اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

کاهش ۱۵ درصدی تعداد چک‌های برگشتی در مهر ۹۹

کد خبر 68132 1399-09-11 12:16
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
اقتصاد کلانبر اساس آمارهای بانک مرکزی، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله ای در مهر۹۹ نسبت به شهریورماه ۹.۸ درصد کاهش داشته است.
کاهش ۱۵ درصدی تعداد چک‌های برگشتی در مهر ۹۹

، بر اساس گزارش بانک مرکزی، در مهر ماه ۱۳۹۹ در کل کشور افزون بر ۸.۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۲۱۷۰ هزار میلیارد ریال مبادله شده که نسبت به مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ بـه ترتیـب ۵.۸ درصـد کاهش و ۶.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. در مهر ماه ۱۳۹۹، در کل کشور بیش از ۸.۱ میلیون فقره چک به ارزشی حـدود ۱۹۵۶ هـزار میلیارد ریال وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴.۸ درصـد کاهش و ۷.۱ درصـد افزایش نشان می‌دهـد. از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در این ماه به ترتیب ۹۱.۷ درصد و ۹۰.۱ درصد وصول شده است. درصد تعداد و مبلغ چک های وصول شده در شهریور ماه ۱۳۹۹ به ترتیب معادل ۹۰.۸ درصد و ۸۹.۹ درصد و در مهر ماه ۱۳۹۸ بـه ترتیـب برابـر ۹۱.۶ درصـد و ۸۷.۸ درصـد بوده است. در مهر ماه ۱۳۹۹، در کل کشور بیش از  ۷۳۴ هزار فقـره چـک بـه ارزشـی حـدود ۲۱۴ هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۵ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۴.۵ درصد افزایش نشان می‌دهـد. براساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در مهر ۹۹ بـه ترتیـب ۸.۳ درصد و ۹.۹ درصد برگشت داده شده است. تعداد و مبلغ چک های برگشت داده شده نسبت به چک های مبادله شده در شهریور ماه امسال به ترتیب معادل ۹.۲ درصد و ۱۰.۱ درصد و در مهر ماه ۹۸ به ترتیب برابـر ۸.۴ درصـد و ۱۲.۲ درصد بوده است. به عبارت دیگر، تعداد چک های برگشت داده شده نسبت به چک‌های مبادله شده در مهر ماه ۹۹ در مقایسه با شهریور ماه امسال ۹.۸ درصد کاهش یافته است. به نظر می رسد با اجرای بندهایی از قانون جدید چک نظیر ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و چک الکترونیک توسط بانک مرکزی، تعداد و مبلغ چک های برگشتی نسبت به مبادله ای در ماه های آینده کاهش چشمگیر یابد.  ۲۲۳۲۲۴
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » طلا | بانک | بانک مرکزی | ریال |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


دولت در مقابل بازار سرمایه مسئولیت پذیر باشد/ اگر بورس نبود دولت باید پایه پولی را افزایش می‌داد
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه دولت باید در مقابل بازار سرمایه مسئولیت پذیر باشد، گفت: اگر بورس نبود دولت باید برای تامین مالی خود، پایه پولی را افزایش می‌داد.

بیکاری هفتگی آمریکا به پایین‌ترین سطح در دوره پاندمی رسید
گزارش جدید وزارت کار آمریکا منتشر شد که نشان داد بیکاری هفتگی این کشور به پایین‌ترین سطح خود در دوره کرونا رسیده است.

ترکیه استفاده از ارزهای دیجیتالی در پرداخت را ممنوع کرد
بانک مرکزی ترکیه در مورد هشدار ریسک بالای تراکنش با ارزهای دیجیتال برای خرید کالا و خدمات هشدار داد و این تراکنش‌ها را ممنوع کرد.

اندوه عمیق وزیر راه از کارشکنی ها و توقف برخی پروژه های مسکن ملی
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توقف تعدادی از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن در برخی شهرها به دلیل کارشکنی شهرداری گفت: امروز در نقطه‌ای قرار گرفته‌ایم که دیگر گفتن این موضوعات سودی ندارد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید