باید تولیدکننده تکنولوژی باقی بمانیم.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید