اکونومی نیوز / اجتماعی

کروناویروس از راه بینی، مغز را آلوده می‌کند

کد خبر 68098 1399-09-11 11:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
محققان دانشگاه "چریته"(Charité) آلمان در مطالعه اخیرشان نشان داده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند پس از استنشاق از طریق بینی و گیر افتادن در مخاط بینی به مغز انسان برسد.
کروناویروس از راه بینی، مغز را آلوده می‌کند


این اولین داده ثابت شده مبنی بر این است که ویروس کرونا می تواند سلول های عصبی مغز را از طریق مسیر مخاطی آلوده کند.
در طول دوره شیوع بیماری کووید_۱۹ مشخص شده است که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نه تنها باعث مشکلات تنفسی می شود بلکه برای فرد مبتلا مشکلات عصبی نیز ایجاد می کند.
به عنوان مثال از هر سه فرد مبتلا به کووید_۱۹ یک نفر علائمی مانند از دست دادن حس بویایی یا چشایی، سردرد، خستگی، سرگیجه و حالت تهوع را گزارش می کند.
دانشمندان در آلمان ۳۳ بیمار را که در اثر کووید_۱۹ جان خود را از دست داده بودند را کالبدشکافی کردند و مخاط پشت بینی (بالای دهان جایی که گلو به حفره بینی می پیوندد) و همچنین نمونه هایی از بافت مغز افراد را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.
محققان بیشترین مقدار مواد ژنتیکی ویروس کرونا را در مخاط حفره بینی افراد مشاهده کردند اما پروتئین های میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که از ویروس بیرون زده و به گیرنده های انسان می چسبند تا سلول ها را آلوده کنند در مغز آنها نیز یافت شد.
دکتر "فرانک هپنر"(Frank Heppner) یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: به نظر می رسد ویروس پس از ورود به درون دستگاه بویایی مخاط، از اتصالات آناتومی سیستم عصبی مانند عصب بویایی برای رسیدن به مغز استفاده می کند.
به عنوان بخشی از تحقیقات، محققان موفق به ثبت اولین تصویر میکروسکوپی الکترونی از ذرات کروناویروس سالم در مخاط شدند. با این حال، دقیقاً چگونگی رسیدن ویروس از این نقطه به مغز هنوز ناشناخته است و تحقیقات بیشتری برای حل این معما لازم است.
دکتر "هلنا رادبروچ"(Helena Radbruch) یکی از محققان این مطالعه گفت: داده های ما نشان می دهد که ویروس از یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر حرکت می کند تا به مغز برسد اما با این حال احتمال دارد که ویروس از طریق رگ های خونی نیز منتقل شود زیرا شواهدی از حضور ویروس در دیواره رگ های خونی مغز نیز یافت شده است.
توانایی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای آلوده سازی مغز در بین ویروس ها منحصر به فرد نیست زیرا تبخال، آنفلوآنزا و هاری همه از طریق مسیرهای خاصی به مغز می رسند.
در این مطالعه سلول های ایمنی در مایع مغزی نیز شناسایی شده است که پس از عفونت فعال می شوند.
پروفسور هپنر گفت: از نظر ما وجود ویروس در سلول های عصبی مخاط بویایی توضیح خوبی در مورد وجود علائم عصبی مانند از دست دادن حس بویایی یا چشایی در بیماران است.
پروفسور هپنر افزود: گزارش شده وجود ویروس در چنین مناطق بحرانی مغز می تواند باعث هذیان در برخی از بیماران شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Neuroscience" منتشر شده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ویروس |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


شهروندان منطقه یک از مراجعه حضوری به شهرداری خودداری کنند
بنابر اعلام روابط عمومی شهرداری منطقه یک، محدودیت رفت و آمد کارکنان و شهروندان به ساختمان های اداری این شهرداری اجرا شده و شهروندان از مراجعه حضوری به این ساختمان خودداری کنند.

دستگیری ۳۰ متهم فراری/ تذکر به ۳۴۰۰ واحد صنفی
فرمانده انتظامی پایتخت گفت: در این مرحله از طرح رعد به ٨٣۴ پرونده رسیدگی شد و ۳۰ نفر از متهمان فراری دستگیر و ارزش اموال مکشوفه از این تعداد پرونده، ۹ میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان است.

بایگانی های راکد و اسناد قوه قضائیه ساماندهی می شود
پیش‌نویس آئین‌نامه ساماندهی بایگانی‌های راکد، اسناد و مدارک قوه قضائیه، پس از تدوین نهایی در معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه به حوزه ریاست دستگاه قضائی ارسال شد.

یکی دیگری از اعضای شورای شهر تهران استعفا داد
حسن خلیل آبادی نامه استعفای خود را به رئیس شورای شهر تهران ارسال کرده و خواستار کناره گیری از شورا شده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید