اکونومی نیوز / سیاسی

اصولگرایان مستعد ظهور یک فرقه خوارج گونه هستند طرح رئیس جمهور نظامی دیگر کاربرد ندارد

کد خبر 68120 1399-09-11 12:02
زمان تقریبی مطالعه 16دقیقه
نماینده تهران در مجلس دهم گفت: حسی که از مردم القا می شود این است که جامعه تغییر محسوسی نسبت به انتخابات اسفند ۹۸ پیدا نکرده و امیدواری بین مردم ایجاد نشده است.
اصولگرایان مستعد ظهور یک فرقه خوارج گونه هستند طرح رئیس جمهور نظامی دیگر کاربرد ندارد


 قرار گرفتن ترامپ در راس قدرت در آمریکا و خروج این کشور از برجام و مجموع اتفاقات پیش آمده در ۴ سال اخیر، مشکلات ریز و درشتی را برای کشور ایجاد کرده است. با وجود تاکید مسئولان بر خودکفایی اقتصادی اما تحریم های سخت آمریکا علیه ملت ایران حتی بر سلامت آنها نیز تاثیرگذار بوده است. به طوری که تحریم های دارویی که نقض استانداردهای حقوق بشری نیز به شمار می روند سایه نگرانی بر سلامت بسیاری از هموطنانمان انداخته است. تحریم های ظالمانه، کرونای تمام نشدنی، درگیری های بی فایده سیاسی و ... نوعی دلسردی بر زندگی مردم وارد کرده است که بخشی از این دلسردی را در مشارکت پایین انتخابات مجلس شورای اسلامی دیدیم. 
بعد از انتخابات آمریکا و روی کار آمدن بایدن، برخی امیدوارند با برگشت امریکا به برجام کمی وضعیت بهتر شود. هر چند عده ای تاکید می کنند که بایدن با ترامپ تفاوتی ندارد و مسیر آمریکا همانی خواهد بود که در حال حاضر وجود دارد ...
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس دهم معتقد است مهم ترین دغدغه فعالان سیاسی و مسئولان باید القای امید بین مردم باشد و اگر وضعیت به همین شکل پیش برود باید شاهد تکرار حضور کمرنگ در انتخابات ۱۴۰۰ باشیم. در عین حال او رفتارهای برخی نمایندگان را عوامفریبانه و تقابل با دولت را بی فایده می داند. صادقی معتقد است هدف این نمایندگان انتخابات ۱۴۰۰ است به طوری که حتی پس از تذکر دوباره رهبر انقلاب باز هم حجم حملاتشان به دولت را کاهش نداده اند. مشروح گفتگو با محمود صادقی را در ادامه می خوانید: 
 آقای صادقی؛ مدت کوتاهی از انتخابات آمریکا می گذرد. این انتخابات به صورت عجیبی از سوی مردم کشورمان دنبال شد به طوری که با جزئیات آن را پیگیری می کردند. انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا برخی از مردم را به آینده روابط ایران و آمریکا و بهبود شرایط اقتصادی امیدوار کرده است. به نظر شما این امیدواری منطقی هست؟ آیا ِمی شود به انتخاب یک رئیس جمهور دموکرات در راس قدرت در ایالات متحده دل بست در حالی که نقطه شروع تحریم های ظالمانه علیه کشورمان از همین اردوی دموکرات ها کلید خورده است.
جامعه ما خیلی سیاسی شده و گاهی بعضی از مسائل و اظهارنظرها حساسیت ایجاد می کند. واقعیت این است که تحولات سیاسی همه دنیا بر کشور اثر می گذارد. حتی انتخابات ترکیه هم بر مسائل کشور ما اثر می گذارد. هر تغییری در همه کشورهایی که به نوعی در ارتباط با ما هستند روی مسائل کشور اثرگذار هستند و نمی شود این موضوع را انکار کرد.  به خاطر نوع ارتباطی که ما با امریکا داریم طبیعی است که اتفاقات سیاسی آنجا روی برخی مسائل کشورمان اثرگذار باشد. هرچند ما همیشه گفته ایم که سیاست ایران مستقل است و البته این یکی از دستاوردهای مهم انقلاب ماست که منتظر اشارات پایتخت های کشورهای خارجی خصوصا ابرقدرت ها نیستیم اما به  هر حال تحولات کشورها تاثیرگذار است. خصوصا در امریکا که دو حزب اصلی وجود دارد و قدرت  در بین این دو حزب جا به جا می شود. البته این دو حزب در راهبردها تقریبا مشترک هستند اما در تاکتیک ها روش های آنها متفاوت است.
در نظر هم داشته باشیم که تحریم های فلج کننده علیه ایران در زمان دموکرات ها و آقای اوباما شکل گرفت و در آن زمان همین آقای بایدن، معاون اوباما بود. اما در هر حال تاکتیک های آنها به گونه ای بود که ما توانستیم با آمریکا به یک توافقی دست پیدا کنیم. توافقی که با لحاظ همه شرایط، توافق برد_ برد بود. ممکن است یک چیزهایی را از دست داده باشیم اما به هر حال و با همه مباحثی که منتقدان برجام مطرح می کنند، یک امتیازاتی را هم به دست آوردیم که مهمترین آنها لغو ۶ قطعنامه شورای امنیت است. این حداقل دستاورد برجام است. بسته شدن پرونده خطرناک پی ام دی دیگر دستاورد مهم توافق برجام بوده است. اما در ادامه و بعد از آمدن ترامپ و عهدشکنی های او این توافق با مشکل مواجه شد.
البته ترامپ فقط در مواجهه با ایران عهدشکنی نکرده است . او از معاهده بین المللی آب و هوایی پاریس هم بیرون رفت. او فکر می کند فقط باید به منافع اقتصادی ملی آمریکا توجه کند و حقوق دیگر کشورها مهم نیست. مثلا در ارتباط با چین و برخی کشورهای اروپایی هم عهدشکنی کرده است. یکی از این کارهایش هم خروج از برجام بوده است. هرچند که کشورهای اروپایی نمی خواستند برجام در تنگنا قرار بگیرد اما به خاطر همان هژمونی آمریکا که ما به آن نظام سلطه یا همان استکبار می گوییم اروپایی ها نتوانستند در برابر خروج آمریکا خیلی موثر عمل کنند. مثلا اینستکس  که برای گشایش در نظام مالی ما بود، نتوانست کارایی زیادی داشته باشد.
اما بایدن چندین بار در تبلیغات انتخاباتی اش به صراحت گفته که به برجام برمی گردد  و طبیعی است که چنین موضعی باعث توجه مردم کشور ما به انتخابات آمریکا بشود. مثلا تاثیرات فوری این انتخاب را روی بازارهای مالی و ارز دیدیم. هر چند که باید از این بابت تاسف خورد اما به هر ترتیب یک واقعیتی است که وجود دارد. حتی وقتی ترامپ باخت را نپذیرفت روی بازارهای مالی ما اثر گذاشت و باعث شد سرعت ریزش ارز کمتر شود. متاسفانه این تاثیر وجود دارد چه خوشمان بیاید چه بدمان بیاید. حالا ممکن است برخی به دولت روحانی انتقاد کنند که سرنوشت کشور را به انتخابات آمریکا گره زده است که روی همین هم بحث است که چه کسانی باعث این اتفاق شدند. می شد به اینجا نرسید. هر چند که مذاکره تصمیم مجموعه نظام بود.
انتخابات به هر حال تاثیرگذار است. بعد روانی این مسائل را نباید نادیده گرفت. وقتی آقای روحانی هم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد هنوز هیچ کاری را شروع نکرده بود اما تورم سیر نزولی پیدا کرد. حتی نرخ  ارز کمتر شد تا حدی که برای بانک مرکزی کمی نگرانی ایجاد کرد. بعد روانی و افکار عمومی در این حد در کشور ما مهم و تاثیرگذار است.
در زمان جنگ خطبه نماز جمعه ای که آقای هاشمی رفسنجانی می خواند روی قیمت نفت تاثیر می گذاشت حالا چه برسد به انتخابات و عوض شدن دولت ها. خصوصا این انتخابات در آمریکا که خیلی دو قطبی شده و برای همه کشورها مهم بود. 
ما به جای انکار واقعیت ها باید واقعیت ها را مدیریت کنیم. جناح بازی را کنار بگذاریم و با همگرایی مسئولان از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببریم. خصوصا اینکه این روزها مردم احساس رهاشدگی می کنند و فکر می کنند حاکمیت به فکر حفظ قدرت خودش است و کاری به مردم ندارد. ما اگر رفاه و آسایش و زندگی مردم را از امنیت و اقتدار نظام جدا کنیم کار خیلی خطرناکی کرده ایم. ما باید از هر فرصتی استفاده کرده و رنج مردم را کمتر کنیم.
چگونه نظام و به ویژه دولت می تواند از این فرصت استفاده کند و شرایط را کمی تغییر دهد. خصوصا اینکه در سیاست خارجی و ارتباط با آمریکا حساسیت زیادی وجود دارد؟ 
بنده نمی توانم الان نسخه ای را برای این کار بپیچم. شرایط بسیار پیچیده است و مجموعه حاکمیت باید در این مورد همگرایی داشته باشند. مهم این است که نباید زیاد ذوق زده بشویم و البته دچار نا امیدی و دق مرگی هم نشویم. الان برخی افراد ذوق زده شده اند و برخی جناح ها هم دچار دق مرگی شده اند. من نمی دانم چگونه می شود از رفتن قاتل شهید سلیمانی ناراحت بود. برای من خیلی عجیب است که برخی از باخت کسی که دستور ترور شهید سلیمانی را داده است غمگین شدند. 
دیده ام که برخی دوستان اصولگرا طوری رفتار می کنند انگار آنها شکست خورده اند و تاثیرگذاری انتخابات آمریکا را انکار می کنند در حالی که خودشان بیشترین تاثیر را پذیرفته اند. خب اگر انتخابات آمریکا اثرگذار نیست پس دلیلی هم برای ناراحتی نیست.
البته ما می دانیم هر دوی اینها اجزای نظام سلطه هستند. اما هنر این است که ما از فرصت های پیش آمده و شکاف های بین آنها استفاده کنیم.
اینکه داد بزنیم رئیس جمهور باید اعدام شود و برجام را باید آتش زد و چنین مسائل سطح پایینی که هنر نیست، هنر آن است که بر اساس ۳ اصل عزت، حکمت و مصلحت عمل کنیم و از شکاف های همین نظام سلطه استفاده کنیم.
دولت هم باید از لاک محافظه کاری در دیپلماسی خارج شود و از دستاوردهایش با قدرت دفاع کند. معتقدم اجزای دولت از دستاوردی که داشته اند شجاعانه دفاع نمی کنند. خصوصا وزارت خارجه. باید از این دستاورد (توافق هسته ای) با شجاعت و صراحت دفاع کند.
در نظر داشته باشید دولت هم کم قدرت ندارد. درست است که حرف از دولت موازی و امثال آن به میان می آید اما به هر حال رئیس جمهور اقتدار دارد و حرف هایش تاثیرگذار است. من جایی گفتم درست است که مجلس افول کرده اما همان تریبونی که در اختیار من نماینده هست فرصت مهم و تاثیرگذاری است.
آقای ظریف بعد از انتخابات آمریکا شروع خوبی داشت. خصوصا آن توییتی که خطاب به کشورهای منطقه نوشت چرا که ما باید به کشورهای منطقه سیگنال روشن بدهیم. بخشی از تقصیر ارتباط کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی، انفعال ما بوده است.
ما نباید اجازه دهیم ایران را به عنوان یک تهدید برای کشورهای منطقه جلوه دهند. در عین حال باید از زبان مردم حرف بزنیم نه از زبان حاکمیت. این مردم هستند که صاحب حاکمیت اند. چرا رنج مردم را نمی بینیم. حالا آنهایی که حرف های پوپولیستی می زنند به کنار اما دولت باید به رنج مردم توجه کند. چه دلیلی دارد مردم سرمایه هایشان را در بورس بگذارند و یک باره دولت پشتشان را خالی کند. مسائل کشور باید خیلی شفاف بیان شود.
در هر حال نباید مسیر برگشت آمریکا به برجام را سد کنیم و نباید هم فراموش کنیم که این آمریکاییها بودند که از توافق یا معامله خارج شده اند خود آنها آنها باید برگردند.
 نباید مسیر برگشت آمریکا به برجام را سد کنیم و نباید هم فراموش کنیم که این آمریکاییها بودند که از توافق یا معامله خارج شده اند خود آنها آنها باید برگردند
وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین اظهارات خود با کنایه به برخی اصولگرایان و تندروها تاکید کرده است که آقایان صراحتا گفته اند اگر ترامپ انتخاب می شد، پیروزی ما در انتخابات ۱۴۰۰ قطعی بود؛ ولی الان [این قطعیت] زیر سؤال رفته است. همچنین آقای ظریف گفته اند اینکه ما انتخابات مان را براساس اتفاقی در خارج از ایران برنامه ریزی کنیم، بد است. شما چقدر احتمال می دهید که ناراحتی برخی آقایان از شکست ترامپ به خاطر تاثیری است که ممکن است در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ داشته باشد؟ حتی تاثیر از این جهت که شاید شوقی در مردم برای مشارکت بالا ایجاد شود. 
به نظر من انتخابات آمریکا خیلی اثر تعیین کننده ای در انتخابات ما ندارد و البته بی تاثیر هم نیست. البته این هیجان و نگرانی برخی از طیف های اصولگرا را که می بینیم احساس می شود آنها خودشان را در انتخابات ۱۴۰۰ از پیش باخته می دانند در حالی که خیلی تعیین کننده نیست. چرا که مردم متوجه شدند یک رئیس جمهور چقدر در سیاست خارجی قدرت دارد.  نا امیدی که مردم در انتخابات اسفند ۹۸ از خودشان نشان دادند اگر بخواهد به امیدواری تبدیل شود نیاز به یک محرک پر قدرت دارد.
انتخابات مجلس شورای اسلامی در واقع رقابت اصولگرایان با یکدیگر بود. آیا اصلاح طلبان گزینه مطلوبی دارند که در صورت تایید و مشارکت مردم پیروز انتخابات شود. 
تحولات چند ماه آینده خیلی مهم است. اینکه چه مقدار مجموعه حاکمیت از این فرصت استفاده کند. اما بخش قابل توجهی از مردم از این محرک های مقطعی عبور کرده اند و برای شرکت در انتخابات باید محرک قدرتمندی وجود داشته باشد. بخشی از مردم ناامید هستند. البته عملکرد آقای روحانی هم در بعضی جاها مناسب نبوده است و باعث ناامیدی مردم شده است. عملکرد آقای ظریف هم ایده آل نبوده است. وقتی ایشان با زبان الکن از دستاورد خودش (برجام) دفاع می کند، به مردم ناامیدی القا می شود. آقای ظریف باید در مجلس محکم حرف بزند و از چیزی نترسد. نهایت کار استیضاح شود، خب بشود. اتفاقا استیضاح را باید فرصتی برای حرف زدن دانست. مردم انتظار داشتند ظریف محکم و قاطع تر از برجام دفاع کند. این موارد باعث شده است که مردم نخواهند یکبار دیگر همه تخم مرغ هایشان را در سبد یک نفر یا دولت بگذارند.
شاید انتظارات از دولت برآورده نشده و بخشی از ناامیدی موجود در جامعه همانطور که جنابعالی گفتید برآمده از نوع مدیریت دولت باشد اما به نظر می رسد رفتار نمایندگان مجلس که با انواع وعده ها روی کار آمدند اما وقت زیادی از را صرف درگیری و حاشیه با دولت می کنند هم بی تاثیر نبوده است. نطق ها و اظهارنظرهای نمایندگان مجلس علیه دولت کار را به جایی رساند که رهبر معظم انقلاب دو بار به آنها تذکر دادند و بار دوم به صراحت هشدار دادند که نباید مسئولان را تخریب کرد. اما می بینیم همچنان برخی نمایندگان با حرارت به دولت حمله می کنند؟ 
بله کاملا درست است و این رفتارهای هیجانی سیاسی در تزریق ناامیدی کاملا تاثیرگذار است. مهمترین دلیل رفتار نمایندگان تندرو این است که این مجلس برای بردن انتخابات ۱۴۰۰ آمده است. خیلی از نمایندگان هم گفته اند خیلی از طرح ها را گذاشتیم بعد از دولت دوازدهم مطرح کنیم.
اخیرا آقای مسیح مهاجری در مطلبی میزان ولایت پذیری عده ای که اکنون ادعای ولایت پذیری دارند را با میزان ولایت پذیری در دهه ۶۰ مقایسه کرده اند. درست است که برخی الان می گویند که ما ولایت فقیه را قبول داریم اما ولایت بر فقیه را قبول دارند نه ولایت فقیه را. در دهه شصت هم در مباحث پیش آمده درباره دولت مهندس موسوی، عده ای مخالف دولت بودند تا امام(ره) پیغام دادند که دولت باید کارش را بکند و حمایت می کردند از دولت موسوی. تا آنجا که اوامر ولایت فقیه را (مولوی_ ارشادی) کردند. به نظر من الان هم چنین شرایطی است. یعنی یک جاهایی می گویند اوامر ولایت فقیه الزام آور است و یک جایی دیگر می گویند ارشادی است و الزام آور نیست. به این خاطر است که معتقدم طایفه اصولگرایان مستعد ظهور یک فرقه خوارج گونه است.
کرونا چقدر در به وجود آمدن این ناامیدی در مردم موثر بوده است؟
کرونا حتما موثر بوده ؛ در همه دنیا موثر بوده است. مردم احساس نوعی رهاشدگی در مساله کرونا دارند. مجلس هم که بیشتر دنبال شعار و بهره برداری سیاسی از موضوع کروناست.
به نظر می رسد پاسخ شما درباره سرنوشت انتخابات یک گزاره واحد است؛ مشارکت حداقلی مردم در انتخابات ... 
پاسخ من ممکن است باعث ناامیدی شود. حسی که از مردم القا می شود این است که جامعه تغییر محسوسی نسبت به انتخابات اسفند ۹۸ پیدا نکرده و امیدواری بین مردم ایجاد نشده است.
اصلاح طلبان در برخی انتخابات هایی که موجی از ناامیدی در جامعه وجود داشته با تصمیم درست سبب مشارکت حداکثری مردم شده اند و پیروزی در انتخابات را به دست آورده اند. با توجه به این شرایط آیا اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰ تصمیمی گرفته اند؟
الان مهمترین چالش و نگرانی و دغدغه اصلاح طلبان همین نکته ای است که شما در این سوال مطرح کردید. اینکه چگونه می توان به مردم امید تزریق کرد. البته هنوز به جمع بندی خاصی هم نرسیده اند. با این همه تمایل به شرکت فعال در انتخابات کماکان گزاره مطرح شده و موجود بین اصلاح طلبان است. روی مشارکت فعال اتفاق نظر وجود دارد و اساسا یک راهبرد است. اما برای تحقق این مهم چند عامل باید وجود داشته باشد. از جمله، وجود کاندیدای در تراز اصلاح طلبی و دارای برنامه راهگشا و اثرگذار به طوری که مردم را متقاعد کند و البته دارای پایگاه اجتماعی باشد. اصلاح طلبان دیگر کاندیدای نیابتی نخواهند داشت، کاندیدایی که نتوانیم عملکرد او را تضمین کنیم.
و اگر این کاندیدا رد صلاحیت شد ...
هنوز درباره این وضعیت تصمیم خاصی گرفته نشده است.
نظر شخص شما چیست؟ اگر کاندیدای قابل قبول در میان اصلاح طلبان تایید صلاحیت نشد در انتخابات شرکت می کنید؟ 
در انتخابات شرکت می کنیم اما کاندیدا معرفی نمی کنیم. در واقع دیگر کاندیدا نداریم و در نتیجه تکلیف نداریم و موضع تشکیلاتی دیگر نداریم. به قول معروف آتش به اختیار می شویم و هرکسی خودش تصمیم می گیرد رای بدهد یا نه.
نظرتان درباره ایده حضور نظامی ها در انتخابات از سوی برخی اصولگراها چیست؟ به نظر شما حضور نظامی ها می تواند برای مدیریت کشور مفید باشد؟
من فکر می کنم نظریه حضور نظامی ها در پارادایم ترامپ قابل طرح بود نه بایدن. چرا که ترامپ به انجام کارهای غیر منتظره مشهور بود. بنابراین حضور بایدن باعث می شود که گزینه کاندیدای نظامی کنار رود. در واقع دموکرات ها ممکن است تهدید امنیتی برای نباشند.
یعنی گزینه دیپلمات می تواند مفید باشد. مانند آقای لاریجانی، ظریف و ...
روی این گزینه ها نظری ندارم ... 
آقای صادقی؛ به تازگی سخنگوی قوه قضاییه از محاکمه افرادی نام برد که برای گرفتن تایید صلاحیت، کاندیداها را سرکیسه می کردند و از آنها پول می گرفتند و البته تاکید کردند که این محکومان هیچ ربطی به شورای نگهبان ندارند. اولین کسی که این موضوع را مطرح کرد شما بودید و در نامه ای به رئیس قوه قضاییه خواستار رسیدگی به این موضوع شدید. نظرتان درباره محاکمه این افراد چیست؟
وقتی من چنین موردی را اعلام کردم یکی از اعضای شورای نگهبان با طعنه گفت یک نماینده ای هرچیزی را که شب خواب می بیند، صبح روز بعد توییت می کند. حالا می بینیم که این موضوع صحت داشته است. البته نگاه من اصلاحی است و دنبال اصلاح امور هستیم. الان هم از رئیس قوه قضاییه تشکر می کنم. البته انتظار داشتیم سخنگوی قوه قضاییه گزارش را زودتر اعلام می کردند. هر چند رای بدوی است. مثلا ببینید آقای اسماعیلی به یکی از متهمان که عضو دولت بود اشاره کرد و گفت یکی از متهمان در استانداری تهران است اما به کسانی دیگر اشاره نکرد. این موضوع برای کسی که در دستگاه قضایی کار می کند و باید کاملا بی طرفانه حرف بزند، زیاد جالب نیست. اما بالاخره باید جزئیات این موضوع مطرح شود. آقای اسماعیلی در قسمتی از سخنانش گفت عجیب است که برخی نمایندگان مجلس چقدر ساده لوح هستند که حاضر می شوند مبالغی را برای گرفتن تایید صلاحیت به کلاهبرداران بدهند. اما من می گویم کاندیداهای مجلس اصلا ساده لوح نیستند. لابد به کسی اعتماد داشته اند و لابد خاطرشان از مسائلی راحت بوده است و تا تضمین نگیرند که پول نمی دهند. به این خاطر هم من انتظار دارم قوه قضاییه مسائل مربوط به این پرونده را روشن تر اعلام کند.
آقای دکتر ممنون از توضیحاتتون ؛ با توجه به ترور شهید محسن فخری زاده اگر موافق باشید کمی از موضوع انتخابات فاصله بگیریم و به این موضوع مهم بپردازیم. همانطور که در جریان هستید تروریست های کوردل، دانشمند هسته ای و دفاعی کشورمان را ترور کردند. نظر شما درباره این ترور ناجوانمردانه چیست؟ من هم از طرف خودم و هم به عنوان دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها این ترور وحشیانه را محکوم می کنم. این ترور نشانگر عمق شرارت دشمنان ایران و جمهوری اسلامی است. دشمنان از یک طرف می خواهند در مسیر تقویت قدرت دفاعی ایران اخلال ایجاد کنند و چهره ها و شخصیت هایی که در قدرت بازدارندگی و دفاعی ایران نقش کلیدی دارند را هدف قرار می دهند و از طرف دیگر در شرایطی که با تغییرات ناشی از انتخابات امریکا زمینه برای کاهش تنش ها در روابط بین المللی ایران فراهم می شود می خواهند جلوی کاهش تنش ها را بگیرند و زمینه را برای شعله ور شدن تنش و درگیری فراهم کنند و این هدف شرورانه ای است. هرکسی مسئول این ترور وحشیانه است به دنبال به هم زدن چشم انداز کاهش تنش های ایران در عرصه بین المللی است. البته بنابرگفته برخی مسئولان از جمله آقای ظریف نشانه هایی از رد پای رژیم صهیونیستی در این اتفاق دیده می شود. در هر حال پیداست که هدف شوم آنها افزایش تنش های ایران در عرصه بین المللی است. نکته تلخی که پس از این ترور با آن روبرو شدیم حمله به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان بود. این موضوع اینقدر پررنگ است که آقای سلیمی نمین در گفتگویی هشدار داده و تاکید کرده است اختلاف آفرینی های داخلی حتی ضایعه تأسف بارتری نسبت به خود ترور این شهید است.  من هم معتقدم نباید این موضوع دستمایه رقابت های سیاسی شود. چرا که شهادت دکتر فخری زاده مانند شهادت سردار سلیمانی می تواند باعث تقویت وحدت و همدلی ملی شود. اما کسانی بدون توجه به این ظرفیت مهم و تنها به دلیل تعصب جناحی و قبیله ای می خواهند این اتفاق را دستاویز تعصب جناحی خود کنند و این حادثه تلخ را به توافق هسته ای و برجام ربط می دهند. در حالی که رشته ترورهای دانشمندان هسته ای ما سال ۸۸ شروع شده است و سال ها قبل از برجام چند دانشمند هسته ای کشورمان مورد هدف شوم تروریست ها قرار گرفتند. بنابراین ربط دادن این اتفاق به برجام نوعی مغلطه است. من به همه طیف های سیاسی توصیه می کنم که نگذارید خون پاک این شهیدان دستاویز دعواهای جناحی شود. چنانچه این شهید عزیز خود یک شخصیت علمی و دانشگاهی و اخلاقی و فراجناحی داشت. باید این انزجار را متوجه دشمنان کنیم و نه صرف تفرقه انگیزی در داخل.  
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | حسن روحانی | بورس | ایران | آمریکا | نفت | بازار | بانک | بانک مرکزی |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید