اکونومی نیوز / تکنولوژی

هوش مصنوعی یک چالش ۵۰ ساله را حل کرد

کد خبر 68097 1399-09-11 11:32
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
محققان با استفاده از هوش مصنوعی چالش «تاشدگی پروتئین» را پس از ۵۰ سال بررسی و حل کردند.
هوش مصنوعی یک چالش ۵۰ ساله را حل کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، یک چالش علمی پس از ۵۰ سال با استفاده از هوش مصنوعی برطرف شد و اکنون تغییرات وسیعی در خصوص مبارزه با بیماری ها ایجاد می کند.
محققان سال ها با چالش «تاشدگی پروتئین» دست و پنجه نرم می کردند. تاشدگی پروتئین فرآیند فیزیکی است که طی آن یک زنجیره پروتئین ساختار سه بعدی بومی خود را بدست می آورد. ساختاری که معمولاً از نظر بیولوژیکی عملکردی سریع و قابل تکرار دارد. این  چالش در حقیقت عامل ایجاد پروتئین  بیماری های مختلف از سرطان تا کووید۱۹ است.
در همین راستا «دیپ مایند»، یک شرکت زیرمجموعه گوگل ادعا می کند برنامه هوش مصنوعی به نام «آلفا فولد» ساخته که می تواند فقط در چند روز چالش «تاشدگی پروتئین» را حل کند.
کارشناسان معتقدند این سیستم کارآمد تغییراتی بنیادین در شیوه درمان بیماری ها به وجود می آورد. در حال حاضر فقط ۲۰۰ میلیون پروتئین  شناخته شده هستند. اما شیوه کارکرد و فعالیت تعداد اندکی از آنها درک شده است. 
دیپ مایند در این پروژه با CASP۱۴گروهی از محققان همکاری کرد که از سال ۱۹۹۴ میلادی مشغول بررسی این چالش بودند.
 جان مولت مدیر این گروه می گوید: پروتئین ها مولکول های پیچیده ای هستند و ساختار سه بعدی آنها نقش مهمی در عملکردشان دارد. حتی تنظیمات ظریف این مولکول ها تاثیراتی فاجعه بار روی سلامت انسان ها دارد.
دیپ مایند در تست های آلفا فولد شکل اطراف دوسوم پروتئین ها را با دقت بالا و مشابه آزمایشگاه تعیین کرد. نتایج این تست ها به طور آنلاین منتشر شده است.
به گفته محققان این پروژه هنوز فعالیت های زیادی باید انجام داد مانند بررسی تشکیل پروتئین های پیچیده و شیوه واکنش آنها با دی ان ای.

کلمات کلیدی » درمان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


هوآوی Watch Fit ساعت هوشمندی برای جوانی و سلامت
سخت‌افزارساعت هوشمند هوآوی Watch Fit محصولی متفاوت از هوآوی است که با صفحه‌نمایش مستطیلی و قابلیت‌های بسیار به زودی در بازار ایران عرضه خواهد شد. در این مقاله با قابلیت‌های این ساعت هوشمند هوآوی بیشتر آشنا می‌شویم.

موبایل جدید ایسوس با سرعت شارژ ۶۰ وات به بازار می آید
موبایل جدید ایسوس باتری ۶ هزار میلی آمپری خواهد داشت و ظرفیت شارژ سریع آن ۶۰یا ۶۵ وات خواهد بود.

واکسن کرونای موسسه رازی وارد مرحله بالینی می شود
به گفته رئیس انستیتو پاستور واکسن موسسه رازی از هفته های آینده وارد مرحله بالینی می شود. همچنین واکسن مشترک با کوبا در بهمن ماه وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی می شود.

هواوی می تواند در توسعه ۵G برزیل سهیم شود
طبق گزارشی جدید دولت برزیل دیگر با مشارکت هواوی در توسعه اینترنت نسل پنجم این کشور مخالف نیست و این شرکت چینی می تواند در مناقصه های مربوطه شرکت کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید