صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / انرژی

اوپک نگران تصمیم اوپک پلاس نفت ۴۰ دلاری بودجه قابل دفاع است

کد خبر 68108 1399-09-11 11:39
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر نفت گفت: نگرانی اصلی اعضای اوپک از نحوه همکاری اعضای غیراوپک است.
اوپک نگران تصمیم اوپک پلاس نفت ۴۰ دلاری بودجه قابل دفاع است


بیژن زنگنه شامگاه دوشنبه (دهم آذرماه) پس از برگزاری یکصدوهشتادمین نشست اوپک، در جمع خبرنگاران گفت: در نشست امروز، بحث تمدید توافق کاهش تولید روزانه هفت میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه ای مطرح بود که اگرچه بعضی از اعضای اوپک گلایه هایی مبنی بر مراعات نشدن تصمیم های پیشین ازسوی بعضی از اعضا داشتند، اما در اوپک اجماع نسبی وجود دارد و این گلایه ها آن طور نبود که بتواند مانع تصمیم برای تمدید توافق کنونی شود. نگرانی اصلی اعضای اوپک از نحوه همکاری اعضای غیراوپک است.
وی با بیان اینکه برای بیشتر اعضای اوپک مشکل خواهد بود بدون همراهی غیراوپک، چنین تصمیمی بگیرند، افزود: نشست اوپک برای تنفس تعطیل و ادامه آن به نشست فردای اوپک پلاس موکول شد. آنچه مهم است اینکه مذاکره کنیم و حوصله داشته باشیم تا به نتیجه برسیم.
زنگنه گفت: مسئله روسیه و قزاقستان مطرح است. نظر قزاقستان این است که کاهش تولید ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه ای ادامه نیابد و بر اساس همان توافق پیشین، سطح کاهش تولید به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
وزیر نفت درباره اینکه موضع ایران در این زمینه چه خواهد بود، عنوان کرد: ما با آنچه تصمیم بیشتر اعضا باشد، موافقیم.
به گفته این مقام مسئول اگرچه واکسن های امیدهایی ایجاد کرده و اگرچه پیش بینی ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی بلوک های اقتصادی در سال آینده مثبت خواهد شد و از منهای ۴ به مثبت ۴ درصد می رسد، اما وضع بازار همچنان شکننده و عرضه نسبت به تقاضا زیاد است، بنابراین احتیاط اوپک در چنین شرایطی معقول است.
وی درباره قیمت نفت در بودجه هم گفت: برآورد دولت ۴۰ دلار برای هر بشکه است که این رقم از نظر ما هم قابل دفاع است.
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره نحوه بازگشت ایران به بازار نفت پس از تحریم، گفت: همان طور که پیش تر هم گفته ام، تا زمانی که تحریم ها برجاست، درباره مباحث مربوط به تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم.
یکصدوهشتادمین نشست اوپک دیروز (۱۰ آذرماه) برگزار و تصمیم گیری درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به نشست امروز با کشورهای غیرعضو اوپک موکول شد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی