اکونومی نیوز / سیاسی

اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند

کد خبر 68122 1399-09-11 12:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اجرای پروتکل الحاقی هیچ مشکلی در روند برنامه غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند، اما عدم اجرای آن باعث تردید و ابهام نسبت به برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد.
اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند


بهروز کمالوندی به عنوان نماینده دولت در جریان بررسی کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو با تحریم ها در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۹۹) مجلس گفت: در این شرایط سخت این گونه به نظر می رسد آنچه که از همه سخت تر است حفظ و تقویت انسجام ملی است و ما امروز در شرایطی هستیم که دشمن از همه امکانات خود از جمله فشار اقتصادی، ترور و سیاست های شیطانی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: لازم است تا برای حفظ این انسجام، امید را در دل مردم تقویت کرد. تزریق ناامیدی در جهت منافع کشور نیست و مأیوس کردن مردم باعث می شود تا در زمین دشمن بازی کنیم.
وی افزود: یکی از نقاط قوت کشور که می تواند مایه مباهات، افتخار و اقتدار باشد، صنعت هسته ای امروز شاداب و فعال کار خود را ادامه می دهد. متأسفانه برخی افراد چه آگاهانه و چه ناآگاهانه پیشرفت صنعت هسته ای را زیر سؤال می برند و می گویند این صنعت نابود شده است.
کمالوندی ادامه داد: بهترین دلیل نادرستی این ادعا همین طرح امروز است. آفتاب آمد دلیل آفتاب. شما توقع دارید در یک مدت کوتاهی اقداماتی مثل نصب هزار سانتریفیوژ IR۶ سازمان انرژی هسته ای انجام دهد. بسیاری از انتظارات شما کارخانه اورانیوم فلزی و فعال کردن بسیاری از بخش ها دلیلی بر این است که انرژی هسته ای شاداب به کار خود ادامه می دهد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: احیای قلب رآکتور اراک در دو ماه قابل انجام است. قلب رآکتوری که می گفتند در آن سیمان ریخته شده، قابل احیاست. رآکتوری که کامپوننت اصلی نداشت، مثل ماشین سوخت گذار، اتاق فرمان، پمپ های اصلی، پمپ های خنک کننده، مدار دوم و...
وی افزود: ما امروز این امکان را داریم که هم سانتریفیوژ های قدیم و هم سانتریفیوژ های جدید را نصب کنیم. در حال حاضر ما ۳۸۰۰ کیلو مواد داریم، که قبلا این مقدار ۱۱ تن بوده که البته فاصله چندانی بین ۴ تن و ۱۱ تن نیست.
کمالوندی خاطرنشان کرد: بعد از ۱۰ سال ما حدود ۲ الی ۳ سال قبل کارخانه تبدیل را داشتیم که یو اچ اف تولید کرد، در حالی که این کارخانه ۱۰ سال بود که خوابیده بود. در حوزه غنی سازی ما تیل هایی را که از آن ها استفاده نمی شد به کار بردیم و این کار، کار جدیدی بود که بتوانیم در حدود ۳۰ تن کیک زرد و مواد جدید داشته باشیم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در حوزه برق هسته ای در حال حاضر نیروگاه اول ما کاملا توسط پرسنل ایرانی اداره می شود و دو نیروگاه جدید در حال ساخت است. در پزشکی رادیودارو ها در حال صادر شدن است.
وی افزود: با توجه به این که من باید در این مقطع نظر دولت را در مورد این طرح اعلام کنم باید بگویم اجرای پروتکل الحاقی هیچ مشکلی را در روند برنامه غنی سازی ایجاد نمی کند، اما عدم اجرای آن باعث تردید و ابهام نسبت به برنامه هسته ای ایران خواهد شد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شوراها تأیید شده است
وزارت کشور اعلام کرد: پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیئت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان بر اساس مواد ۳۰ تا ۳۴ و ۵۲ قانون انتخابات، تأیید شد.

شاهین محمد صادقی اعلام کاندیداتوری کرد
مسئول سابق سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در نشستی خبری از قصد خود برای کاندیداتوری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری خبر داد.

تاکید دبیرکل حزب موتلفه بر حمایت از رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: اگر آیت الله رئیسی برای انتخابات حاضر شود، وحدت جمعی حول محور وی حفظ خواهد شد و حزب موتلفه تیم خود را به او عرضه می کند.

واکنش امام جمعه آبادان به خبر تزریق واکسن کرونا
امام جمعه آبادان در پی شایعه دریافت واکسن کرونا گفت: تا الان هیچ گونه واکسنی نزدم و قطعا نخواهم زد تا افراد اولویت دار استفاده کنند. 


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید