اکونومی نیوز / سیاسی

یک نماینده مجلس: طرح امروز هیچ محلی برای شورای عالی امنیت ملی نگذاشته

کد خبر 68095 1399-09-11 11:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک نماینده مجلس گفت که طرح امروز هیچ محلی برای شورای عالی امنیت ملی نگذاشته و با اصول ۱۷۶، ۱۱۰ و ۷۵ قانون اساسی مغایرت دارد. اما قالیباف در جواب اظهار داشت که مجلس حق دخالت و تصمیم‌گیری در هر موضوعی را دارد.
یک نماینده مجلس: طرح امروز هیچ محلی برای شورای عالی امنیت ملی نگذاشته


غلامرضا نوری در جلسه صبح امروز (سه شنبه) مجلس و در جریان بررسی کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران با استناد به اصول ۷۵، ۱۱۰ و ۱۷۶ قانون اساسی در اخطاری گفت: طبق اصل ۱۷۶ به منظور تامین منافع ملی و پاسداری انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی، شورای عالی امنیت ملی با وظایفی تشکیل شده است اما ما امروز در قالب این طرح هیچ محلی برای شورای عالی امنیت ملی نگذاشته ایم حال این که این طرح یک تصمیم برای موضوعات فنی و اقتصادی نیست و تصمیمی ملی محسوب می شود.
وی ادامه داد: در قانون اساسی صراحتا وظایف شورای امنیت ملی پیش بینی شده است و موارد متعددی را ذکر کرده، تصمیم گیری در موضوعات مهم و حساس کشور به اتخاذ تصمیمات روزانه و ساعتی نیاز دارد و منوط کردن به پروسه طولانی خلاف ۱۷۶ قانون اساسی است، همچنین این طرح با اصول ۱۱۰ و ۷۵ قانون اساسی نیز مغایرت دارد.
محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار اظهار کرد: این اخطار را طبق اصل ۱۷۶ وارد نمی دانم چون ما در مجلس شورای اسلامی اختیار داریم و حق و وظیفه مجلس است که در هر موضوعی در کشور دخالت کرده و تصمیم گیری کند، این ذات مجلسِ در راس امور می باشد البته مهم این بوده که این طرح مغایرتی با قانون اساسی و شرع نداشته باشد.
وی یادآور شد: از همین رو به دوستان گفتم در بررسی این طرح اصول ۷۵، ۱۱۰ و ۱۷۶ را مدنظر داشته تا مغایرتی با قانون نداشته باشد. حتما این مسائل رعایت می شود ولی این که می گویید این موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و ما نباید دخالت کنیم وارد نیست. ما با رعایت قانون اساسی و شرع حتما دخالت می کنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


مجلس اعلای اسلامی عراق تحریم آستان قدس رضوی را محکوم کرد
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق اقدام آمریکا در تحریم آستان قدس رضوی را محکوم کرد و آن را تعدی آشکار به مقدسات مسلمین برشمرد.

خطبه فدکیه؛ تجلی گاه امام شناسی و سندی بر مظلومیت ائمه اطهار (ع)
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه خطبه فدکیه تجلی گاه علم حضرت زهرا (س) است گفت: خطبه فدکیه سراسر اصول علمی و توحیدی است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید