اکونومی نیوز / اجتماعی

شهردار نسبت به تخریب هویت فرهنگی تهران حساس نیست/ ۱۴ بنای ارزشمند تهران تخریب شده اند

کد خبر 68053 1399-09-11 10:37
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عضو شورای شهر تهران گفت: آثاری که به خاطرات فرهنگی ما را شکل می دهند در معرض تخریب هستند و شهردار که خودش معمار است همچنان نسبت به این اتفاقات با جدیت و شدت برخورد نمی کند.
شهردار نسبت به تخریب هویت فرهنگی تهران حساس نیست/ ۱۴ بنای ارزشمند تهران تخریب شده اند

به گزارش خبرنگار مهر، حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود در جلسه دویست و پنجاه و دوم شورای شهر در خصوص تخریب خانه زند نوابی به شهردار تذکر داد و گفت: این خانه یکی از آثار تاریخی شهر تهران در ضلع شمال شرقی میدان فلسطین که مربوط به دوره اول پهلوی است و به واسطه معماری خاصش مورد توجه است.
وی با ابراز تاسف از اینکه با وجود اینکه در زمان انجام تشریفات اداری ثبت، مالک نارضایتی خود را در خصوص ثبت ملی این ملک اعلام نکرده است، گفت: اما ۴ سال پس از ثبت مالک به دیوان عدالت اداری شکایت می کنند و دیوان رای به خروج را صادر می کند، با این استدلال که حفظ آثار ملی تنها بناهایی قابلیت ثبت دارد که تا پایان دوره زندیه ساخته شده اند گفت: دیوان عدالت اداری معمولاً در این‌گونه موارد به قانون "حفظ آثار ملی" مصوب آبان ۱۳۰۹ استناد می‌کند که شئون ملی را تنها لایق بناهایی می‌داند که تا اختتام دوره زندیه احداث شده باشند، حال آنکه قانون "ثبت آثار ملی" و تبصره آن که در آبان ۱۳۵۲ تصویب شده است، شان ملی را تنها به قدمت بنا تنزل نمی‌دهد. متاسفانه عمدتاً در آرا قضات محترم دیوان، اثر چندانی از توجه به قانون اخیر دیده نمی‌شود و تنها به قانون سال ۱۳۰۹ که به آثار دوره زندیه محدود است بسنده می‌کنند. حتی در صورت استناد به قانون سال ۱۳۵۲، بدون اینکه پرونده را به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع دهند، خود قاضی با توجه به اظهارات شاکی و مشتکی‌عنه و بدون تخصص میراثی، رای صادر می‌کند که عمدتاً نفع عمومی و هویت ملی در آن دیده نمی‌شود و بیشتر آراء به نفع مالکین بناهای تاریخی است.
نظری با اشاره به اینکه متاسفانه یه این بنای کجی از زمان ریاست رحیم مشایی گذاشته شده و اولین بنای اینگونه ارزیابی شده از سوی دیوان عدالت هم همین ملک زند نوابی است اظهار داشت: تاکنون بیش از ۱۴ بنا از فهرست آثار ملی خارج شده است.
این عضو شورای شهر با بیان اینکه مالکان چند سال است که تلاششان را بر گرفتن جواز ساخت گذاشته اند ادامه داد: اما شهرداری در آن زمان به واسطه اینکه بنا در حریم مسجد امام صادق (ع) است از صدور ساخت بلند مرتبه خودداری کرده و مالک از ساخت منصرف می شود اما در دوره فعلی از سال ۹۸ اقدام می کند و شهرداری بعد از استعلام اداره کل میراث این جواز را صادر می کند.
وی افزود: مالک این بنا هفته گذشته اقدام به تخریب کرده و بعد از ورود فعالان میراث و خبرنگاران از ادامه تخریب منصرف شد.
نظری از شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران خواست با ورود جدی از تخریب یکی از آثار هویتی تهران اقدام جدی کنند.
وی افزود: تک تک آثاری که به خاطرات فرهنگی ما را شکل می دهند در معرض تخریب اند و متاسفانه شهرداری که خودش معمار است و داعیه دار فرهنگی و معماری و بافت فرهنگی را دارد، نسبت به این اتفاقات با جدیت و شدت برخورد نمی کند.  

کلمات کلیدی » تهران | عدالت | پرونده |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شوراها تأیید شده است
وزارت کشور اعلام کرد: پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیئت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان بر اساس مواد ۳۰ تا ۳۴ و ۵۲ قانون انتخابات، تأیید شد.

نتایج تازه درباره تاثیر دو ماسک در مهار کرونا
نتایج یک بررسی تازه که در نشریه انجمن پزشکی آمریکا با عنوان "طب داخلی جاما" منتشر شده نشان می دهد که استفاده از دو ماسک می تواند شیوع بیماری کووید-۱۹ را کاهش دهد.

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور دکتری ۱۴۰۰ مشخص شد
سخنگوی سازمان سنجش گفت: کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری ۱۴۰۰ فردا از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قابل مشاهده است.

فهرست دریافت کنندگان واکسن کرونا در مجموعه مدیریت شهری کشور را منتشر کنید
عضو شورای شهر تهران در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت خواستار انتشار فهرست دریافت کنندگان واکسن کرونا در مجموعه مدیریت شهری کشور شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید