صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

بومی‌سازی ۷۵ درصدی تجهیزات مجتمع‌های پرورش ماهی در دریا

کد خبر 68038 1399-09-11 10:22
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: با استفاده از دانش شرکت‌های دانش بنیان و کارخانجات داخلی، بیش از ۷۵ درصد از تجهیزات مجتمع‌های پرورش ماهی در دریا در داخل بومی‌سازی و تولید می‌شود.
بومی‌سازی ۷۵ درصدی تجهیزات مجتمع‌های پرورش ماهی در دریا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نبی الله خون میرزایی، اظهار داشت: با استفاده از دانش شرکت‌های دانش بنیان و کارخانجات داخلی، بیش از ۷۵ درصد از تجهیزات مجتمع‌های پرورش ماهی در دریا در داخل بومی‌سازی و تولید می‌شود.
وی ابراز امیدواری کرد: با فعال شدن ظرفیت‌های داخلی، ضریب خودکفایی این صنعت بالاتر برود تا به پشتوانه تولید اجزای مختلف قفس در داخل کشور بتوانیم پرورش ماهی در دریا را توسعه دهیم و به اهداف پیش بینی شده دست یابیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با فعالیت ناوگان صید ترال اظهار داشت: ناوگان صید ترال، شامل پنج ناوگان از جمله ناوگان صید صنعتی گروه فردوس با ۹ فروند کشتی است که در دریای عمان فعالیت می‌کند و صید ماهیان مرکب، سلطان ابراهیم و حسون را برعهده دارد؛ دوم، ناوگان فانوس ماهیان با ۹۳ فروند کشتی است تا مهرماه فعالیت داشتند و از آبان ماه تنها ۱۵ فروند از آنها فعال بوده و مابقی به دلیل اعمال ضوابط سختگیرانه از جانب شیلات فعالیت خود را محدود کرده‌اند.
وی ادامه داد: ناوگان سوم و چهارم صید ترال، ناوگان‌های کیش با ۹ فروند و طبس با ۱۰ فروند کشتی هستند که صید ماهیان یال اسبی را انجام می‌دهند و ناوگان پنجم، ناوگان خرد و پرتعداد ترال میگو در کشور است که عمدتاً قایق و لنج هستند و در استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان فعالیت می‌کنند.
رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به ممنوعیت صید فانوس ماهیان خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه اولیه که ما بین سازمان شیلات ایران، مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی و نمایندگان عضو کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی صورت گرفت مقرر شد، از اول آذر صید فانوس ماهیان در خلیج فارس و دریای عمان متوقف شود و همزمان با برنامه توقف به منظور آیش ذخایر، برنامه پایش ذخایر، مطالعات و به‌روزرسانی توسط مؤسسه تحقیقات شیلاتی و با همراهی فراکسیون محیط زیست مجلس انجام گیرد.
وی با اشاره به این نکته که هیچ کشتی در این ناوگان حق دریاروی ندارد، گفت: یگان حفاظت به هیچ کدام از کشتی‌های صید فانوس ماهیان مجوز خروج از اسکله را نمی‌دهد، بنابراین نیروی دریابانی مانع ورود کشتی‌های بدون مجوز به آب‌های دریای خلیج فارس و دریای عمان می‌شود.
خون میرزایی در رابطه با محدوده صیدگاهی و عمق صید ناوگان‌های مجاز صیادی، گفت: فانوس ماهیان در عمق ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر و ماهیان یال اسبی در عمق ۵۰ متر زندگی می‌کنند، بنابراین ناوگان فردوس، کیش و طبس در محدوده صیدگاهی بیش از ۱۲ مایل از ساحل و تا عمق ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر فعالیت دارند.
وی افزود: ناوگان فردوس، ناوگان ترال کف است که این صید را در آب‌های چابهار انجام می‌دهد، البته فعالیت آن در مهرماه پایان یافته و در نیمه دوم امسال مجوز صید ندارد.
خون میرزایی با اشاره به صید و صیادی در اقیانوس هند گفت: بزرگترین ناوگان ما در اقیانوس هند مستقر بوده که شامل ۸۰۰ فروند شناور است و عمدتاً در غرب اقیانوس هند و شرق آفریقا فعالیت می‌کنند.
وی افزود: ما در کل اقیانوس هند رتبه دوم صیادی را داریم اما در غرب اقیانوس هند در رتبه اول قرار داریم و این شناورها در سال حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن انواع آبزیان صید می‌کنند.
علی رغم تمام محدودیت‌ها، سطح زیر کشت میگو افزایش یافت
معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با صید میگو از دریا گفت: از ناوگان صید میگو از دریا حدود ۸ هزار تن میگو به دست می‌آوریم اما عمده میگوی کشور به صورت پرورشی تولید می‌شود.
خون میرزایی ادامه داد: در سال ۹۸، در ۱۲ هزار هکتار مزارع پرورش میگوی کشور بیش از ۴۶ هزار تن میگو تولید شده است.
وی افزود: امسال با توجه به محدودیت‌ها و نوسانات ارزی که در بهمن و اسفند داشتیم و همچنین افزایش قیمت نهاده‌ها، مولدین و سایر ملزومات، سطح زیر کشت میگو نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و به حدود ۱۸ هزار هکتار مزرعه آماده رسیده است، بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم که در سال ۹۹ برداشت میگو بیش از سال ۹۸ باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره این که حدود ۷۰ درصد از محصولات شیلاتی کشور صادر می‌شود، عنوان کرد: در سال ۹۸ بزرگترین بازار صادراتی ما چین بود که مالزی، روسیه، اوراسیا، میانمار و حاشیه دریای عمان و خلیج فارس هم در سال ۹۹ به بازارهای هدف ما افزوده شده است.
وی افزود: بازار میگو به لحاظ کمی و کیفی در حال توسعه است و امیدواریم با وجود پاندمی کووید ۱۹ و مشکلات ارزی، صادرات این محصول امسال هم افزایش یابد.


کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایرانپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید