اکونومی نیوز / اجتماعی

کروناویروس از راه بینی، مغز را آلوده می‌کند

کد خبر 68098 1399-09-11 11:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
محققان دانشگاه "چریته"(Charité) آلمان در مطالعه اخیرشان نشان داده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند پس از استنشاق از طریق بینی و گیر افتادن در مخاط بینی به مغز انسان برسد.
کروناویروس از راه بینی، مغز را آلوده می‌کند


این اولین داده ثابت شده مبنی بر این است که ویروس کرونا می تواند سلول های عصبی مغز را از طریق مسیر مخاطی آلوده کند.
در طول دوره شیوع بیماری کووید_۱۹ مشخص شده است که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نه تنها باعث مشکلات تنفسی می شود بلکه برای فرد مبتلا مشکلات عصبی نیز ایجاد می کند.
به عنوان مثال از هر سه فرد مبتلا به کووید_۱۹ یک نفر علائمی مانند از دست دادن حس بویایی یا چشایی، سردرد، خستگی، سرگیجه و حالت تهوع را گزارش می کند.
دانشمندان در آلمان ۳۳ بیمار را که در اثر کووید_۱۹ جان خود را از دست داده بودند را کالبدشکافی کردند و مخاط پشت بینی (بالای دهان جایی که گلو به حفره بینی می پیوندد) و همچنین نمونه هایی از بافت مغز افراد را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند.
محققان بیشترین مقدار مواد ژنتیکی ویروس کرونا را در مخاط حفره بینی افراد مشاهده کردند اما پروتئین های میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که از ویروس بیرون زده و به گیرنده های انسان می چسبند تا سلول ها را آلوده کنند در مغز آنها نیز یافت شد.
دکتر "فرانک هپنر"(Frank Heppner) یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: به نظر می رسد ویروس پس از ورود به درون دستگاه بویایی مخاط، از اتصالات آناتومی سیستم عصبی مانند عصب بویایی برای رسیدن به مغز استفاده می کند.
به عنوان بخشی از تحقیقات، محققان موفق به ثبت اولین تصویر میکروسکوپی الکترونی از ذرات کروناویروس سالم در مخاط شدند. با این حال، دقیقاً چگونگی رسیدن ویروس از این نقطه به مغز هنوز ناشناخته است و تحقیقات بیشتری برای حل این معما لازم است.
دکتر "هلنا رادبروچ"(Helena Radbruch) یکی از محققان این مطالعه گفت: داده های ما نشان می دهد که ویروس از یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر حرکت می کند تا به مغز برسد اما با این حال احتمال دارد که ویروس از طریق رگ های خونی نیز منتقل شود زیرا شواهدی از حضور ویروس در دیواره رگ های خونی مغز نیز یافت شده است.
توانایی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای آلوده سازی مغز در بین ویروس ها منحصر به فرد نیست زیرا تبخال، آنفلوآنزا و هاری همه از طریق مسیرهای خاصی به مغز می رسند.
در این مطالعه سلول های ایمنی در مایع مغزی نیز شناسایی شده است که پس از عفونت فعال می شوند.
پروفسور هپنر گفت: از نظر ما وجود ویروس در سلول های عصبی مخاط بویایی توضیح خوبی در مورد وجود علائم عصبی مانند از دست دادن حس بویایی یا چشایی در بیماران است.
پروفسور هپنر افزود: گزارش شده وجود ویروس در چنین مناطق بحرانی مغز می تواند باعث هذیان در برخی از بیماران شود.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Neuroscience" منتشر شده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ویروس |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


این غذاها را در هوای آلوده بخورید
آلودگی هوا تهدید کننده جدی سلامت است اما امکان رهایی کامل ازآن وجود ندارد؛می‌توانیم با توجه به نوع تغذیه و غذای مصرفی روزانه و استفاده بیشتراز مواد غذایی موثرتر،آسیب‌های وارده به بدن را به حداقل برسانیم.

وزارت بهداشت؛ در صورت واکسیناسیون به موقع، می‌توان به تابستان آرام خوش‌بین باشیم
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در صورت واکسیناسیون به موقع، می‌توان به تابستان آرام در سال آینده خوش‌بین باشیم

بارش برف و باران و وزش باد شدید در بیشتر مناطق کشور تهران برفی می‌شود
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در بیشتر مناطق کشور خبر داد و گفت: سامانه بارشی تا روز جمعه (۳ بهمن) در کشور فعال خواهد بود.

پرفروش‌ترین ماهی در پایتخت کدام است؟
شهریفارس نوشت: مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران با تأکید بر سرانه پایین مصرف انواع ماهی و آبزیان در تهران گفت: قزل‌آلا، پرفروش‌ترین ماهی در پایتخت است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید